Yerliköy Bizimköy Şiirleri

91

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

Yerliköy Bizimköy

Gençler pek bilmeyebilir ama biz eskiden komşuluğa değer verirdik. Akrabalığı gözetirdik. Akşam oturmalarına, misafirliklere gidilirdi.

Teyzeyin evinde, amcayın evinde kışın sobanın üstünde kızartılan, içinde tulum peyniri bulunan, yufka ekmekten yapılmış muskayı, yanında şeker ve sudan oluşan mütevazi şerbeti katık yapıp afiyetle yerdin. Hiç çekinmeden "yenge, abıla acıktık, bir muska yap da yiyelim” veya "bir ekmek dür de yiyelim" diyebilirdin.

İnsanlar birbirlerine kin gütmezlerdi. Küskünler daha çabuk barışırdı. Gençler arasında bir sevgi, bir hoşgörü vardı. Kimse kimsenin namusuna kötü gözle bakmazdı. Bağnazlık yoktu. Kadın erkek aynı odada oturabilirdi. Bir odaya sığmayacak şekilde kalabalıklaşılırsa o zaman kadınlar bir odaya, erkekler bir odaya geçer otururlardı. Kimse kimsenin hakkında kötü şeyler düşünmezdi.

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Ey Ihvan’ım el emindir Muhammed
Miski amber gül emindir Muhammed
Rahmeten lil alemindir Muhammed
Aleyhisselam'dan selam getirdim..
***
Rabbim Teyzemi ve cümle Ümmeti Muhammed'i Resulü zişanımız Ahmet'i mahmudu Muhammed Mustafa'ya komşu eylesin.. Âmin..

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

8 Aralık 2011, 09:53

Şehit Tahsin Yıldırım


DAHA BEN COCUKKEN BIRAKIP GITTIN,

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Her insanı sevmeyebilirsiniz; zorla değil ya!... Bazıları size itici gelebilir, bazılarının yaşam tarzı size uymayabilir. Ama bizim köyden hiç kimsenin "Ben Garip Hasan’ı sevmiyordum” diyebileceğini sanmıyorum. Kendine göre bir sempatikliği vardı, güleryüzlüydü. Her kapı ona açıktı. Benden 10-15 yaş büyüktü galiba. “S”leri “Ş” gibi söylerdi. Babam rahmetliye “Mıştık Dayı” diye seslenerek gelişini dün gibi hatırlarım.

Biçer şoförlüğü yapardı önceleri. Sonra İstanbul’a taşındı. Ondan sonra da bir daha görmedim. Geçen yıl vefat edince duydum. Anılarıyla bir yaprak daha düştü gitti işte.


Sene 1977 veya 78. Ben Lisede okuyorum o zaman. Amcamın oğlu Emrullah'ın düğünü. Kaldırım Arkı’ndan köye kadar koşu düzenlendi. Ödül de bir horoz. 15-20 kişiyle birlikte ben de katıldım. Nori’nin Bağı'nın oraya geldik, ben birinci durumdayım. Bu arkamdan yetişti “Hem düğün sahibi olacaksın, hem de horozu alacaksın öylemi” diyerek kolumdan geriye doğru itekledi ve yarışı O kazandı. Sonra komik komik anlattı, hepimiz gülüştük. O horoz gençlerle birlikte yenildi elbette.

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Tor ceylannar gine cacık derdinde,
Ortacıya gidelim mi, gobeller?..
Birikmişler taa Suylanın ardında,
Gaynarcıya gidelim mi, gobeller?..
x
Çorağın kıysına doğru gidelim,

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

Gobeller Şubat da geldi gidiyor
Nisan’a Mayıs’a geçecek gibi
Günler birbirini takip ediyor
Güller menevşeler açacak gibi..
-
Bayat Çayı bendi yıkmış ellağam

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

SUAT ZOBU ŞİİRİ:

(HASAN ŞEN'E BİLMEM KAÇINCI ÇAĞRI)
Tüm çabam sevgili arkadaşım Hasan Şen'e şiir yazdırabilmek içindir. LÜTFEN SÖZLERİMDEN GÜCENME OLMASIN.
.
Ey Ihvani şair misin sen nesin..!

Devamını Oku
Yerliköy Bizimköy

KONUM ve COĞRAFİ YAPI


Yerliköy; Çorum İli, İsklilip İlçesine bağlı bir köydür.

İskilip İlçe merkezine uzaklığı 23, Çorum'a 75, Bayat'a 15, Ankara'ya ise 178 km'dir. İskilip'in güneybatısındadır. 4 km güneyinden Kızılırmak geçmektedir. Köyün arazisi Kızılırmak'a kadar uzanır.

Devamını Oku