Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Narkolepsi sizce ne demek, Narkolepsi size neyi çağrıştırıyor?

Narkolepsi terimi Gökçen Şahin tarafından 01.07.2005 tarihinde eklendi

 • Didem Kızılkurt
  Didem Kızılkurt 10.12.2007 - 23:44

  Gün içerisinde asla engelleyemediğiniz ve çoğu zaman da farkına varmadığınız adeta trans durumunda yaşanılan uyku atakları...Ancak uyandığınız zaman uyuduğunuzu fark edebildiğiniz ve çoğunda etrafınızda olup bitenleri duyduğunuz, beyninizin kaydettiği tuhaf uyku halleri (bu uykular birkaç dakikadan daha uzun yaşanmıyor ancak çok sıklıkla tekrar edebiliyor) ile öfke,büyük sevinç,aşırı heyecan durumlarında da eklem yerlerinizde oluşan ani kas yitimleriyle kendini gösteren katapleksiler narkolepsinin belki de en genel tanımlaması...Katapleksi bilincinizi tam yerinde yaşadığınız ancak konuşamadığınız,hareket edemediğiniz adeta bir et yığını şeklinde olduğunuz yere düşmenizi sağlayacak şekilde yaşanan ataklar olarak daha net tanımlanabilir.
  Katapleksi hem ciddi fiziki hem de beyin yorgunluğuna neden oluyor.

 • Cihan Gül
  Cihan Gül 27.06.2007 - 19:44

  narkolepsi: şiddetli uyuma hastalığı. aşırı uykusuz bir insanın yaşadığı uyku açlığını narkoleptikler her zaman yaşar.(gece gündüz)

 • Eylem Öztürk
  Eylem Öztürk 07.12.2005 - 12:24

  unutkanlık,uyku atakları,hatırlayamamak

 • Mustafa Adil
  Mustafa Adil 01.07.2005 - 21:57

  Narkolepsi: Ani ve kontrol edilemeyen uyku ataklarıdır. Hastalar herhangi bir yerde, örneğin otomobil sürerken, yemek yerken veya yolda yürürken istemsiz şekilde uykuya dalarlar. Genellikle kas kuvvetinde azalma, dizlerin bağlı çözülür gibi olması ve rüyamsı görüntüler uyku atağından hemen önce ortaya çıkar.