Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Borussia Mönchengladbach sizce ne demek, Borussia Mönchengladbach size neyi çağrıştırıyor?

Borussia Mönchengladbach terimi Osman Aslan tarafından tarihinde eklendi

 • Can Fezaa
  Can Fezaa

  adını bile söyleyemediğim futbol takımı :-)

 • Faruk Çelebi
  Faruk Çelebi

  Söylemesi çok ve yazılması çok zor olan Alman takımı.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Borussia Mönchengladbach, Bundesliga tarihinde kazanılmış olan şampiyonluğu bir sonraki yılda korumayı başaran ve böylece iki yıl üstüste şampiyon olan ilk takımdır. (1970 ve 1971 yıllarında)

  Borussia Mönchengladbach, özellikle 1970'li yıllardaki ezeli ve ebedi rakibi FC Bayern Münih'in dışında üstüste üç yıl şampiyonluğa ulaşan tek takım olma ünvanına sahip olup söz konusu şampiyonlukları 1975, 1976 ve 1977 yıllarında elde etmiştir.

  Almanya'nın bu köklü kulübü; 29 Nisan 1978 tarihinde oynanan karşılaşmada, Borussia Dortmund'u 12-0 gibi tarihi bir skorla yenerek Bundesliga tarihindeki en farklı galibiyete imza atan kulüp olmuştur.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Yetmişli yıllarda, oynadığı futbolla Almanya ve Avrupa'da başarılara damgasını vuran, Bundesliga tarihinin en farklı galibiyetine imza atan ve şu sıralar kümede kalma mücadelesi veren, çocukluğumdan beri sempati duyduğum futbol kulübüdür. Siyah-beyaz renklere sahip Mönchengladbach'ın başarılarına devam edemeyerek bu yarışta Bayern Münih'in gölgesinde kalmasının en önemli ve başlıca sebebi ekonomik durumlardır.