Arif Taner Şiirleri - Şair Arif Taner

Arif Taner

Asırlar boyunca tarih yazmıştı atalarım,
Ecdadımın mirası bu aziz topraklarım.
Namerde boyun eğmez damarımdaki asil kanım.
Bir vatanım var benim, oda tek Türkiyem

Boyun eğermi bu millet üç beş çapulcu hain ite?

Devamını Oku
Arif Taner

Terkedeceğim, ardıma bile bakmadan gitmek istiyorum, gideceğim buralardan.
Göçebe bir kuş misali, huzura mutluluğa özgürce kanat çırpmak, yepyeni bir sayfa açmak istiyorum herkesten herşeyden uzak.
Gitmek istiyorum neresi olursa olsun,
Belki bir dağ başı, belki bir sahil kenarı, belkide çok uzak memleketlere,
Belkide uçsuz bucaksız çöllere.
Gitmek istiyorum işte kaderimin götüreceği hiç bilmediğim bir yere.

Devamını Oku
Arif Taner

Dışarıda sağanak bir yağmur, gözlerimde yaş, yüreğimde fırtınalar kopuyor, sensiz ve yalnızım, içim yanıyor yaram kanıyor, tarif edemediğim duygular en derinlerden sesleniyor, ya geçmişimden bir eksik, yada gelecek için bir fazlalık var, bilemiyorum. Dışarısı soğuk, gök yarılırcasına döküyor içini sağanak sağanak, Rahmetin esintileri bu olsa gerek, ben ise odamda derin düşünceler içerisinde içim yanıyor. Çıkıp dolaşmak istiyorum, yağmurun altında dolaşmak, sırılsıklam olmak ıslanmak istiyorum, haykırmak istiyorum, tüm içimden geçenleri tüm acılarımı, beni benden edenlere, yüzüme gülüp arkamdan iş çevirenlere sövüp saymak, kaderime ağlamak istiyorum. yağan yağmura inat, akan göz yaşlarıma aldırmadan doya doya Rahmetinle ıslanmak istiyorum, Rahmetini eksik etme üzerimizden Ya Rab..

Devamını Oku
Arif Taner

Yalan ..
Kimler gelip geçmediki bu dünyadan, unutma dostum insan fani dünya yalan, gelen her fani acı tatlı yaşayıpda gitti, ölümden başka herşey yalan, dostum, sen yalnız Rabbine sığın Rabbine dayan.
Bir tren vagonunda sona doğru gidiyoruz, yalan Dünyanın süsüne kandık, oysa duraktı rengine aldandık, artık bırak oyalanmayı bak hızla geçiyor zaman, sevdalar yalan, aşklar dertler hepsi yalan, tek gerçek var ölüm, dünyada sen hala oyalan.
Hep dertliyim der ya insan, ey dertli dostum derdi verenden Rabbinden utan, imtihan değilmiydi herşey, fikir zikir şükür yok, imanından derdi verenden utan.
Hani Rabbimize verdiğimiz söz nerede, imandan bahseden layıkıyla yaşayan yok bu devirde, hata kimde suç kimde, kapıyı çalmaya yüz yok kalmadı bu devirde, tüm gayretimiz yaşantımız aşk para dünyalık olmuş, söyle dostum söyle, suç kaderdemi söylesene suç kimde?
Garip bir yolcuyduk geldik dünyaya, birgün tekrar döneceğiz mevlaya, acziyetimizi unuttuk kandık yalan dünyaya, Ne karuna kaldı, nede süleymana, kimseye kalmayacak bu yalan dünya.

Devamını Oku
Arif Taner

Bir eylül akşamında penceremin kıyısındayım, çayım sigaram ve, yalnız bırakmayan yalnızlığım.
penceremden bakınıyorum bom boş uzaklara, aklımsa karmakarışık sırf deli sorular kafamda. Düşünmek istemiyorum artık yapılan haksızlıkları,
Unutmak istiyorum tüm çektiğim keder acıları, İstemekle olmuyor, unutulmuyormuşki yaşananlar.

Öyle yer etmişki yaşadıklarım hafızamda,
Derin yaralarım var brnim sırtımda yüreğimde, Elbet yapılanlara vardı bir çift sözüm,

Devamını Oku
Arif Taner

Bir gün gelir çok seversin birini ve adına Aşk dersin,
Aşkı bulduğunu sanır ya insan, gözün kör olur kulakların sağır,
Ona ait olumsuz hiçbir şey düşünmezsin söz söyletmezsin kimselere,
Kulaklarını tıkarsın her söylenene, canını verirsin ya onun için,
Hep onunla olmak istersin ya,
Aşkım dersin ya en derinlerden,

Devamını Oku
Arif Taner

Bir dost aradım hep, derdime merhem olacak,
Bir dost aradım, sırıma vakıf olacak, ama kimselere sırrımı duyurmayacak,
Bir dost aradım, benimle gülecek benimle ağlayacak,
Bir dost aradım lakin,
Her sıkıntımda yeniden ayağa kalkmamı nasip eden, Allahtan başka dost bulamadım.

Devamını Oku
Arif Taner

Bir zamanlar kerpiçten üstü çatılı evlerimiz, boyası badanadan, duvarları sıvadan, ısıtması odunlu sobadan, ekmeği tandırdan, içinde samimiyet sevgi huzur mutluluk olan, sokaklarında cıvıl cıvıl koşturan, bayramlarda kapılardan şeker toplayan çocukları olan, şimdi bizden çok uzakta eski hatıralarda hatırlanan, özlemle mazimizde tatlı bir anı kalan bir yer vardı, sizde hatırladınızmı buram buram insanca yaşanan, sosyal paylaşıma gerek kalmadan kapısını çaldığımız komşular, hoş sohbetleri ak saçlı nur yüzlü nineleri beyaz sakallı dedeleri olan yerlerde büyüdük, şimdi arıyoruz o günleri hey gidi yıllar, hey gidi yokluk, biz ne güzelde arkadaşmışız dostmuşuz seninle kıymetini bilemedik.
Şimdi bir zamanlardı o dediğimiz o kadar çok güzelliklerimiz varmışki, anlayamadık kıymetini giden güzel günleri anıları hatıraları.
Belki evlerimiz kırık döküktü belki boyasız, şimdiki gibi lüks telefonlarımız yoktu cebimizde, yine arar bulurduk sevdiklerimizide, altımızda lüks arabamız yoktu dosta Çaka sattığımız, ama yine insanlığı bilir bir araya gelirdik.
Zengin fakire tepeden bakmazdı,
yediğini içtiğini gezdiğini paylaşmazdı kimse, imece usulüydu tüm işlerimiz. Yediğinden içtiğinden komşusuna verir, paylaştıkça sevgi artar eksilen bir şey olmazdı.
Dedim ya, bir zamanlar dı diye başlarız o eskide kaldı diye nokta koyarız.

Devamını Oku
Arif Taner

Bunun adı aşk diyebileceği aşkı arar durur ya deli gönlüm,
Buldum dediğinde anlıyorsun, yine bulamadığını.
Onun gözlerinde kaybolmak saklanmak istiyorsun
Beni o bulsun istiyorsun,
Bedenimi sımsıkı sarsın,
Beni hiç bırakmasın

Devamını Oku
Arif Taner

Ne güzel günlermiş o günler, küçük bir çocuktum o güzel bayramlarda, arefe gününden başlayan bir heyecan bir bayram telaşı tatlı bir koşuşturmaca. Sabah erkenden kalkardık içim içimize sığmazdı. Her yer bir panayır gibi eğlenceli gelirdi, biz çocuktuk ve yarını bayram olan arefe günündeydik. Alışverişe giderdik babamın elinden tutup, yeni kıyafetler ayakkabılar alırdık, kabire gider büyüklerimizi ziyaret eder kuran okur dua eder ölmüşlerimizin ruhuna bağışlar onları unutmazdık. Nede güzel yıllardı çocukluğumun bayramları. Berberde traş olur o kadar koşturmaya rağmen yorulmazdık heyecanımız hiç bitmezdi bayram sabahına kadar. Çocuktuk işte, bir bayrama daha ulaşmıştık hamdolsun. Evde ise ayrı bir telaş bayram temizliği tatlılar yiyecekler yapılırdı her evde, bayramda kimlere gitsek bayram harçlığımızı şekerimizi mendilimizi kimden alcağımızı bir önceki bayramdan bilirdik, akşamına giyeceklerimiz ütülenir ayakkabılarımızı boyar kıyafetlerimizi baş ucumuzda saklardık, en yakışıklı en güzel biz olacaktık ya hani, uyuyamazdıkki o gece. Yazarken bile tebessümle hatırlıyorum o güzel günleri. Ve beklenen sabah, bayram sabahı. ey güzel Allahım hamdolsun gündüz olmuş, hemen giyinir yüzümüzü yıkar saçımızı düzeltir camiye koşardık, bayramlıklarımızı gösterecektik birbirimize.namaz biter bitmez oynaya oynaya gelirdik evimize. Evimizin büyüklerinin hemen ellerini öper harçlıklarımızı alır hemen başlardık saymaya, kardeşlerimizle rekabet ederdik,
Sen ben daha fazla harçlık topladık diye, ama gün daha yeni başlıyordu, hatıralarımız bomboştu doldurmamız lazımdı güzelliklerle her güzel anı. Hemen bayram sofrasını hazırlardık yemeğimizi yer hemen koşardık sokaklara, komşularımız ayşe ablam fatma teyzem ve diğerleri bekliyordu ellerini öpecektik, arsızlık yüzsüzlük diye anlamayın sakın, bayram şekeri toplanmayan bayrammı olurmuş çocuksuz bayrammı olurmuş derlerdi beklerlerdi kapılarının tokmağına vurmamızı. Hoşgeldiniz çocuklar maşallah kocaman olmuşsunuz ne yakışıklı ne güzel olmuşsunuz derlerdi bize, öyle sevinirdik öyle mutlu olurdukki yazarken bile sanki o günleri yaşıyorum şu anda. Saygı duyardık büyüklerimize edebimizle beklerdik kapıda adabınca efendice. Harçlık şeker ne verirlerse alır yola devam ederdik usulca neşeyle. Hey gidi yıllar şimdi bakıyorumda bu güzellikler artık unutulmaya yüz tutmuş, bayramlarda evler bomboş herkes tatilde, bayram demek tatil demek değildiki, bugün çocuklar yok bu anıları yaşatacak, bugün büyüklerimizde göçüp gitti bu yalan dünyadan. ne çabuk değiştik, ne zaman unuttuk değerlerimizi. Bayram tatil değildi ama, şimdi herkes tatillerde, kim yaşatacak bizden sonra bu güzellikleri? herkes birbirinden kaçıyor herşey formalite bayram gelmiş kime ne..

Devamını Oku