Hayatın İçinden - Garip Şiiri - Recep Akıl

Recep Akıl
661

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Hayatın İçinden - Garip

Yıl 1987. Erzurum’da sürgündeyim. Mevsim kış, aylardan Ocak… Yazdığım mektubu memlekete göndermek için postaneye gitmiştim. İşimi bitirip çıktım, yürümeye başladım.

Sağlam bir kar yağışı var, neredeyse dizlere kadar ulaşmış. Göz gözü görmüyor. Ellerim paltomun cebinde hafifçe önüme eğilmişim, bata çıka ilerliyorum.

Bir ara nereye vardığıma bakayım dedim bir de ne göreyim hiç tanımadığım bir yerdeyim. Kısa bir süre sağıma soluma bakınıp nerede olduğumu anlamaya çalıştım ama nafile.

Yanımdan geçen yaşlıca bir adama nerede olduğumu sordum, söyledi. Dediğinden bir şey anlamadığımı görünce de nereye gideceğimi sordu. Söyledim.

“Sen, dedi, çok ters gelmişsin, hem de epey bir karışık yerdesin. Bu karda tarif etsem de bulamazsın. Belli ki garipsin düş peşime de götüreyim seni,”

‘Garip’ demesi zoruma gitmişti ama bir şey demedim düştüm peşine. O önde ben arkada epeyce bir süre yürüdük. Sonunda otelin önündeydik.

“İşte, dedi, otelin, haydi bana eyvallah… “

“Dur, dedim, gel bir çay içelim.”

“ Yok, dedi, akşam vaktidir. Bir an evvel eve gitmeli. “

Üstelemedim. Ama kafama takılanı da sormadan edemedim.

“Bir şey soracağım, dedim, bana niçin ‘garip” dedin?”

Yüzüme baktı güldü.

“Kötü bir şey değildir, dedi, Peygamberimiz efendimiz aleyhisselâtu vesselâm da garipti. Hani yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmıştı ya. Biz buralarda yabancılara garip deriz.”

Elini kasketine götürdü selâm verdi, döndü, yürüdü gitti.

Memleketine düşmüş bir ‘garibe’ (ona göre) küçük bir iyilik yapmıştı. Oysa bana göre bu yaşlı adam bu karda, kışta, bana yüreğini açmıştı, o sıcacık yüreğini.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 27.10.2020 06:25:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Bir zamanlar bu ülkede mahkemeler hapis cezasına ek olarak bir de ‘Zorunlu İkâmet’ adı altında sürgün /kalebentlik cezaları verirlerdi. Bu cezalar genellikle siyasi bir suç işlemiş olanlara verilen bir ceza çeşidiydi. Rahmetli Özal 1987 yılında bu sürgün cezasını yasalardan kaldırdı. Daha sonraki yıllarda ‘siyasi suç’ denilen bu cezaların verilmesine sebep olan ceza maddelerini de yasalardan çıkarttı.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Ahmet Durgut
  Ahmet Durgut

  1968-1970 arası iki sene bende Erzurum'da yaptım askerliğimi...
  Kışını da soğuğunu da dadaşlarını da çok iyi bilirim....bana o günleri yaşattınız
  yüreğiniz var olsun...
  TEBRİKLER...yüreğinize sağlık sn Recep AKIL bey.
  En derin hürmetlerimle...başarılar dilerim,
  Her şey gönlünüzce olsun..esen kalınız her daim.

TÜM YORUMLAR (1)