Karalamalar 69 - Cenazelerimiz

Recep Akıl
787

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

Karalamalar 69 - Cenazelerimiz

Epey bir zamandır moda oldu, cenazeleri alkışlamak, bir de ağıt adı altında bir takım bağırtılarla ortalığı velveleye vermek.

Gerçi cenaze ardından bağırıp, çağırıp ağıt yakmak (ağlamak gözyaşı döküp üzülmek demiyorum) eskiden beri yapıla gelen yerel bazda bir takım cahiliye adetleriydi ama ne var ki son zamanlarda bazı dizilerin bilerek ya da bilmeyerek öne çıkartmış olduğu bu gibi İslam dışı adetler artık her yerde daha çok görülür olmaya başladı.

Oysa biz Müslümanlar cenazelerimizi marş gibi, alkış gibi, ağıt vb. gibi bir takım İslam dışı adetlerle bu dünyadan uğurlamayız.

Onlar için Kuran okur Rabbimize (c.c.) dua ederiz. Af ve mağfiret diler bağışlanmalarını niyaz ederiz. Uygun olan budur, bunun dışında yapılan her türlü nümayiş İslam inancına göre doğru değildir.

Müslüman’a yakışan hayatın her alanında ve her anında Müslüman’ca düşünüp hareket etmek ve Müslüman’ca yaşamaktır. Gerisi beyhude bir takım çırpınışlardan başka hiçbir şey değildir.

Müslüman akıllıdır, Rabbinin rızası olmayan şeylerin peşinden gitmez.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 21.3.2013 03:57:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Alaaddin Uygun
  Alaaddin Uygun

  malesef özenti ile geldi ama yanlış,, cenazede huşu lazım duyarlı kaleme tebrik

  Cevap Yaz
 • Levent Karakaş
  Levent Karakaş

  güzel bir konuyu şiirinizde işlediğiniz için sizi kutluyorum.. bazen insan olduğumdan utanıyorum cenaze ve alkış ne alaka ise.. işte böyle taklitçi bir toplumuz.. acayip bir insanlık modelimiz var.. güzel şiirdi 10 puan..

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (2)

Recep Akıl