RÜYA ŞİİRLERİ

RÜYA ŞİİRLERİ

Aslı Yıldıran

Hayatın ta kendisiymiş rüya,rüyanın ta kendisiymiş hayat
Rüyalar kısa,hayat da
Rüya yalan,hayatlarımız da
Küçükken sevinçlerimiz bir küçücük şekerle
Hüzünlerimiz akşam eve girme vakti geldiğinde
ve hıçkırıklarımız 'bu bebeği istiyorum' diye
Hepsi yalanmış, o küçücük yüreklerimizdeki sonsuz sevgi de
..

Devamını Oku
Murat Onat

Rüya;
Sonsuzluğa bir işaret
Beton içinde hareket

Rüya;
Suda erimiş iri tuz
Hayalleri emen vantuz
..

Devamını Oku
Nuran Kara

Rüya görmek nasıl bir duygu
Ben göremem de merak ettim
Bazıları Renkli görüyoruz der
Bazıları siyah beyaz
Ben bilmem ki ne renk olur
Hiç rüya görmedim desem inanırmısın
Birgün arkadaşım
..

Devamını Oku
Ali Muhtar Tiftik

İnsan amadan her iki yana salınır
Bir yanı dış rüya, diğer yanı iç rüya
Her iki rüya arasında gezinir fakat
Ama'da olduğunu ya bilir ya bilmez

Uykudayken içinin içinde bir rüyadadır
Uyandım dediğinde dışının içinde rüyada
..

Devamını Oku
Mustafa Bertan

Bir dilek tuttum ikimiz için
Bir dilek bir rüya bit serap gibi
Sevdim âşık oldum bir güzele
Bir güzel bir rüya bir serap gibi

Cenneti aramam senin yanında
Sevdiğim cennetin gülleri gibi
..

Devamını Oku
Umut Bektaş

BİR DELİNİN GÜNLÜĞÜ

Bir deli nasıl günlük tutabilir diye düşünebilirsiniz? İşte cevap:ben günlük tutan o deliyim ve dün gece yarısı öğrendim deli olduğumu…

Evet bencede gaip (bir deli olarak) bir insanın deli olduğunun farkına varması. Hemde bir anda…ama dünya zaten garipliklerle dolu değil mi zaten. Bir fazla veya bir eksik bir şey değiştirmez herhalde (benim yaşamım dışında) . Dün gece deli olduğumun farkına vardığımda hemen normal yaşamımı, kullanılmış ve işe yaramadığı için iade edilmiş yaşamlar çöp kutusuna fırlattım. Birde baktım ki normal yaşamım yaşantımın yanında kıyafetlerimi de fırlatıp atmışım. Tabi yatakta anadan üryan (çırılçıplak) yatamazdım(aslında yatabilirdim bana kim karışabilirdi ki bak şimdi gitti aklımdan) daha doğrusu üşürdüm (zaten üşütüktüm) hemen kendime birşeyler bulmalıydım giymek için. Tam bu sırada kaçırmış olduğum aklıma bir fikir yakaladı.neden süper deli olmayayım dedim kendi kendime…superboy vardı, süpermen vardı, süpergirl vardı, süperbabanne vardı neden birde süper deli olmasındı ve olmalıydı da…hemen kostümümü kedim macit, uğurlu hamamböceğim Alı Rıza (çok güzel Ali Rıza Binboğa taklidi yaptığı için bu ismi vermiştim) ve O’nunla beraber tasarlamaya başladık. Çok yaratıcı bir gruptuk birbirinden güzel tasarımlar üretiyorduk renk konusunda en sonunda anlaşmaya vardık ve mavi ile siyah karışımı bir kostüme karar kıldık…sıra sembole gelmişti…Ali Rıza hamamböceği olsun dedi, Macit ise pençesini gösteren bir kedi, O’nun fikri yoktu, bu fikir alışverişinde bende yoktum.Macit hepsini ikna etmiş ve onun önerisi kabul olmuş görünüyordu. Sonradan ben de bu sembolü beğendim. O kadar çok konuşmuş ve tartışmışızki günün nasıl bittiğini anlayamamıştık. Artık Güneş doğmak üzereydi. Yani bizler için uyuma ve dinlenme zamanıydı. Macit ayağımın kenarında, Ali Rıza yatağın başucunda uykuya dalmıştık bile…saat:06.00 herkes rüyalar görüyordu ama Ali Rızanın rüya balonları kafamı, Macitin rüya balonları ayağımı gıdıkları için uykuya dalmama rağmen rüya göremiyordum…heryer alabildiğine maviydi…itiştirmeye başladım ikisininde rüyalarını, öyle yorulmuşum ki bugünden son hatırladığım bunlar kaldı…

Birinci günün sonu…
..

Devamını Oku
Nihat Taşdemir

BİR RÜYA DAHA BİTTİ

Bir rüya daha bitti tan ağarmadan,
Hayatın tam ortasında her şey yarım yamalak

Bir rüya daha bitti
Kim bilir kaçıncı salisesinde,
..

Devamını Oku
Gökhan Akpınar

Bu gecede direniyor gözlerim
Uyumak isteyen beynime inat
Biliyor başlamamak istediği şeyin sonunu
Direniyor ama eninde sonunda mağlup oluyor yine
Uyku denilen sinsi şey sızıyor kapanan göz kapaklarımın arasından
Duygular serbest kalıyor uykuya dalınca beynim
Her gece aynı değişmiyor hiç hep aynı son
..

Devamını Oku
Hasan Sancak

Noter Onaylı Rüya Coca Cola Davası Ertelendi! ..‘RÜYALAR GERÇEK OLSA’ GÖRÜNTÜLÜ HABERİ TIKLAYINIZ.ARŞİVDEN DE ULAŞABİLİRSİNİZ.

www.haber55.com
..

Devamını Oku
Sefa Kalebaşı

Bir rüya gibisin, geldin ama geçmedin
Kapalı gözlerimdeki film şeritlerine değil içime işledin

Bilir misin?
Çok istediğin şeyler hep rüya sayfalarında yerini alır ve umarsızca bir anda silinip kaybolur

Ama biliyorum bu rüya öyle olmayacak.
..

Devamını Oku
Metin Ataolur

Hal acizlik yokluk hali..
Kişi şu dünyada fani..
Sıkıntılar dertler sari,
Geçti ömür ruya gibi..

Var olanlar yok oldular..
Hakikatle buluştular,,
..

Devamını Oku
Sefa Kalebaşı

Bir rüya gibisin, geldin ama geçmedin.
Kapalı gözlerimdeki film şeritlerine değil, içime işledin.
Bilirmisin çok istediğin şeyler rüya sayfalarında yerini alır
ve umarsızca bir anda silinip kaybolur?
Ama biliyorum bu rüya öyle olmayacak.
Çünkü sayfalara değil kalbime yazılacak.
Biliyorum kanımla heep yenilenecek.
..

Devamını Oku
Seher Atan

Bütün sevdiklerim kaybolup gitti
Kimlere kaldın ki yalancı dünya
Ne zevk aldık, ne tat aldık hayattan
Yaşantımız sanki olmuş bir rüya

Kimimiz şair olmuş, kimimiz yazar
İnsanoğlu uçan bir kuşa benzer
..

Devamını Oku
Ferid İlhan

Seni görünce sabah hemen bir rüya başlar
İçinde en güzel renkler,vede gülüşlerin var.

Üzülmem hiç her akşam bitse de tatlı rüya
Güneşi ben çekerim,her gece doğan aya

Sabahlarım böylece rüyam gelene kadar
..

Devamını Oku
Hasan Sancak

Reklam Yazarı, Şair Hasan Sancak:
BAŞBAKAN ERDOĞAN’A, YARGITAY’I ŞİKÂYET ETTİ! ..

Samsunlu Halk Şairi, Reklâm Yazarı, Eğitimci, Gazeteci Hasan Sancak (58) skandal bilirkişi raporunu onadıkları iddiasıyla Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkan ve Üyelerini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir yazı yazarak şikâyet etti.

Konu ilgili görüşlerini dile getiren Sancak: ' Türkiye’de 8 senedir ilk ve tek, dünyanın en ilginç olayı Samsun’da devam etmektedir. Ne yazık ki ulusal haber ajansları ve 100’den fazla bağımsız; forum,haber,video sitesi hariç gazeteciler, haberciler, köşe yazarları, televizyoncular korkularına haber yapamamaktadırlar. Anlı şanlı gazeteciler, sınıfta kalmışlardır. Gerçeğin ortaya çıkmasını istememektedirler. Türkiye’de ulaşmadığım bir makam kalmamıştır.Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız diyen siyasetçiler ve bakanlar, Ankara’ya gidince, verdikleri sözleri unutmuşlardır. Yazdığım yazılarıma cevap bile vermemişlerdir. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil Çiçek,CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, Kültür Bakanı Sayın Ömer Çelik, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç, Gençlik ve Spor Eski Bakanı Sayın Suat Kılıç, Kültür Eski Bakanı Sayın Atilla Koç, siyasi parti başkanları,gazeteci dernek ve sendikaları, hukukçu başkan ve dernekleri…Emekli bir öğretmenin feryadını duymamışlardır. Binlerce gazeteciye ve haberciye mail ve telefonla ulaştım.Cevap bile vermediler. Kanal 7’de program yapan Esra Ceyhan,beni canlı yayına çıkartmak isteyince, işinden olmuştur. En son Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdogan’a bir yazı yazarak, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkan ve Üyelerinin skandal bilirkişi raporunu onamalarını şikâyet ettim. Anayasa Mahkemesi tekrar aleyhime karar verirse, bundan sonra Türkiye’de iç hukuk tamamlanmış olacaktır. Hakkımı AİHM’de arayacağım. Buradan da bir sonuç çıkmazsa, Mahkeme-i Kübra’da hakkımı alacağım. Ben, binlerce lira avukat ve mahkeme masraflarını emekli öğretmen maaşımla ödeyeceksem, hakkımı helal etmem, aleyhime karar verenleri affetmem mümkün değildir. Onlara karşı bütün hukuki haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Türkiye’de ulaşamadığım bağımsız gazetecilerin,habercilerin,köşe yazarlarının, televizyoncuların olduğuna inanıyorum.Bu haberimi okuyan yürekli basın mensuplarından da destek bekliyorum’ dedi.

..

Devamını Oku
Mehmet Karataş 2

Ülkemin isanları huzuru bulmuş
Aç açık kalmamış hepsi doymuş
Bir vermiş, yerine üçünü koymuş
Sakın ha, gördüğün rüya demeyin.

Bilimde ön saflarda yerini almış
Sağlıkta her türlü dermanı bulmuş
..

Devamını Oku
Mustafa Yazka

Bir rüya gördümki herşey gönlümce,
Gönlüm aydınlandı seni görünce,
Bahar yeli esiyordu serince,
Açılma gözlerim rüya bitmesin.

Yağmur yağıyordu ince ince,
Temiz rüzgâr bulutları silince,
..

Devamını Oku
İbrahim Ballıcan

İmkânsızdı. Hepsi bu kadar. İsmin bile bu kelimenin içinde yer alıyorsa. Sen nasıl benim yanımda yer alacaktın ki zaten. Senle ben zaten imkânsız gibiydik. Birbirimizi sevme ihtimalimiz bile imkânsızdı. Senle başlayan her şey imkânsızdı. Sanki hiçbir şey yaşamadık. Her şey bir rüyaydı. Ve ben bu rüyanın etkisinde kalmış bir zavallı gibi her şeyi gerçek sandım. Seni ve beni sevdiğini de gerçek sandım. Kendimi bu rüya ile avuttum. Aşkımı bu rüya ile büyüttüm. Artık uyanmaya başlıyorum. İmkânsızdı. Her şey bu cümleye sığıyor. Bir rüyanın gerçek olduğu nerde görülmüş ki, bu aşkta gerçek olsun. Peki, bu aşk gerçek değilse, içimi yakıp kavuran ne? Bir rüyaysan eğer, sana bu kadar bağlanma sebebim ne? İmkânsızsan eğer seni bu kadar sevme sebebim ne? Bunların cevabını veremiyorum. Bildiğim tek şey senle başlayıp biten her şey, imkânsızdı. İşte hepsi bu kadar.
..

Devamını Oku
Ali Kılıç Kakiz

Vahiy gölgesizdir, sâfidir. Peygamberlere hastır. İlham ise gölgelidir, renkler karışır. İnsandan başka, melekler ve hayvanlarında mazhar olduğu bir keyfiyettir. İlham bir gaybi bilgi türüdür. Rü’yanın esrarı tam bilinmemekle beraber, insanoğlunun hayret ve merakını celbedip, beşeriyetin varoluşundan beri hep ilgi odağı olmuştur. Rüya, ahiret alemi ile de ilişkilidir.Bu ilişkiyi yakalama, temiz duygu ve ruh safvetiyle ancak mümkün olabilmektedir.
İnsan yaşamaya uykuda da devam eder, uyanıkken bir çok şeyi gördüğü gibi rüyada bazı şeyleri görür. İnsanın uyanıkken görmesine rü’yet, uyku halinde gördüğü şeylerede ‘’Rüya ‘’ denir.
Rüya uykuda bütün duygu ve bilinç hallerinin tamamen yok olmadığı bir sırada meydana gelir. Nitekim rüyâ, uykunun az olduğu sabaha karşı daha çok görülür. Salih rüyalar, o kişiye Hakk’tan gelen bir rahmet uyarısıdır.
Üç türlü rüya vardır:
a- Sadık veya salih rüya, Allah'dan müjdedir. b- Kazip yani yalancı rüya, şeytanın ver¬diği üzüntüdür. c- Kişinin kendi kendine konuştuğu şeylerdendir.
Bu tür rüyalar şu şekilde ele alınabilir:

..

Devamını Oku
Selim Berker

Yaşadıklarımız rüya mı diye sormuştun ya dün akşam
gerçek olamayacak kadar güzel, sıcak ve manalı
Ben de hayır demiştim kollarında, kaygıyla


Yaşananlar gerçek değil de rüya ise,
Son rüyam olsun diye yalvarıyorum Allah'a
..

Devamını Oku