Kültür Sanat Edebiyat Şiir

termostat sizce ne demek, termostat size neyi çağrıştırıyor?

termostat terimi Yağmur Bulut tarafından 05.02.2007 tarihinde eklendi

 • Melis Örnek
  Melis Örnek 03.01.2009 - 22:39

  Termostat, sıcaklığı istenen ölçüde sabit tutabilen bir tür kontrol sistemidir. Sıcaklıktaki değişim, termostattaki duyarlı bir parçaya tesir ederek bunun elektrik veya basınç sinyali göndererek bir ısıtma veya soğutma sistemini kontrol etmesini sağlar. Termostat binalarda, su ısıtmalarda, fırınlarda, elektrik ütülerinde, otomobil radyatörlerinde ve önceden belirlenen sabit sıcaklığın gerekli olduğu cihazlarda kullanılır.

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut 07.02.2007 - 16:08

  Günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden olup çıkan bir araçtır. Buzdolabımız, elektrik sobamız, kaloriferlerimiz, fritözümüz, fırınımız hatta ve hatta semaverlerimiz termostat olmaksızın tam randımanla çalışamazdı. Hepimizin bildiği gibi termometre ısıyı ölçer ama buna bir tepki vermez. Halbuki termostatlar ısıyı ölçmekle kalmayıp, duruma göre ısıtır veya soğutur.
  Tanıdığımız bazı insanlar vardır ki mevcut durumun olumlu veya olumsuz yönlerini sadece tesbit etmekle yetinirler, aynen bir termometre gibi. Ama bazı insanlar da vardır ki mevcut durumu tesbit etmekle kalmaz, buna karşı tepki verirler, aynen termostatın yaptığı gibi. Bu insanlar günlük hayatta karşılaşılan sorunlarda, çözümün de bir parçası olurlar. Tüm insanlığın, termostat duyarlılığı içinde olmasıni diliyorum.