Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • sofi24.10.2009 - 14:41

  Bence gerçek sofi Hak aşığı salih mümin.

 • sofi24.10.2009 - 14:39

  Bence sofi demek ALLAH dostuyla HAKKA yürüyen gerçek mümin salih insan Allahın rızasından başka birşey düşünmeyen ve ömrünü istikamet üzere yaşamaya çalışandır.

 • rabıta08.10.2009 - 11:42

  Rabıta kelime olarak düşünmek demektir.dinimizde Rabıta tefekkürün bir çeşididir.Tefekkür ise farzdır insan tefekkür yoluyla kalbini uyandırır.
  Tefekkür kalbin en önemli vazifesidir.tasavvufta da rabıta vardır ancak tasavvufu anlayamayan hak dostlarını tanımayan insanlar hep rabıtayı şirk olarak görürler. OYSA her insan her an rabıta yapmakta kimi sevdiği kızı düşünür yada erkeği kimi parayı kimi malı mülkü saltanatı fakat malesef bunların hiçbirisi düşünüldüğünde kalbi hakka bağlamaz hatta insanı ALLAHTAN uzaklaştırır.Ama bir hak aşığını düşünmek insanı hakka bağlıyor bunun neresi şirk. mademki rabıta şirk diyorlar o insanlar hiç bir şey düşünmesinler rabıtayı inkar etmek insanin fıtratını inkar etmek olur.Rabıta tasavvufta bır terbıye metodudur olmassa olmazıdır. Veysel karani hz leri rabıta yoluyla omakama ulaştı bunuda unutmayalım kardeşlerim.ALLAHÜ TAALA bilemediğimi aklımızın almadığı doğrularla bizi karşılaştırsın.AMİN