Yerliköy Bizimköy Şiirleri

91

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

Yerliköy Bizimköy

Siz gençler bilmezsiniz de; eskiden traktör, biçerdöğer falan yoktu. Kağnılar, at arabaları vardı öküz ve at koşulan. Ekinler tırpanla biçilirdi. BABAM Koca Mıstık’la Hoşafçı’nın üstüne tırpancı yoktu köyde. Biçilen ekinler yığın yapılır, dökülen sapları toplamak için tırmık çekilirdi.

Harmanlar köy önündeydi. Çayır Harman’dan Bağlar’a kadar. Her harmanda da bir haymalık. İçi tertemiz ve serindi. Tarladan saplar kağnılarla çekilir, düven sürülürdü. Öyle bir gıcılaması vardı ki o kağnıların. Tozun toprağın içinde düven sürmek, harman aktarmak, yeterince ezilip saman haline gelen sapı yığın yapmak, harman savurmak ne zor işti. Ama zevkliydi de. İnsanlar zaman zaman birbirine yardım ederdi, mutluydu insanlar.
Sonra traktör geldi, sonra tek tük biçerdöğer. Uzun müddet daha tırpan işi devam etti. Hayvanlara saman yapmak için gene birkaç tarla tırpanla biçilir, düvenle saman yapılırdı.
Hiç unutmam; Kıbrıs Barış Harekatı'nda Babamgil Bekirağa'da tırpan biçiyordu. Barış Harekatı'ndan sürekli haberler veren, Mehmet Amcam'ın pilli radyosunu, babamgilin yanında ilerletmek görevi benimdi.
Her evde inek, kömüş, koyun mutlaka bulunurdu. Hepsinden sürüler vardı, sığır, dana, kömüş, koyun sürüleri. Üç-beş tavuk, culuk, badı vardı her evde. Yumurtaya, sebzeye para verilmezdi, doğaldı hepsi. Çoğu şeyi kendimiz yetiştirirdik.

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

2 Şubat 2012, 10:11

Benim değerlerim vardı; Eyüp Babam, Babaannem, Murat Amcam, Ali Babam, Fatma Anam, Anaannem…

Mesela dayılarım: 3 tane dayım vardı, üçü de şahsına münhasır insanlardı. En büyüğü Recep Dayıma Annem “Ebicağ” derdi ne demekse. Anneme her konuda yardımcı olan, neşeli, kahkahalarla gülen biriydi. Bizim evde her şeydi; sanki doktordu veterinerdi, çok vasıfları olan biriydi.

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Gıyızım (Bacım) havalar ısınmıya başladı. Gasnak neyi dökecak daha; bahceyi de diyom bu sene ırmağa ekek. Çayda su mu var ki; gara yere döşenesiceler olanı da yoharılardan kesiyolar. Gıran giresiceler aşşadakiler niyder demiyolar. Herüfler de
biçere gidiyo ya kimse uraşmıyo.

Allah meretoyum koye su gelecek deyi her tarafı gazıp gazıp bıragdılar. Evlerin oö toz topragdan geçilmiyo. Neyise eyle işde, havalar ısındı işler başladı.

İreluun Noriye abılale geddiydim. Gış ekmam biddi de çevürüver deyi. Gız

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

SUAT ZOBU şiiri:
Şiirin hikayesi
Sevgili dostum, kıymetli arkadaşım, kardeşim Nurettin Sen’den şu mesaj geldi:

“Suat Bey, seni ve şiirlerini çok seviyorum.

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

1 Ağustos 2011, 16:12
Bizim köye eskiden çok kar yağardı ve çabuk kalkmazdı. Ya da küçük olduğumuz için boyumuzun kısa olmasından orantı kurarak çok yağdığını zannederdik.

Ama yağardı. Lapa lapa yağardı, günlerce yağardı. Odalarımızda harıl harıl yanan sobalarımız hakkını verir, sıcacık yapardı evlerimizi. Analarımız yufka ekmeği muska şeklinde katlar, içine tulum peyniri koyar, sobanın üstünde kızartırdı. Mis gibiydi mübarek. Yanında bir şerbet, bazen çay veya ayranla ne güzel olurdu.

Kar yağardı; tabii bu da bize oyun demekti, büyüklere ise geçim derdi korkusu, odun-kömür telaşı…

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Rahmetli Süleyman Dayı (Süleyman Kör) ilginç şeyler anlatırdı.
Evi köyün alt yanında, Suylan Yolu’nun kenarındaydı.
*
Bir gün evin önünde otururken yoldan ağrı iki kişi geldi. Selam-aleyküm selamdan sonra “hele oturun bi soluklanın” dedim.

- Nerelisiniz, nereden gelip nereye gidiyorsunuz, diye sordum.

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Akıla düşünce Babayla Ana,
Kalbimiz çarpıyor sıladan yana,
Yolumuz üstünde Saray, Toyhana,
Uzaktan görünür bizim Yerliköy..
.
Cemreler düşerken başlar birinden,

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Rahmetli Anama, Babama, Dedelerime, Amcalarıma kısaca tüm geçmişlerimize özlemle..
Tüm köylülerimiz için..
Kabirleri nur ile dolsun,
Mekanları cennet olsun..

.

Devamını Oku