Yazılar - Ayasofya Şiiri - Recep Akıl

Recep Akıl
660

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Yazılar - Ayasofya

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kadir Gecesi münasebetiyle Ayasofya'da dini bir etkinlik düzenlemesi ve sabah ezanı okutması Yunanistan'ı çok rahatsız etmiş.

Bildiğimiz gibi Ayasofya İstanbul'un fethinin en büyük ganimeti olarak camiye çevrilmiş bir kilisedir. Yüzyıllarca fethin simgesi olarak cami görevi ifa etmiş cumhuriyetle birlikte bir hükümet kararnamesiyle müze haline getirilerek bu özelliği elinden alınmıştır.

O günkü hükümetin niçin bu şekilde bir karar verdiği konusu ayrı bir tartışma konusudur ama son yıllarda Ayasofya'nın yeniden cami olarak hizmet vermesi yönünde halkta bir beklenti oluşması ve bazı hareketlerin bu beklentiyi beslemesi başta Yunanistan olmak üzere Hıristiyan batı dünyasını tedirgin ediyor.

Müze olmasıyla rövanşı aldıklarını düşünen batı için Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesi demek bir kere daha yenilmiş olmak demektir.

Rahatsızlığın en temel sebebi bu yenilmişlik duygusudur ki eğer bu muhteşem mabedin yeniden camiye çevrilmeyecek olmasından emin olabilseler burada zaman zaman yapılan dini etkinliklere ihtimal karşı çıkmayacaklardır.

Ayasofya İstanbul'un fethinin en büyük ganimeti olarak camiye çevrilmiştir, evet. Cami olmaktan çıkartılmış olması bu büyük fethe ve onu fethedenlere yapılmış çok büyük bir haksızlıktır.

Bu haksızlığın giderilmesi için kimler ne kadar ve nasıl itiraz ederlerse etsinler Ayasofya yeniden cami olarak hizmet vermeye başlamalıdır. Egemen bir devlet olarak karar verme mercii hükümetimizdir.

Bu sebeple milletin Ayasofya ile ilgili beklentisine en acil bir biçimde cevap verilmeli ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak hizmet vermesine yönelik olarak atılması gereken adımlar atılmalı, bu özlemi artık bitirilmelidir. 22.06.2017

__________/

ayasofya

ayasofya, muhteşem fethin en büyük ganimeti
ayasofya, 90 yıllık hüznün en görkemli simgesi
ayasofya, umudun dimdik duran harika abidesi
ayasofya, yüreklere saplanmış küflü hançer darbesi

recep akıl

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 27.10.2020 04:57:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Şükürler olsun ki o paslı hançer çıkartılmış İstanbul'un fethinin sembolü bu ulu mabet yeniden cami olarak hizmet vermeğe başlamıştır.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
  • Cihat Şahin
    Cihat Şahin

    Ayasofya Fatih dönemindeki cami kimliğine kavuşturulmuştur dense de bu tam manasıyla tahakkuk etmiş değildir Recep bey. Zira Fatih kilise olan bir yeri içindeki resimleri sıva ile kapatarak tam bir cami hüviyetine kavuşturmuş iken müze yapıldıktan sonra o resimler tekrar ortaya çıkarılıp kilise olduğu dönemdeki şekline iade edilmişti. Şimdi ise o haline dokunulmayarak ve tam bir cami hüviyetine sokulmayarak halkın hizmetine sunulmuştur ki bunun adına ne şiş yansın ne kebap politikası denir. Yani siyasi otorite dinen caiz olmamasına rağmen orasını yine bir kilise hüviyetinde bırakmış ve sadece namaz vakitlerinde basit örtülerle onları güya kamufle etme yoluna gitmiştir. Bize göre Ayasofya halen tam hürriyetini elde edememiş ve tam bir cami hüviyetine kavuşturulamamıştır.

    Hayırlı çalışmalar.

TÜM YORUMLAR (1)