Ömer Tural Şiirleri

593

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

Ömer Tural

Ah Ulan Tural Ömer

Hani ismini haykirarak Çagıracaktım
Avazım çıktigı kadar bagıracaktım
Duysun d'yecektim
Duysun daglar taslar diyecektim

Devamını Oku
Ömer Tural

Pur-oluşmamış mermer ve kireç taşı,aynı zamanda buralarda çok eskiden yeleşim bölgesi olduğuda söylenir.Yolun alt tarafında köyüe ait mezarlik kalıntılarının bulundugu ve yakın zamanda bu mezarlık yerinin tarla yapıldığı çevre insanları tarafından söylenir.Mezarlık ve ev kalıntılarının durum vaziyetine göre burda daha önce yaşayan insanların müslüman olduğu idda edilmektedir.
Purun arkasında köy halkının erazi ekim biçimi için ve hayvanlarını otlatmaya gidip geldikleri yol vardır.Bir ismide af edesiniz it yolu.Karagöl köyü sınırları içinde bulunan camız ağlı pur,oluşmamış mermer,bu taşlardan kireç yapan kiişiler köyümüzde mevcud idi.
Camız ağlında birde mağra olduğu herkes tarafından bilinip söylenir.Kuvetli bir tolu ve yağmurun yağmasıyla çifçinin birisi hayvanlarını getirip bu mağraya sığınmış.yagmur o kadar çok yağmışki hayvanların su çinde kalıp öldüğü söylenir.
İkinci rivayet:Yine çifçinin birisi fırtınaya,karlı bir tipiye yakalanır.Camızlarını korumak üzere bu magraya getirirken tipiden yana kalan camızın mağraya gelirken veya yolda öldüğü söylenmektedir.
Daha sonra bu mağranın oldugu yerde kömür madeni ocaağı açılmıştır.ocağı hat boyu taşlarının mermere dönüşümü ve bu taştan tünelin kazılışı insanı hayretlere düşürür.Sanki mermer dağı delip dağın altına girilmiş gibidir.Görülmesi deger bu ye, ana yol üzerinde olduğundan her zaman yolu düşen insanların bakabileceği,ziyaret edebileceği bir yerdir.
Maden ocağının kapatılma sebebi ise kömür rezervi yetersiz olduğundan kapatılmıştır.

Devamını Oku
Ömer Tural

Çünkü Sen Gelmedin

Bayram geldi
Çocuklar geldi öptü ellerimden
Amca resmimizi çek dediler
Hopladılar zıpladılar sevindiller.

Devamını Oku
Ömer Tural

Boşnak’lar’sırplar’ın ağır zulmünden kaçarak,neleri var neleri
yok bırakıp glmek zorunda kalmıştırlar. Bu göç öyle eline valiz alıpta avrpaya çalışmaya gitmeye benzememiştir.Bırakıp geldikleri yerlerde umutlarını bırakmıştırlar,mal,mülkünü bırakmıştırlar,yakınlarını bırakmıştırlar.
İşin başında çok çile çeken Boşnak komşularımız.Köye ilk geldikleri yıl,yagmurların yagmasıyla ekinler insan boyu olarak,ürün bol olmuş. Karagöl köyünü bolluk,verimli bir yer olarak gören bu insanlar,burlar bize göre demişler.Devlet sulak ve düz ovadan tarla’lar verince,bu etnik grup karagöle yerleşip kalmış.
Boşnaklar kendilerinin Balkan’lara Koya’dan gitiklerini ida ederler.Tabi onlarında büyüklerinden duyup öğrendikleri bilgiler vardır.
1925 yılında,Karadeniz kıyılarından,ak topraklar diye adlandırdıkları,Anadolu’nun belirli yerlerine geldiler.Karagöl köyüne yüz haneden fazla gelip yerleşmişler.Şu gün olsun köyümüzde 25 hane kadar Boşnak bulunmaktadır.

Devamını Oku
Ömer Tural

Be Seni Her Halinden Tanırım

Ben seni ayak sesinden tanırım
Bir kuş gibi penceremi tıkırdatmandan
Ben seni bakışından tanırım
Gözlerinin deniz gibi kabarmasından.

Devamını Oku
Ömer Tural

Bırak Dua Etsin Kaniat

Bırak dua etsin kainat
Kuşlar ağaçlar böcekler
Yakmayalım anızları ne olur
Yeşersin mezarlıktaki ağaçlar.

Devamını Oku
Ömer Tural

1-Mehmet KARAKAŞ
2-Ali MAHMUT
3-Hasan DİNÇSOY (Hasoka)
4-Yusuf UZEL
5-Arif BAYKURT
6-Mustafa İLHAN

Devamını Oku
Ömer Tural

Kayseri garı bana ayrılığı hatırlatır
Nerde yaşaran bir çift göz görsem
Uzanan kol,sallanan el görsem
seni hatırlıyorum.
seni hatırlatıyor bana bu manzaralar
Geçmişimi hatırlatıyor bu resim tablosu

Devamını Oku