Kültür Sanat Edebiyat Şiir

aseton sizce ne demek, aseton size neyi çağrıştırıyor?

aseton terimi Sinem Göçer tarafından tarihinde eklendi

 • Can Taskin
  Can Taskin

  Aseton Nedir?

  Aseton, ketonlar sınıfının ilk üyesi, dimetil ketondur. Kapalı formulü C3H6O, kaynama noktası 56 °C'dir.


  Su, etanol ve eterle her oranda birleşir. Keskin kokuludur. Odunun kuru kuruya damıtılmasından: kalsiyum asetatın ısıtılmasından; teknikte izopropanolün bakırkatalizörlerinden 250 °C'de dehidrojenlenmesinden; etanol ve su buharının 250 °C'de gaz fazında Fe2O3 katalizörlüğünde karışımından elde edilir. Aseton ile sodyum nitrozil prussiat bazik ortamda karıştırılırsa kırmızı çökelme olur, aseton saptanır. Önemli bir tepkimesi bazik ortamda elementel iyotla verdiği iyodoform oluşumudur.Sigaranın içinde bulunur.

  Aseton Formülü

  Aseton, ketonlar sınıfının ilk üyesi, dimetil ketondur. Kapalı formulü C3H6O, kaynama noktası 56 °C'dir.

  Aseton Kaç Derecede Kaynar

  Aseton, ketonlar sınıfının ilk üyesi, dimetil ketondur. Kapalı formulü C3H6O, kaynama noktası 56 °C'dir.


  Aseton Nasıl Yapılır

  Aseton, ketonlar sınıfının ilk üyesi, dimetil ketondur. Kapalı formulü C3H6O, kaynama noktası 56 °C'dir.


  Su, etanol ve eterle her oranda birleşir. Keskin kokuludur. Odunun kuru kuruya damıtılmasından: kalsiyum asetatın ısıtılmasından; teknikte izopropanolün bakır katalizörlerinden 250 °C'de dehidrojenlenmesinden; etanol ve su buharının 250 °C'de gaz fazında Fe2O3 katalizörlüğünde karışımından elde edilir. Aseton ile sodyum nitrozil prussiat bazik ortamda karıştırılırsa kırmızı çökelme olur, aseton saptanır. Önemli bir tepkimesi bazik ortamda elementel iyotla verdiği iyodoform oluşumudur.Sigaranın içinde bulunur.

  BU KADARDIR..... xD

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace

  sadece kokusu için kullanıyorum bennn

 • Dünya Yılmaz
  Dünya Yılmaz

  ojeyi tırnaktan silen kokusu şahsımca hoş bulunan ancak koklanmasının sağlığa zararlı olduğu yine tarafımca bilinen sıvı uçucu şey.

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri

  tırnağa sürülen ojeyi temizleme maddesidir.

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik

  Nedense? En gerekli olduğunda şişe boş oluyor..
  Neden mi? Kızım :)))

 • Melike Toros
  Melike Toros

  Tam bi baş belası:s Let me tell you why:p Şimdi bööle büyük bi emek ve zaman kaybıyla ojelerini sürmüşsün işte sonra taşırdıklarını efem asetonnu pamuk yardımıyla çıkaram dediin anda yandın bi parmaandakine sürüosun ordan akıo dier parmaana soora o parmaandaki oje gidio soora masana damlıo masanın boyası bnm gibiyse rengi açılıo bööle yer yer yuvarlak pembelikler açılıor masanın üstünde puantieli bir masam oluo :) Açıkçası ösürlüüm aseton kullanma konusunda kabul ama zaten oje sürme hususunda da:p pek başarılı olduum söölenemes... Neese uzak durun... Yani ben durmalıım :)

  Mesela bası arkadaşlarım var bööle bi yetenek güsel güsel sürüp tırnaklarına geliorlar okullarına, içiorlar kahvelerini çaylarını yiyorlar pooçalarını hamburgerlerini tostlarını ama bunnar biras sorunlu yaratıklar böööle aseton kullanmıo bu çeşit kıslar... Bunnara dikkat edecek olursanıs ders esnasında dişleriyle tırnaklarındaki ojeleri çıkarmaya çalışırlar böle resmen kemiriolar sıkıntıdan mı artııık stresten miii derse odaklandıklarından mı bilinmes ama ben baya bi şait oldum :) Aseton kullanamıo olabilirm fakat en asından psikopata da baalamıorum işi:p

 • İhsan Aslan
  İhsan Aslan

  aseton nedir, ne zaman bulunmuştur ve kim bulmuştur? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  hayati sıvı:D