Kültür Sanat Edebiyat Şiir

havalı tüfek sizce ne demek, havalı tüfek size neyi çağrıştırıyor?

havalı tüfek terimi Sanane tarafından tarihinde eklendi

 • Emre Can
  Emre Can

  Havalı Tüfek Nedir?
  Havalı tüfekler, ateşli silahlardan farklı olarak sıkışmış hava enerjisi ile atış yapan silahlardır. Çıkış güçleri yüksek olsa da barut içermemeleri ve kullanılan merminin (pellet) çok küçük olmasından dolayı ruhsatsız olarak satılmalarına izin verilir.

  Havalı Tüfek Saçmaları
  Türkiye'de 3 farklı kalibrede havalı tüfek saçması bulunur. Bunlara pellet veya havalı tüfek mermisi de denir. Bu pelletler 4,5 mm, 5,5 mm ve 6,35 mm şeklindedir. Daha büyük havalı tüfek pelletleri ve bu pelletleri atacak havalı tüfekler, bazı ülkeler de satılmaktadır.

  Havalı Tüfek Çeşitleri
  Havalı tüfek çeşitleri havasını kendi üreten (kırmalı) ve PCP olmak üzere iki tanedir. Kırmalı tüfekler, herhangi bir hava tüpü veya ek araca ihtiyaç duymadan gereken enerjiyi kurularak üretirler. Yaylı ve Vortex olmak üzere bunlar kendi içlerinde iki gruba ayrılırlar. Kırmalı havalı tüfeklerin özelliği tek tek atış yapmaları ve her seferinde doldurulmalarının gerekmesidir.
  PCP havalı tüfekler ise ek aksesuarlarla dolum yapılabilen ve tek atım değil haznesine çok sayıda pellet koyma imkanı bulunan havalı silahlardır. Pompa, dolum için yeterli olsa da dolum için çok güç harcamak gerektiğinden çoğunlukla hava tüpü ve aktarım aparatı ile tercih edilir. Bu durum ise PCP tüfeklerin maliyetini arttırmaktadır.
  İkinci el havalı tüfek modelleri de çokça sorulmaktadır. İkinci el havalı tüfek diğer kullanıcılar tarafından nasıl kullanıldığı bilinmediği için size problemler çıkarmaktadır. O yüzden daha ucuz bir model de olsa sıfır havalı tüfek modellerini tercih etmek daha uygun olacaktır.
  Uzun menzilli olarak havalı tüfekler kullanıcısına göre tercih edilir. Uzun menzilli havalı tüfek sizin kullanmış olduğunuz hava tüpü ile fazlası ile alakalıdır. Hava gücü yüksek olan havalı tüfekler daha uzağa atış yapabilirler. Özellikle pcp havalı tüfek modelleri ile daha uzun menzil ve güçlü atışlar yapabilirsiniz. Çünkü bunlarda kullanılan tüp güçleri oldukça yüksektir.
  Hatsan Havalı Tüfek
  Havalı tüfek modelleri içinden yerli üretim olarak üretim yapan bir firmadır. Hatsan havalı tüfek, ismini daha çok kaliteli tüfekler çıkarması ile duyurmuştur. Yüzlerce çeşit modeli ile her bütçeye ve zevke uygun havalı tüfek Hatsan’da bulunmaktadır. Hatsan firması ayrıca yapmış olduğu ar-ge çalışmaları yeni havalı tüfek modelleri üretmeye devam etmektedir

  Havalı Tüfek Fiyatları
  Havalı tüfek fiyatları türüne, markasına, kullanım amacına göre çok değişkendir. İlk başlayanlar için kırmalı havalı tüfekler tavsiye edilir. Biraz daha tecrübeli kişiler için pcp havalı tüfekler tercih edilebilr. Türkiye'de tamamen yerli malı kaliteli havalı tüfekler üretilmektedir. Ayrıca yabancı alternatifler de Türkiye piyasasında bulunur. Kırmalı tüfekler 300 TL'den başlayıp 700 TL'ye kadar giden fiyatlara bulunur. PCP tüfekler ise 800 TL'den başlayıp 3.000 TL'ye kadar ulaşan fiyatlara alıcı bulur.
  Bunun gibi tüm ürün çeşitlerini bu lintte görebilirsiniz https://www.kampseti.com/kategori/havali-tufekler

 • Aslanvolkan
  Aslanvolkan

  bir tane alayım dedim yaw nerden dedim nerden düşündüm hatsan mod 45 vardı kırk yılın başı uzak mesafeye gezmeye gittim yanımda götürdüm bozuldu asalak tüfek 6 7 pellet atamadım yeni bir tane alayım dedim demez olaydım 10 bilinmeyenli denklem varmı yokmu bilemem ama ahanda size oluştu bu ne kopuk fiyatlar bu n edingil bayiler recep ivedik gibi oldum almıyorum yaw eskik olsun 500 ytl diyor biri aynı silaha 600 diyor diğeri fabrikasını arıyorsun ben sana 400 e verrim diyor garantide kem küm cüm alayın amitrolyözle atacam pöffff hadi iyi akşamlar

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş

  efenim bunlar,

  tek atımlı kurmalı, paraşüt saçma atan,

  (her atış için tekrar kurma doldurma gerektirdiği için çok sıkıcıdır bunlar.dışarda atıcam,150 ytlden fazla veremem diyenler için uygundur.gariban işidir)

  çok atımlı tüplü,çelik saçma atan,

  dışarda atıcam saydırıcam, param var diyenelr için idealdir.350-500 ytlyi gözden çıkarmak gerekir.

  kurmalı + tüplü + çok atımlı
  hem paraşüt saçma,hem çelik bilya atar (eh artık emmeli gömmeli yani bu) bende tekli atan havalı tüfek de var onun paraşüt saçmasını da atabilsin,çleik bilye de atabilsin,dışarda atıcam saydırıcam, param var diyenelr için idealdir.350-500 ytlyi gözden çıkarmak gerekir.grossman daisy umarex gibi güzeide markalar vardır.aman GAMO dan uzak durun.beş para etmez.  elektrik devreli,şarjlı, makineli gibi seri atışlı,plastik boncuk atan

  ben apartman cucuuuuyum evden çıkamam bu soğukta evde atıcam para da bok bende diyenler için idealdir.çin malı olan uyduruklar 150 ytlden başlasa da iyisi için 600 ytlyi gözen çıkarmak lazımdır.MP 5 tipi olanlar çok hoştur.bu silahın en güzel tarafı hem tek, tek hem taramalı atabilmesi, plastik bilyesinin çok ucuz ve yerde bulunduğunda tekrar kullanılabilmesidir.(bunu tüplü ve krumalılarda yapamazsınız.namnuyu bozar) ancak gücü tüplülerden çok zayıftır. teneke falan delemez. evde atmak için idealdir.

  paranız varsa dışarda atmak için de tem çelik bilye, atan tüplü umarexleri tercih edin.kalaşnikof gibi olanları var.

  evin içinde taramak için şarjlı plastik boncuk atan MP 5 güzel. ben ikisidnen de düşünüyorum

 • Sanane
  Sanane

  100m den diananın havasını biraz zor alırsınız arkadaşlar...
  Dünyanın en hassas silarlarının başında havalı tüfekler gelir

 • Vedat Kocakaya
  Vedat Kocakaya

  hiç hava basmasın bence..ne anasının gözü silahlar var..alırlar havasını bu tüfeğin........................:P

 • Sanane
  Sanane

  Pratik yapmak için iyi bir araç. Meraklılarına Dianayı tavsiye ederim