Arif Taner Şiirleri - Şair Arif Taner

Arif Taner

Hayat böyledir işte, sen canım dersin, herşeyini verirsin canından can bilirsin sevdiğini, yanında olmadığında nefes alamazsın, göremediğinde yüzüne hasret kalırsın, sesine hasret. Onun içindir zamanında yaptığın herşey, imkansızlıklar kırar belini, görmek istesen gidemezsin işte, yol ırak halin yaman. Anlatamazsın kimselere ahvalini, kimseler anlamazki senden başka, kimseler anlamazki seni. Hani derdi ya hoca nasreddin, eşşekten düşen bilir benim halimi ahvalimi. Düşmeyen ne bilsinki yokluktan adam ettiklerini. Şimdi Vazgeçtim artık kendimi birilerine anlatmaktan, anladımki kimse anlamaz benim yorgun kalbimi,
Vazgeçtim dost bildiğim değer verdiklerimden,
Vazgeçtim anlatmaktan, beni yaralayan evlattan yardan herkesten

Devamını Oku
Arif Taner

Arif deeki;
"Sonra dedimki" bana deme,
geçmişi bırak gel bugüne,
ya açıkça söyle söyleyeceğini,
yada sende vur hançeri yüreğime.

Devamını Oku
Arif Taner

Aşk adına yazılmıştı ya tüm şiirler şarkılar,
Biri beyaz atlı prens,
Diğeri külkedisi yada prenses.
Herkesin vardı işte mutlaka bir değerlisi.
Masal gibi başlayan aşklar vardı bir zamanlar, Sonrasında derin yaralar.

Devamını Oku
Arif Taner

Canım Dedim can bildim, yazık tanıyamamışım kimseyi, sevdim inandım sevildiğimi sandım tüm değerlerlerim şimdi darmadağın,
Kafam karmakarışık kalbim buruk, inandım güvendim değerlerimden oldum, can bildiklerim beni hep neden sırtımdan vurdu,
Arkamı dönmeye artık korkar oldum.
millet hak yiyen haklı imiş ben yaramaz oldum.
Söylesene sen benim yaşadıklarımın kaçını yaşadın, sevdiklerin koparıldımı senden, hayatın alt üstmü oldu, her güvendiğinden darbe yedinmi hiç, şimdi sen konuş ben susuyorum birgün gelecek ve o gün herkes susacak ve ben konuşacağım.
Hayat herşeyi yaşattı gösterdi bu genç yaşımda, önce sevmek değildi gerçek, güvendi güvenmekti aslında, kader yazı ne dersen de artık sen buna, güvenemem kimseye yıkıldı herşey, güvenemiyorum işte sahte dosta menfaatcı arkadaşa ağzıyla seviyorum deyip terkeden sevgiliye sıpaya, aşkı bilmeyen boş kalp ile atan sahte aşklara..

Devamını Oku
Arif Taner

Sebebi sensin bu ayrılığın, paramparça ettin herşeyi yıkıpta gittin,
Nasıl bir akıl tutulmasıydı bu hiçmi düşünmedin,
Yıktın viran ettin bizli yarınları uğurlar olsun.

Kapıyı çarparak gittin, vurdun kilidi,
Üstümüze çöktü çatımız anlamadın söylediklerimi,

Devamını Oku
Arif Taner

MUTLULUK.. 27/07/2018
Bir sahil kenarında dertlerimle başbaşayım, elimde sigara ve ayranım, yanımda bir dost, karşımda koskoca mavi bir deniz izmir kordondayım.
Denizin mavisinde huzur, gecenin karanlığında kendimi arıyorum. Gecenin bilmem kaçıncı yarısındayız dostumla birlikte. Gökyüzünde muhteşem bir doğa olayı, kanlı ay tutulması var bu gece. Yaratıcının kudretini, insanın acziyetini izliyoruz.
Sahil hınca hınç dolu, gülen az, yüzler asık kimisinde, Belliki herkesin derdi var en derin yerde.
Ufak bir kız çocuğu yaklaşıyordu, bir mum yakmış elinde, gülümsüyor tüm dertlilere inat, sanki mutluluk bir mum ışığı diyordu herkese, kız çocuğunda dertmi dedin? Gülüyor hayatın tüm acımasızlığına tüm asık yüzlere inat, öyle mutlu öyle neşeliydiki unuttum biranda derdimide kederimide. Küçük kızın ahvalini gördükçe çocuğun imrendim haline sevincine. Yok böyle bir mutluluk, bir mum ışığı bukadarmı mutlu eder diye sordum kendi kendime. Ah dedim, ahhh o çocuğun neşesinden mutluluğundan istiyorum bende.
Sahil kalabalık her yerde insanlar herkesin elinde telefon sohbetmi bazısında, herkesin yüreğinde belkide bir yara var, eğlenenlerde boş muhabbetler çoğusuda bilmiyor sevmeyi sevinmeyi eğlenmeyide.

Devamını Oku
Arif Taner

Çektim gönlümün perdelerini, kapattım tüm ışıkları kimseler görmesin gözlerimden akan yaşlarımı, duymasın kimseler sessiz feryadımı ağlayışımı.
Gönlüm darmadağın kalbim ağır yaralı. Koskoca bir alemde kalabalıklar içinde yalnızım, dostluk arkadaşlık kardeşlikler bitmiş, vefadan bahsetmiyorum, artık sadece susuyorum sessizce, içimde fırtınalar koparken kimseler duymuyor, susuyorum.
Kimseler acımadı kopardılar güllerimi dalından, tek tutunduğum elimde kalan bir dal, kurudu kırıldı kalmadı tutunacak bir dalım, kader böyle yazılmış, imtihan bu ya, ben kaderime yanarım..

Devamını Oku
Arif Taner

Bak oğul dinlersen bir kaç nasihatım var, akıl vermek bilmişlik değil benimkisi, sana verdiğim değerdendir söyleyeceklerim. Şimdi ilk sözüm nasihatım şudur oğul, herşeyden önce Rabbini tek bil, kitabını peygamberini dinini bil, sakın ha vatanını verme uç kuruşluk menfaata, ezanını susturtma, canını ver, ama bayrağını indirtip koz verme düşmanına. Emanete sahip çık, sakın hor görme garibi, elindekilerle yetin, başkasındakine aldırma. Bekleme kimseden birşey, şunu unutma hatırından sakın çıkarma, veren el alan elden üstündür. Fakiri garibi gözet hor görme itme, Allahtan uzak cimri zengini makam mevki sahibini kendine dost bilme, HasbunallahiveniamelVekil, Benim vekilim Allah de ve istediğini yalnızca Allahtan iste mert'e değil namerde bile muhtaç olma, Allahtan başkasına boyun eğme oğul. Alın terini unutma, alınterinden güzel kazanç yoktur, iş yaptırdığında zamanında ver emekçinin hakkını, sözünün eri ol, soysuz dedirtme kendine ve ceddine. Zulme boyun eğme sakın, zalimin hasmı ol. İdarecine itaat et, idare edenlerdensen eğer emrindekileri sakın ezme oğul. Büyüklerinin atalarının sözlerini iyi tut belle, her zaman hak dostlarıyla hakkın yanında ol. Dinini diyanetini iyi öğren, anlatanlardan değil, uygulayan yaşayanlardan ol, haramlardan uzak dur, çağdaşlık laiklik deyipte çağa zamana uyanlardan olma oğul. Seni her daim gözetleyen Rabini unutma, dönüşümüz tekrar ona, Allah'adır oğul. Bu can bu beden bize emanet, emanetine sahip çık emrolunduğun gibi dosdoğru ol oğul, sadece ağzı laf yapan Allahtan uzak yaşayan babanda olsa, sakın itibar etme oğul, hakkın emirlerini iyi öğren, dilinle elhamdülillah Müslümanım deyipde hakkın emirlerinden uzak kalma oğul. kalbinle özünle önce yaşa islamı, sonra anlat onu bilmeyen tüm insanlığa. İtin köpeğin yanında durma, dini Hakkı yaşayanlarla arkadaş ol, herkes arkadaşın olabilir amma, sen dostun tekini hasını hayırlısını hak yolunda olanını bul oğul. Düşene garibe sakın vurma, menfaatların için kimseyi kullanma kimsenin umudunu güvenini
kırma ekmeğiyle sakın oynama, sözünün eri ol hesap günü var sakın unutma oğul., Birgün ecel vuku bulduğunda hakka vuslat yakınlaştığında, azrail bize geldiği gibi sanada geldiği anda, alnın açık yüzün pak Rabbime sımsıkı sarıl yolundan ayrılma oğul. Keşke yapmasaydım diyeceğin Pişman olacağın şeyleri yapma, zalimin karşısında boyun eğme, ciddi ol, güçlü dur örnek ol doğru ol insan ol en önemlisi adam gibi adam ol oğul. Allaha yakın, haramlardan ve şeytanın yolundan uzak dur oğul. Derdim çok deyipde ümitsizliğe düşme, sabret; derdin arkasından gelecek güzellikleri bekle oğul. Aldanma dünyanın sahte gülen yüzüne, dünya fani iyi belle oğul. Yaşadığın ve yaşayacağın herşey imtihan, hayat sırlarla dolu oğul. Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır, sırların sırrına varmak için sende anahtar var, sen sırlara ermeye çalış oğul. Unutma, her gecenin ardında sabah, her kışdan sonra bahar gelir heryer yeşerip güzelleşir. Kendini zorlama şekilci olma birilerine benzemeye çalışma, sen kendin olunca çok daha güzelsin oğul. sana son sözüm, Rabbime hayırlı bir kul, ariflerden salihlerden ol oğul, en önemlisi şudurki, insanlardan bir insan, adam gibi adam ol insan ol Allaha layık bir kul ol ey oğul...

Devamını Oku
Arif Taner

Dinini ayaklar altına almaya kalkarlarken,
Peygambere Allaha hakaret ederlerken,
Sahipsizmi sandı kefereler dini islamı
Sakın deme ne yapayım ey Türkün oğlu
Tüm bu değerlerin hepsi sana bana emanet.

Devamını Oku
Arif Taner

Ne güzel bir şeymiş çocuk olmak, bulutların üzerinde olmayı düşlemek, oradan dünyayı her yeri seyretmek yanından geçen uçaklara el sallamak, evcilik oynarken gazoz kapağından yaptığın tabaklara çay tabağında pişirdiğin yemekten misafirlerine sunmak, yastıklardan yaptığın evinde bir kişilik yere beş kişiyi sığdırmak, sohbet ederken tatlı tatlı konuşmak, kızdırsalar bile arkadaşların o anlık sinirlenmek sonrasında kahkalarla gülümsemek, hayallerinin çok uzağındaki yerlere gitmek, babamın yaptığı kağıttan uçağı görünce çılgınca sevinmek neşeyle uçurmak, tahtadan tabancayla dünyayı kurtaran adam olmak, dünyayı kurtaran adam olarak mutluluk duymak ne güzel şeymişsin sen be çocuk olmak.
Yaşın büyüdükçe hayatı anlamaya başlarsın acılar dertler kederler ardı ardına gelmeye başlayınca çocukluğuna geri dönmek istersin dönemezsin, çocukken hep büyümek istersin, büyürsün, ah bir çocuk olsaydım dersin, dönemezsin.
Küçükken en büyük acıyı düştüğünde dizindeki kanayan yara zannedersin, büyüdükçe yanıldığını anlar acılarını gözyaşlarını kalbine akıtırsın kimseler görmeden. Kimse bilsin istemezsin yaşadıklarını acılarını, yaslanacak bir omuz ararsın hıçkıra hıçkıra ağlamak istersin o omuza dayanarak, yaslandığın omuzda bir dost ararsın, tanıdıkça dost bildiklerini en güvendiklerini uzaklaşır, yalnız kalınca gecelerde kimseler görmeden yaralarını sarmaya çalışırsın.
Dedim ya nede güzelmiş çocuk olmak, her sabahı gülerek karşılamak, en ufak bir şeyle bile mutlu olmak huzur bulmak

Devamını Oku