B19 Atın Kuyruğu Şiiri - Yerliköy Bizimköy

Yerliköy Bizimköy
91

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

B19 Atın Kuyruğu

Süleyman Dayı (KÖR) rahmetli de ilginç şeyler anlatırdı. Keloğlan'la ilgili, Şıpla'yla ilgili, Tığloğluyla ilgili falan. Keloğlan mesela 3 haklık buğday çuvalını (Yaklaşık 100 kg) dişiyle ambarın gözünden çıkarırmış.

Süleyman Dayı'nın ağzından:

Babam cins bir cirit atı aldı, at da ne at ama. Biz de daha yeni delikanlıyız; ata, cirite hevesimiz var. Başka bir köyde düğün varmış, cirit oynanacak. Biz ata binecek çağda değiliz. Cirite de katılalım istiyoruz.

Babam, Şıpla'ya rica etti "Bizim ata sen bin" diye. Şıpla "Tamam" dedi, gittik o köye. Ciritten önce atı yormayalım diye üzerine bile binmiyoruz. Başka başka atlara binerek gittik. Cirit alanına vardık. Diğer köylerden de ciritçiler gelmiş. Belki 40-50 tane at var. Gelen giden bizim ata maşallah çekiyor. "Maşallah, maşallah, at da atımış haa" diyor.

Cirit başlamadan "Dayının atın kuyruğunu bağlayın" dedi.

Bağladık, atın sağına-soluna-arkasına-önüne geçip bakıyor "Cıık-cıık uzun oldu". Hadi yeniden bağla. "Cııık kısa oldu". Gözlerinin birini kapatıp bakıyor. Nişan alır gibi parmağını ileriye uzatıyor, kendi kendine bir hesap yapar gibi mırıl mırıl mırıldanıyor. Yere çömelip bakıyor. Iııh olmadı. Uzun oldu, kısa oldu derken cirit başladı.

" Dayı cirit başladı".

"Başlasın yeğen; atın kuyruğunu iyi bağlamazsan olmaz".

Biz bağla çöz-bağla çöz, atın kuyruğunun ayarını veremeden cirit bitti.

"Dayı cirite katılamadan cirit bitti, biz bir atın kuyruğunu bağlayamadık" dedik.

"Geç geldik yeğenim, daha önceden gelip hazırlıklarımızı yapmamız lazımdı" dedi. Hazırlık dediği de atın kuyruğu! .. Atı yarıştıramadan döndük geldik, hevesimiz kursağımızda kaldı.

O atı bir kere olsun cirite sokamadan sattık gitti. Yerliköy

Yerliköy Bizimköy
Kayıt Tarihi : 10.8.2019 13:05:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
  • Bahtinur Cano Karayaldız
    Bahtinur Cano Karayaldız

    :)) çok güzeldi sağolun

TÜM YORUMLAR (1)