Yerliköy Bizimköy Şiirleri

91

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

İskilip'e bağlı bir köy.
Burada Yerliköy'le ilgili yazı ve şiirleri bulabilirsiniz.

Yerliköy Bizimköy

Bir ile dokuz

Sılaya az gurbete çokuz

Ekmek davasıdır bizimkisi

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Şu anda 98 yaşında olan Amcam Abdurrahman Zobu, Rahmetli Babam Mustafa Zobu ve onların nezdinde tertemiz tüm Anadolu insanımıza ithafımdır.
(Ekim 2013'de amcamı kaybettik maalesef. Mekanı cennet olsun)...


O saf, masum, temiz ve candan,

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Şiirin Hikayesi

22.10.2002 Tarihinde Babamı, 23.03.2013 Tarihinde de Anamı kaybettik.

Her ikisinin de mekanları cennet olsun.

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

23 Ocak 2011, 09:51

Mustafa TIĞLI diye bir öğretmenimiz vardı. Bizim köyde 1964-1969 yılları arasında 5 yıl falan görev yaptı. İskilip'in içindendi. (Hasan Şen ve ben sınıfta dersleri en iyi olan kişilerdik. Hasan'la sürekli yarış halinde olurduk. Mustafa Tığlı "Hasan'la Sükut okuyup ileride bana mektup gönderecekler" derdi ama gönderemedik, ihmal ettik. Mektup yazamadık ama telefonla görüşme imkanımız oldu. İlkokul 1-2-3. sınıfları O'nda okuduk; sonra O, köyden tayin oldu.)

İyi bir öğretmendi, çok disiplinliydi, soba demiriyle döverdi valla. Uzun bir çubuğu vardı, sıraların arasından ta öbür taraftakinin kafasına vururdu. Zavallı Mahir’i çok döverdi (Mahir'den helallık alması lazım-Mehmet İpek'in lafı). İyi de öğretirdi hani.

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Şiirin Hikayesi
-
Çocukluk arkadaşım Ihvani Şen'i saçlara kar düşmüş görünce
.
Yıllar yormuş belli sinmiş yüzüne,
Doruklara karlar düşmüş Arkadaş,

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

26 Kasım 2011, 13:50

Toplumu oluşturan insanlar bir bütünmüş gibi gelir bizlere. Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin der geçeriz. İnsanlar sağken farkına bile varmayız çoğu zaman. Ama kaybettiğimiz zaman yokluğunu hissederiz.

Bizim köyde yaşayan insanlar için de aynı şey geçerli değil mi? Sık sık gördüğümüz için, birlikte yaşlandığımızın farkına bile varmıyoruz. Bir gün öldüğünü duyup üzülüyoruz. Allah’tan rahmet dilemekten başka yapacak bir şey olmuyor. Farklı farklı hikayelerin yaşandığı bir yaşam daha bitmiştir…

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Süleyman Dayı (KÖR) rahmetli de ilginç şeyler anlatırdı. Keloğlan'la ilgili, Şıpla'yla ilgili, Tığloğluyla ilgili falan. Keloğlan mesela 3 haklık buğday çuvalını (Yaklaşık 100 kg) dişiyle ambarın gözünden çıkarırmış.


Süleyman Dayı'nın ağzından:

Babam cins bir cirit atı aldı, at da ne at ama. Biz de daha yeni delikanlıyız; ata, cirite hevesimiz var. Başka bir köyde düğün varmış, cirit oynanacak. Biz ata binecek çağda değiliz. Cirite de katılalım istiyoruz.

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Rahmetli Vehbi Dayı-Azze Bibi (ŞEN)

AZZE BİBİ - VEHBİ DAYI
-
Köyün Çifte Kumruları
Gurbet Elde Yavruları

Devamını Oku