Kültür Sanat Edebiyat Şiir

amasya elması sizce ne demek, amasya elması size neyi çağrıştırıyor?

amasya elması terimi Perihan Pehlivan tarafından tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Ülkemizde çok eskiden beri bilinen tatlı,sulu,ince kabuklu elma çeşidi.Koca sandıklar içerisindeki kağıt kırpıntıları arasında sarılı olarak depolarda muhafaza edilir ve bu halde bir yerden bir yere satılmak için nakledilirdi.Koca bir sandığı açtığınızda bir elma diğer elmaya temas etmemiş durumda olurdu.Bu işlemin özellliği sayesinde çürük elma diğer elmalara temas edip çürütemezdi.
  Yine eskiden sebze ve meyve gibi manav ürünlerini Bakkalların satma yetkisi yoktu.Zabıta 'Elmayı bakkalınızda sattığınızı görürse' bir sandık dolusu elmayı sizi cezalandırmak için kaldırır araziye dökerdi.

 • Gizem Öztürk
  Gizem Öztürk

  amasya elması hoş kokulu ince yapılı bir elma türüdür.ismi amasya şehirimizden gelmektedir :)

 • Harun Tergek
  Harun Tergek

  amasyada bile neredeyse tükeniyor,güzelim ağaçları,kiraz vediğer meyvelere çevirdiler,çok yazık...

 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan

  mis kokulu, potosyumca zengin. kan dolaşımını düzenler.kas kasılmalarına iyi gelir. hazmı kolaylaştırır. kabuğu oksidan içerir., kabuğu ile yenmesi daha faydalı olur. Amasya nın ikliminden kaynaklanan hoş bir tadı vardır. kabukları karan fille kaynatılıp çay gibi içilir. kireçlemeye iyi gelir. sağlıklı günler.

 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan

  tam ortasından kestinizde, yıldız şeklinde evciklerinin içinde beş çekirdek vardır. sildikçe ışıl ışıl parlar. taklitleri oooooo kadar çok ki.

 • Aliye
  Aliye

  ünlü...
  ünlü olduğuna göre türdeşlerinden farklı...
  tebrik etmeli burdan...