Yerliköy Bizimköy Şiirleri

91

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

Yerliköy Bizimköy

Yerli Köy'ün adına, köydeki kullanılışı ile YELLİ KÖY de denilmektedir; rüzgârlı anlamında. Köy konumu nedeniyle her zaman rüzgâr alacak durumdadır. Bu nedenle RÜZGÂRLI tanımı daha doğru olabilir. Daha sonraları "Yelli Köy" den "Yerli Köy" ismine doğru dönüşüm olmuştur.

Suat Zobu

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Yıl 1975, Ortaokul 2 ya da 3. sınıftayım, Kıbrıs Harekatı yapılalı 1-1,5 yıl olmuş. Milli duygularımız her zamankinden daha kabarık. Milletimiz, ülkemizin her dara düştüğünde olduğu gibi askeri kuruluşlara falan habire yardım yapıyor. O zamanlar Mehmetçik Vakfı yoktu sanırım.

Ben de bir şeyler yapmak istiyorum..

Kurban derileri..!

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Mahmut Dayı vardı.
Bizim köyde biz kendimizden büyüklere “Dayı” derdik. Ona da “Mahmut Dayı” diyorduk haliyle. Asıl adı Mahmut Koçak.

Varlıklı biriydi.
Güler yüzlüydü. Şakacıydı. Ceketi omuzunda, başında şapkası herkesle barışık gezerdi..
Halil Eniştem vardı. Satı Teyzemin kocası. Halil Bıyık. Halil Ağa denilmesinden çok zevk alırdı. Ağabeyim Burhan Zobu. Kulakları çınlasın Burhan Ağabeyim çok takılırdı ona. Birbirlerini çok severlerdi. Mahmut Dayıyla da iyi anlaşırdı Ağabeyim. Ağabeyim Halil Eniştemin damarını iyi bilirdi. Eniştem nelerden hoşlanır, nasıl pohpohlanır bilirdi. Eniştem övünmeyi, övülmeyi çok severdi. “Enişte göğsün çok kabarıyor, gene cüzdan dolu herhalde” derdi Ağabeyim.

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Hasan Şen Kardeşim Mehmet Yağlı Hocamızla kısa bir video çekimi yapmış. Videoyu çeken Fehmi Yağlı Kardeşimiz. Hasan her zamanki esprili haliyle o günleri yad etmiş sağolsun. Aşağıdaki videoyu mutlaka izlemenizi öneririm. Hocamız köyümüzde uzun yıllar Hocalık yapmıştı. Namaz surelerini, Kuran okumayı o öğretti bize Allah razı olsun. Taa o zamanlar saçları dökük olduğundan olsa gerek hepimiz Kel Tıngır derdik kendisine. İnsanları lakapları ile anmamızın sebebi o şekilde daha kolay anımsandığı için. Bizim köyde özellikle eskilere Kel Tıngır deyince kimi kastettiğiniz hemen anlaşılır. Mehmet Yağlı Hoca deseniz o kadar etkili olmaz bence..

Onun hocalık yaptığı o zamanlarda İlkokula “OKUL”, Caminin yanındaki genişçe tek odalı mekanda Hocamızın bizleri okutmasına da “HOCA MEKTEBİ” yada kısaca "mektep" derdik. Kışın gitmek neyse de yazın gitmek zorumuza giderdi. Çocuğuz ne de olsa. Bir yanda günlük güneşlik hava, harmanlar, oyun oynamalar, bir yanda da mektebe kısılıp saatlerce hoca bekleyerek okuma.

Dedem rahmetli sürekli peşimizdeydi. Yakaladığı her yerde “Hadi bakalım okumaya” der, bizi sevk ederdi Hoca Mektebine. Bizden başka kimse gelmezdi ki yazın..

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Gobeller bazılarınız belki bilmezsiniz, bizim köy eskiden 4 parçadan oluşuyordu. Suylan muhtarlık değildi, bizim köye bağlıydı. 30-40 hane falan. O zamanlar Haşim Durağı’ndaki Çiftlik dediğimiz yer iki parçaydı. Hala da öyle ya. Kaldırım Arkı’nın bizim köy tarafında kalan kısmı bizim köye, Bayat Çayı tarafında kalan kısmı da Saray'a bağlıydı. Akkaya’nın oradaki Lapalılar denilen mahalle de 3 parça olup, Saray, Yerliköy ve Pancarlık nüfusuna kayıtlıydılar. Demek ki İskilip Bayat sınırı da tam buralardan geçiyormuş.

Şu anda Akkaya’nın orada bulunan Yeniköy isimli köy de yoktu eskiden. 70’li yıllarda Bayat'a bağlı Ahacık Köyü’nün bir parçası yanmış. Şimdiki Yeniköy'ün olduğu yere evler yapıldı ve o köy oluştu. Rahmetli Mehmet Amcam usta olduğu için oraya her gün yaya olarak çalışmaya giderdi.. Hatta laf lafı açıyor; Bayat’ta bir deli kaymakam vardı Ceyhan Demir isimli -Akıl küpü ve çalışkan olduğundan deli derlerdi adama. Onun da epey macerası vardı - Bayat’ı komple oraya indirmek için çok uğraştı ama başaramadan tayini çıktı, gitti. İstemeyen de çoktu tabii. Yenilikçi ve çalışkan adamı kim ister.
Bizim köyün 4 parça oluşundan bahsediyorduk. Bu dört parçadaki seçmenler oy kullanmak için seçim günü bizim köye gelirler oylarını kullanıp giderlerdi. Seçimler de öyle çekişmeli olurdu ki.. Hele muhtarlık seçimleri.. İki grup vardı. Ali Ağa ve Koca Osman taraftarları ya da onların destekledikleri. Ben muhtarlık için silahların patlayıp, köyde rahmetli Topal’ın evinin orada silahlı çatışma çıktığını bile hatırlarım.
Seçim günü Rahmetli Koca Osman ve Ali Ağa eş zamanlı olarak birbirlerinden habersiz “La gobeller, bi motur koşun da şu dürzüleri alın, gelin” derler, traktörlerle diğer parçalardaki seçmenler kırk türlü nazla getirilirlerdi. Onlara, ona göre de izzet ikram olurdu tabii..
Daha sonra uzun mücadelelerle Suylan’ın muhtarlığı ayrıldı. Muhtarlık bir olunca ne oluyor, ayrı olunca ne oluyorsa..?

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Şair Ihvani Hasan ŞEN
Yerliköy/İskilip/Çorum
0538 221 03 03,
----------
MÜSLÜMAN DÜRÜSTTÜR SÖZÜ SENETTİR.
İMANI SAĞLAMDIR EHL.İ SÜNNETTİR.

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

.
Bağın yok bahçen yok neyini övem,
İlle de vatansın ille Yerliköy..
Anam yok babam yok neyini sevem,
İlle de vatansın ille Yerliköy..

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

.......................

Köyüme şiir yazmadan olur mu?
Doğduğumuz, büyüdüğümüz, çocukluğumuzun geçtiği yer unutulur mu?
Hani bülbül dermiş ya "İlle vatanım, ille vatanım" diye.
Sonra serbest bırakınca gitmiş bir çalı dibine konmuş.

Devamını Oku