Som Bahar Şiiri - İlhami Bulut

İlhami Bulut
290

ŞİİR


14

TAKİPÇİ

Som Bahar

Som bahar olur bazen
Yüzümüzdeki mevsimler
Yalnızlığımızın barındığı
Siyah bir ışıktır geceler

Bir gölge oluruz bazen
Eğiliriz bir gölge üstüne
Revaçta olur suskunluk
Çökeriz uykunun dibine

Gözümüz açılır sabaha
Organ nakli başlar sanki
İlkin kalp geçer yerine
Eski tamburayı çalar yeniden...

İlhami Bulut
Kayıt Tarihi : 2.12.2021 15:43:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • İlhami Bulut
  İlhami Bulut

  Hayali alemler tasavvuru. Geceler yalnızlığı simgelerse de duyguların kaynaştığı hayal alemine dalma ve bu alemde kaybolma ile siyah ile vasıflandırılan gecelerin, ışığı hayal alemidir, iç duygulardır. Hayal gücü, muhayyile yüzlerin
  aydınlandığı zamanlara götürür. "Muhayyile ile, hayal gücü ile gerçekler aşılır" der Mehmet Kaplan. Yalnızlığı unutturacak varlığı sınırlı olanı aşma isteği, arzusu oluşur. Muhayyile, gölgeleri aydınlatan ışık olur. O ışık belki de şuur altının uyanmasıdır. Sabah eski anlara, hal-i hazıra dönme vaktidir. Yahya Kemal de "Insan hayal ettiği müddetçe yaşar dediği gibi, o hayallerle ruhen hürriyete , mutluluğa götürecek son hadde kadar git demektedir Sevgiyi, aşkı, özlem duygularını bir bitmeyen susuzluğa benzeyen ağrılar olarak tavsif eder"
  İnsan ruhunu hayal gücüyle, muhayyilesiyle besler. Belki de ruh o hayal gücüne iter insanı . Ruhla hayal gücü arasında bir alış veriş mi......
  Her ne ise Sayın İlhami Bulut Hocamızın dediği gibi güzellikleri hayal gücümüzle besleyebiliriz. İnsan ruhu özlemleri sınırsızdır, ama içinde bulunduğumuz alem sınırlıdır.
  Şiir başlangıcındaki oluş , bitiminde sonuca bağlanmıştır. İmajlar ve muhteva arasında kurulan ilgi dikkate değer. Özgün, orijinal ifadeler "Som bahar" gibi , gecelerin muhayyile ile siyah bir ışık olabileceği gibi.
  Güzel lirik bir şiir okudum. Kalem ve yürek birlikteliğiniz harika.
  Saygılarımla...Tülay yıldırım...

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (1)

İlhami Bulut