Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Önder Yücel
Önder Yücel

İNSANA İNSAN GEREK, İNSAN ETSİN, İNSANI. İNSAN, İNSAN DEĞİLSE; NE ETSİN İNSANI.

 • tekme atmak25.04.2010 - 22:10

  Mantığın dövüş sanatı olarak tabir edebileceğimiz Taekwon-Do,kelime olarak el ve ayakla yapılan vuruşların ilmi,felsefesi anlamına gelir.Bunu şöyle açıklayabiliriz.
  TAE.Ayak vuruşları,
  KWON: el vuruşları
  Do.ise bu dövüş sanatının tatbiki esnasındaki izlenilecek yolun ve dövüşün felsefesi değerlerinin genel adıdır.Kişi istediği kadar esnek,istediği kadar güçlü el ve ayak vuruşlarına sahip olursa olsun eğer do kurallarını uygulamıyor ve bu sporu sadece dövüş sporu olarak görüyorsa Taekwondocu sıfatı taşıyamaz.Zira taekwondo bir saldırı değil 20 yüzyılı aşkın bir zamandan beri Kore'de bağımsız olarak geliştirilmiş ve uluslararası çağdaş bir nitelik kazanmış olan savunma sporudur.Taekwondonun başlıca özelliği çıplak el ve ayaklarla rakibe karşı geliştirilen savunma tekniklerini içeren bir müsabaka sporu olmasıdır.

 • beşiktaşlı olmak15.12.2009 - 00:30

  Beşiktaşlı olmak zeki olmaktır... Yardımsever olmaktır... (Kan bağışı vs...) Hırçın olmaktır. Zeki, çevik ve ahlaklı olmaktır... (Rıza, Feyyaz, Metin, Ertuğrul, Ali vs...) Okumak, araştırmak düşünmektir... Rakiplerini aklıyla yenmektir... Şaka yapmaktır. (Korkak Ördek ORTEGA) Eksikken bile umut kaybetmemektir. Kalecisizken deplasmanda Feneri yenmektir.

 • beşiktaşlı olmak15.12.2009 - 00:25

  Yasarfan Gönülle aynı takımı tutmaktır... Ve bir kez daha saygı duymaktır...

 • beşiktaşlı olmak15.12.2009 - 00:23

  yasarfan gönülle aynı takımı tutmaktır...