Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
  • deniz gezmiş27.01.2004 - 22:25

    Geceye katılan ‘68 gençlik hareketinin önderlerinden EMEP GYK üyesi Mustafa Yalçıner de, gençlerin coşkulu alkışları arasında yaptığı konuşmada, Türkiye ve dünyanın bugün farklı bir dönemeçten geçtiğini anlattı ve “Bizler mücadele ederken, içinde yer alacağımız veya örnek olacağımız bir parti yoktu. Bugün gençlerin Denizler’den şanslı olarak, onların eksiklerinden de ders çıkaran bir partisi var” dedi. Gençlere politika yapma ve örgüt kurma çağrısı yapan Yalçıner, bugün gençlerin aynı zamanda günlük bir gazetesinin de bulunduğunu ve onları toparlama ve örgütlemede vazgeçilmez bir araç olduğunu vurguladı. Yalçıner şöyle konuştu:
    “Süreç devrimlere gebe. Kapitalizmin ebediliği yalanı çöktü. Gençliğin, işçilerin ve emekçilerin kurtuluşu sosyalizmde. Bundan başka bir yol yok. O zaman hep birlkite mücadele edeceğiz, örgütleneceğiz ve kendi geleceğimizi kuracağız. Gençlik bu mücadelede Denizler gibi en önde olacak.”
    Hilmi Yarayıcı ve grubunun Denizler için söylediği türkülerle gençlerin çoşkusunun doruğa çıktığı gecede, şair Mehmet Hameş, Denizler’e adadığı şiirler okudu. ‘68 dönemini anlatan bir sinevizyon gösteriminin yapıldığı gecede gençler, gecenin son bulduğu 24.00’a kadar türkü ve şarkılar eşliğinde halaylar çektiler.
    Kayseri’de düzenlenen etkinlikle Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı. Önceki gün EMEP il binasında Emek Gençliği tarafından düzenlenen etkinliğe, lise ve dersane öğrencilerinin yoğun katılımı dikkat çekti