Berke Selman Şiirleri

44

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu. İstasyon Sanat Akademisi’nde Resim okudu.

Berke Selman

Yaşantım gözlerden uzak bir kayık, ‬
‪Senin güzelliğin ise bir yalı.‬
‪Belki de sevgim daha iyisine layık..‬
‪Ben seni derinlerde aradım arayalı,‬
‪Kulaklarımın pasını silerdi fırtınalar..‬
‪Ve ben sana doğru açıldıkça, ‬

Devamını Oku
Berke Selman

İnsanın ilk tanrısı belki de annesiydi. Aylardır anasının rahminde, o muazzam sevgisiyle kendisinin her ihtiyacını sağlayan Tanrı’yı görmek için, o minik dünyadaki yaşamını tamamlarken bebek, artık yeni bir dünyanın kapısını ayağıyla çalıyordu. Ağlamaktan yorgun düşen bebek, daha gözlerini bile açmadan annesinin yerini biliyor. Ve onun sadece göğsündeki sütünü içmiyordu. Aynı zamanda muhtaç kaldığı, kalbindeki eşsiz sevgiyi de lıkır lıkır içiyordu...‬

Doğmadan önce hissettiğimiz Tanrı’ya büyüyünce de kavuşmak isteriz ama artık aşk, herkesin harcı değildi. En azından bebek, kime gönül bağlayacağını iyi biliyordu. Doğru bir insana aşık olmakta değildi mesele.. Doğru sandığın herkesten kalbine tekme yemiş olsan da, aşkın değişmeyip, ayağa kalkmaktı mesele. Belki en az bir bebek kadar yorulurlar o ayağa kalkanlar.. Ancak gözlerinden yaş değil, ter akar yorgunluktan. Çünkü kalp yalnızca kelimeler ile değil, gözlerle iletişim kuracağı insanı arar. Bunca aşk kayıplarından sonra insanın karşısına çıkan doğru aşkı, onun için dünyaya ikinci doğuşuydu. Ama gel gör ki birisini adam gibi seversen, karşındaki hiçbir zaman kadın gibi anlayış göstermiyor.

Çocukçu duygularını kaybedenler, genellikle tembelliğini korumuş ve kullanmışlar aşka karşı. Aşkta istediğini göremeyenler, aşkın gözü kördür derler. Onlar dış görünüşten daha fazlasını hayal edemezler. Halbuki aşk gözlere netlik, canlılık verir. Bazen ana rahmindeki unuttuğumuz evreni görmek için, gözlerimizi kapamak gerekir....‬

Devamını Oku
Berke Selman

Bütün anne ve evlatları birbirine doyamazdılar. Oysa ki anne, ben seni gördüğüm tek bir anı bile hatırlamayı ne çok isterdim. Ne var ki sen bana ve ablama karşı evlat sevgisini ilk tattığın zamanlarda, yeni bir dünyanın kapısını açacakken, aralık bıraktın.

Ve bizim bağımız, artık dünyayla sınırlı değildi. Seni görebilmek için gökyüzüne bakarım sadece. Çünkü gökyüzü bir kapı aralığından ibarettir. Duydum ki anneler çocuklarını hep merak ederlermiş. Artık bu durum bizde tam tersi. Ben annesizliği hissetmemek için kendi kalbime öyle hesap sorarım ki, seni özlediğim zaman bazen yıldızları sayarım ya da denizdeki dalgaları.. Lakin hala ortalıkta yoksun ve sonu gelmiyor zamanın.

Artık sen gökyüzünde bir yerde değilsin, sen her yerdesin. Ve her zamanki gibi bugün de yanımızda olmayı başardın anne, sol yanımızda.....

Devamını Oku
Berke Selman

Hayat o kadar ani ki, bana anne kelimesini söyletmedi kader. Sanki yakında bir melek olacağını bile bile.. Lakin şimdi sana nasıl annem diyebilirim?

Sen gittiğinden beri ağzımdaki düğüm, konuşmayı öğrenmiş olsam bile çözülmedi.. Öyle ani bir gürültüyle kalbime kondun ki, sağır kaldım fani dünyaya.. Ve dünya çok kıskanç bir yer; belki de cennet, sen dünyanın en güleryüzlü nadir insanlardan olduğun için, hassas kalbinin daha fazla kırılmasını istememiş olabilir.

Meleklerle kekelemeden nasıl konuşabilirim? Duyuyor musun kalbimdeki, dile sığmayan sözleri?
Duyuyorsun eminim....

Devamını Oku
Berke Selman

‪İncelik gösterirsen, incinirsin. Sevmezsen ise sevilirsin. İnsan, vefası ile geleni değil, kafası ile denk geleni sever. Bir ilişkiye girmek en kestirme yoldur. Zira ilişkiler sözleşmelidir. Bu durumda ne sevilenin kalbi kazanır, ne de sevilmeyeni seven kalbin...

Kalbini hissettirmek, ancak gözlerin birbirini yansıtmasıyla mümkündür. Zira araya sözler girerse, gözlerden sızan tozlar kalbinde birikir. Eğer akıl ve kalp arasında çember olan hassas bulutlar kızışırsa, aşkın gözyaşları ertelenmez. O senin içini emer ve hoş kokuyu ortaya çıkarır... Gözün kapalı sevmek, riske aldırmadan ormanın derinliklerine dalmaktır. Ve içine doğru ağlamaktan kök salmış yalnızlık çiçekleri, güzel koksalar da, göğsüne sarmalanmış yabani otlardan da sorumlu olmaktır.

Sevilenin beslemediği kalbini gözyaşların dışa vurur da vurur. En güzel duygu unutmaktır, ansızın hayallerin seni bulur da aklın durur.

Devamını Oku
Berke Selman

Seni uzun zaman düşündüğümde,
Veya uzun zaman sonra gördüğümde,
Sızı duyan kalbim o kadar hızlı atıyor ki,
İçindeki sıcaklığın yokluğunu çektiğim için,
Aklım sözüm karışık...

Devamını Oku
Berke Selman

Sen kalbimi rastgele,
Kendine doğru çeksen bile,
Tutulduğum olta iğnelerinle
Razıydım seni sevmeye..
Ve bekledikçe acıdan çırpınıp,
Yol aldım senden vazgeçmeye.

Devamını Oku
Berke Selman

Belki önyargısız,
‘Sevdiğim sensin’ dediğimde ödün patlar.
Ancak aşk, temiz görünmez acısız,
Dolayısıyla kendini bir şekilde ispatlar;
Gecenin perdesini aralayan belirgin yıldızlar,
Dingin okyanusta başlayan tedirgin dalgalar,

Devamını Oku