Kültür Sanat Edebiyat Şiir

izci sizce ne demek, izci size neyi çağrıştırıyor?

izci terimi Sinem Göçer tarafından 13.08.2005 tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün 18.10.2009 - 14:21

  Almanya’daki Pfadfinder izci örgütü örnek alınarak gençler/öğrenciler izciliğe özendirildi.Bunun için Belçika’dan uzmanlar gatirildi.Bu genç örgütün lideri Harbiye Nazırı Enver Paşaydı.Enver paşa izcilerin “başbuğ’uydu” Belçika’dan getirtilen uzman ise yardımcısıydı ve unvanı”kalkay” dı

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç 29.12.2006 - 22:03

  İZCİ LİDERLİK TEMEL KURSU VE ANILAR

  M.NİHAT MALKOÇ

  Geçmişte gençleri bekleyen tehlikeler bir ise günümüzde ondur; belki daha da fazladır. Nüfusunun yarıya yakınını gençlerin oluştuğu Türkiye’de bu kesimi eğitici faydalı uğraşlar bulmak zorundayız. Aksi halde onları içki, kumar, uyuşturucu, bölücülük, hırsızlık ve fuhuş bataklığına düşmekten koruyamayız. Aydınlık geleceğimizi ellerimizle karartırız. Onun için yarınlarımızın ümidi olan gençlere eğitici meşguliyetler bulmalıyız, onları hayırlı işlere yönlendirmeliyiz. Bunu gerçekleştirmek için ‘izcilik’ biçilmiş kaftandır.

  Geçenlerde Trabzon’da izcilik faaliyetlerinde bulunacak izci liderlerinin yetiştirilmesinde görev alacak eğitmenleri yetiştirmeye yönelik olarak on günlük bir İzci Liderlik Temel Kursu açıldı. İzciliği eskiden beri merak ederdim. Fakat bu yaşa gelinceye kadar bu işin içine girme imkânım olmamıştı. Bu işi rahmetli Kemal Sunal’ın filmlerinden görmüş, merak etmiştim. Okula bununla ilgili yazı gelince kursa katılmaya karar verdim. Üstelik izci lideri olmak için kırk yaşını geçmemiş olma şartı vardı. Bu da gösteriyordu ki dört yıl sonra izci lideri olma hakkım olmayacaktı. İzcilik içimde bir ukde olarak kalacaktı. Bu düşüncelerle tereddüt etmeden kursa katıldım.

  Kursa Trabzon ve çevresindeki okullarda görev yapan öğretmenlerden 270 kişi müracaat etti. Daha sonra bunların 170’i elenerek sayı 100’e düşürüldü. Çünkü kurs için yüz kişi bile fazlaydı. Kurs 21–30 Aralık 2006 tarihleri arasında KTÜ Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirildi. Trabzon’un merkezinden ve ilçelerinden gelen öğretmenler on gün boyunca izciliğin esaslarını hem teorik hem de pratik olarak öğrendiler. Dilerseniz izcilikle ilgili olarak öğrendiklerimden bir kısmını sizlerle paylaşayım.

  “Milliyet, örf, din, dil ayrımı gözetmeksizin herkese açık, politik olmayan eğitimsel üniformalı bir gençlik çalışmasıdır. İzcilik tüm dünyada okul dışı bir faaliyet olarak değerlendirilmiş ve okul dışı izcilik organizasyonları kurulmuştur. İzcilik çocuk ve gencin karakterini geliştirmek suretiyle eğitimin oluşturduğu boşluğu doldurur.

  İzcilik, çocuk ve gencin grup içinde ve bizzat tabiatın kucağında eğitilmesiyle karakter, beceri, sağlık, mukavemet, cesaret vs. konularda daha iyi ve daha çabuk eğitilebilecekleri fikrinden doğmuştur. Kişinin eğitimi, bedenen ve fikren olduğu kadar ahlâken de büyük önem taşır. Bu nedenle de izcilik ahlâk eğitiminde aktif bir metot olarak kabul edilir. İzcilik iyi yurttaş yetiştirmeyi amaçladığından milli, iyi insan yetiştirmeyi amaçladığından ise evrensel bir olaydır. Kısaca izcilik; çocuk ve genci tam anlamıyla topluma yararlı, insanları seven, onlara yardım eden, doğayı ve çevreyi koruyan, vatanına yararlı, iyi bir insan olma sanatıdır. Bir çeşit sosyalleşme gayretidir.”

  İzci Liderlik Temel Kursu’nda sadece teorik bilgiler verilmedi; uygulamalar da yapıldı. İki gün bir gece Yomra İzci Evi’nde kalındı. Orada pek çok uygulama çalışması yapıldı. İzcilikle ilgili temel uygulamalar gösterildi. Arazide temel izci işaretleri takip edilerek hedefe varma çalışması yapıldı. Zaman zaman çok yorucu uygulamalar gerçekleştirildi. Hatta gece yarısı araziye çıkılarak izciliğin temel kaideleri yaşatılarak öğretildi. Çadırlar kuruldu. Yemek pişirildi, bulaşıklar yıkandı. Paylaşmanın ve yardımlaşmanın örnekleri verildi.

  Biz bu çalışmalarla gençleri kötü alışkanlıklardan nasıl kurtaracağımızı, onları doğayla nasıl barıştıracağımızı, içlerindeki merhamet ve yardımlaşma duygularını nasıl inkişaf ettireceğimizi tecrübe ettik. Gençleri kamplar aracılığıyla doğal hayatla buluşturmanın, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmanın izciliğin gayelerinin başında geldiğini öğrendik.

  On gün boyunca çok güzel, unutulmaz anılar yaşadık. Adeta geçmişe, çocukluğumuza döndük. Yaşananlardan yola çıkarak gençleri daha iyi anladık. Onlara yol göstermenin, onları kötülüklerden uzak tutmanın önemini daha iyi kavradık. Dört duvar arasındaki örgün eğitimin yanında gençleri tabiatla baş başa bırakarak da eğitebileceğimizi, bunun da bir ihtiyaç olduğunu bizzat öğrendik. Tabiattan uzak kalmanın hayatı renksizleştirdiğini ve monotonlaştırdığını daha iyi anladık. Gençler için el ele verdik, kenetlendik.

  Bundan sonra gençlerin hayata daha sıkı tutunabilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Onları dört duvar arsında hapsolmaktan kurtaracağız. Doğal hayatın tabiatta olduğu gerçeğinden yola çıkarak onlarla kamplara gidip doğadaki güzellikleri ve tabii hayatı doyasıya yaşamalarını sağlayacağız. Biz artık izci lideriyiz. Trabzon ve Türkiye gençliğinim hizmetindeyiz. İzcilik kanalıyla gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutacağız.

  Trabzon eğitim kadrosuna yüz yeni izcinin daha katılması pek çok şeyi değiştirecektir. Yeter ki değişime ve dönüşüme inanalım. Bunu okul, öğretmen, veli işbirliği içerisinde hep birlikte yapacağız. İyi ki İzci Liderlik Temel Kursu’na katılmışım. Dünyaya ve gençlere bakış açım daha da genişledi. Demek ki kişinin ufku bildikleri kadardır. Yeniliklere açık olmak lâzım. Yenilikler canımıza can katıyor. Sözlerimi izcilerin vazgeçilmez bildirilerinden biri olan ‘İzci Andı’yla bitirmek istiyorum:

  “Tanrıya, vatanıma karşı vazifelerimi yerine getireceğime, izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma, kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlâkça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine and içerim.”

 • Nihan Koçyiğit
  Nihan Koçyiğit 17.06.2006 - 22:20

  inek obası, oynak beyi ;))))

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik 19.04.2006 - 00:13

  Her gezi dönüşü bu son diyip bir hafta sonra yeni gezi programları yapmayı :))

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt 14.08.2005 - 23:40

  izci olduk zamanında..goturduler biizi Pamukkale'ye sonra da çöp toplattılar :) ne izcilik ama!
  bir de ayağım kayıp suya düşmüştüm: ıslak izci :)

 • Blue Send Me
  Blue Send Me 14.08.2005 - 14:50

  iz süren