Kültür Sanat Edebiyat Şiir

oidipus kompleksi sizce ne demek, oidipus kompleksi size neyi çağrıştırıyor?

oidipus kompleksi terimi Arzu Özdemir tarafından tarihinde eklendi

 • Ayşe Rize
  Ayşe Rize

  aynı cinsiyetten olmanın verdigi oğul-baba rekabetinin mitolojik ve sonuç olarak fantastik boyuta sokulmuş hali... kızlardaki haline 'electra kompleksi' demişler.
  freudun 'cinsel dürtünün(ki 'libido' da derler) harekete geçiren güç olduğu' fikrine kısmen katılsam da (ki bu da kişiden kişiye değişmektedir, o sebeple kısmen) oidipus-electra kompleksleri fanteziden öteye geçemez.
  bu teorinin ortaya atılmasında freudun kendi hayatının büyük önemi olmalı. nitekim babasından nefret duyup ve onu kıskanıp annesine ciddi biçimde bağlı olmasından anlayabiliriz bunu. aslında anneye bağlanmakta haklıdır freud çünkü anne Amalie, freuda özel bir ilgi göstermektedir. bunda da freudun gür siyah saçlarla doğmasının büyük payı vardır (ki yahudilikte gür siyah saçlar peygamberlik alametidir) . 'büyük adam olacak benim oğlum' diye gaz verir freuda sürekli.
  benim annem de bana böyle hayatım boyu gaz verse, özel ilgi gösterse herhalde kız olmama rağmen anneme bağlanırdım (ki freud da ölene kadar annesine sadık kalmış) .

 • Şemsettin Şebelek
  Şemsettin Şebelek

  Oidipus komleksi psikolojide kullanılan bir terimdir lakin oidipus (şişmiş ayak) yunan mitolojisinde babasını öldüreceği kehaneti ile babası tarafından ayaklarına delik açılarak sürgüne yollanmış bir karakterdir. İşte bu ayağının delik olması oidipusa ismini kazandırmıştır yani oidipusa herkes 'şişmiş ayak, ayakaları delik' anlamında oidipus demiştir. Psikoloji bunu tarvma vakalarında kullanmıştır. Oidipusa ismini kazandıran bu tıravma çağdaş psikolojide de tıravmaya bağlı kişilk değişimi, kişinin hayatından o tıravmanın izlerini silememesi anlamında kullanılır.

  cem DİREN

 • Kübra Ceviz
  Kübra Ceviz

  dostoyevski 'nin karamazov kardeşler kitabında işlediği konu..
  erkek çocuklarının annelere çok düşkün olup baba düşmanlığı hatta katilliği potansiyeli barındırmasıdır..edebi anlamda engüzel eserler bu konu üzerinde yazılmıştır..bu da konunun sosyolojik anlamda hassasiyet taşıdığını gösterir

 • Murat Duygulu
  Murat Duygulu

  freud'un bilinçaltı kuramlarından biri...benim aklım pek almıyo o olayı ya! erkekler annelerini babalarından kıskandıkaları için babalarına düşmanlık besliyolarmış ama güçleri babalarına yetmediği için bi yandan da babaları cinsel organlarını yok edecek diye korkuyolarmış.. o yüzden erkek çocuklar babalarıyla hayat boyu sağlıklı iletişim kuramıyolarmış... biraz zorlama gibi geliyo ama ilginç bir kuram...