Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

Sıra Dayağı sizce ne demek, Sıra Dayağı size neyi çağrıştırıyor?

Sıra Dayağı terimi Seu Kuyt tarafından tarihinde eklendi

 • Şahin Yıkılmaz
  Şahin Yıkılmaz

  ilkokulda dilimizden düşmeyen hoca dayağı...öğrenciler de pek şikayetçi değil sanırım..herkes birbirine elini gösterirdi bak benimki daha çok kızardı, bana daha hızlı vurdu diye :)) ben de sakin sakin izlerdim onları, nasıl neden yedim bu dayağı diye düşünerek :)

 • Ahmet Sogutmaz
  Ahmet Sogutmaz

  hocaların kendını çoban öğrencılerını koyun sandığı an

  çok eğlenceliydi keşke tatsaydın :)

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  sıra dayakları çok eğlenceliydi..
  hele hoca sınıftan çıktıktan sonra ki
  sessizlik
  ve ardından yapılan yorumlar..

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  FAİDELİ BİŞİ.

  her öğrenciye lasım

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Herkes parmaklarını biraraya getirerek ellerini sıranın üstüne koyar. Öğretmen elinde cetvelle gelir, cetvelin yan tarafıyla sırayla herkesin parmaklarının üstüne üstüne vurur.

  Bir kere ilkokulda başıma geldi. Bir de ortaokulda bedenci hava soğuk olduğu için dersliğe çıkmamızı istemişti. Koridorlarda çok gürültü yaptığımız için sıra tokatı çekti. Eli ağır biriydi..

 • Nilay Aytek
  Nilay Aytek

  Urfa yöresinde böle yaşlı yaşlı amcalar yanyana oturup, birbirine vurmaya başlar sağdan sağdan...işte buna sıra dayağı denir:P

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  en son ilkokul 3.sınıfta cetvelle...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Hey gidi

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Kurunun yanında yaş da yanar. Bir sınıfta bir soruyu bilemeyen birden fazla insan varsa, şöyle bir genelleme yapılır 'Bu sınıftaki herkes dayaklık, cezalandırılmalı'
  Ama ogretmen favori, gozde ogrencisini ya dövmez ya da sira ona geldiginde 'Ahmet, aklima geldi, hadi sen git bana bir paket sigara al. Geldikten sonra cezani veririrm ben senin' der ama hiçbir şey olmaz.
  ...
  Bir hatirami anlatayim: Henuz 6 yaşlarındaydim, ilkokul 1 in ikinci donemi idi sanirim. Bazi cocuklar ellerinde taşlarla çamları taşlıyor ve kozalak düşürüyorlardı. Ben de onlara bakıyordum. Bir andan mudur bitiverdi yanimizda. 'GEçin lan sıraya'dedi. Tabii benim olayla bir ilgim olmadigi icin uzaklaşmaya başladım. Mdur bana donerek' Sen nereye gidiyorsun' diye sordu, ben de 'ben bir şey yapmadım, sadece izliyordum' dedim; ama o elindeki budakli dali sırada bekleyenlerin oıldugu tarafa yonelterek, 'Sıraya geç sen de ' dedi, bir şey yapamadım ve ben de geçtim. Eh açılışı mudur un elimize okkkali okkali çaktığı o sopa darbeleriyle açtık.
  ...
  Bir de bu isra dayaginda şu atasozumuzun ne kadar gerçek oldugu anlaşılabilir:
  ' Bir elin nesi iki elin sesi var' :)