Engellilerin Başarısı Şiiri - Zehra Okur

Zehra Okur
109

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Engellilerin Başarısı

ENGELİLERİN BAŞARILARI derinduygular28homail.com

Eğitim,bir çok engelli kardeşlerimizin başarılı olması demektir. 23 Nisan da çok güzel bir gösteri yaptılar ve bu gösteride bir çok şeyin üstesinden gelebileceklerini ispat ettiler. Buda bizim gurur kaynağımız demektir. Bütün çocuklarımızın gösteride yer almaları ne kadar güzeldi,hele hele mehter takımı daha bir güzeldi ve tiyatro yapmaları bir o kadar güzeldi. Sanki bütün Bayburtlular ordaydı. O kadar coşkuluydu ki; ailelerin coşkusuna diyecek yoktu Bu gün Türkiye’mizde eğer böyle eğitimler veriliyorsa buda ileri gelen bütün büyüklerimizin çabasıdır. Hep böyle özürlü kardeşlerimize ve çocuklarımıza destek olalım.
23 Nisanda gördüklerim beni çok fazla duygulandırdı. İnsan inanmak bile istemiyor.Bizim özürlülerin elinden tutmamız ne kadar güzel bir şey, onlara bir de iş imkanı sağlanması daha güzel olurdu. Bakın bizler nasıl iş imkanı sağlamak istiyorsak kendimize, onlarında yarınlarda ne yapacaklarını lütfen görelim.
Türkiye’mizin bir çok yerlerinde görüyorum ya masa başında yada doktor veya öğretmen olarak görev yapan sakat kardeşlerimiz var. Ben onları görünce neden bütün bu durumda olanlara da böyle imkanlar sağlanmasın. Bence gördüklerimden sonra hepsinin de çok şeyler yapacaklarına güveniyorum ve inanıyorum. Onlar hepimizin çocukları. Sakın unutmayalım,bizlerde onlar gibi olabilirdik ve her zaman şükretmeyi bilmeliyiz bu gün onlar için varız. Onlar için yaşıyoruz, onlarsız sanki hayatımız bir hiç. Onlar bizler için bir imtihan ve sınavdan geçiyoruz eğer kazana bilirsek onların kalplerini…
Bu gün Türkiye’nin her yerinde engellilere eğitim ve öğretim merkezleri var.
Bunlardan bir kısmını tanıyoruz başta Mehmet Yıldırım olmak üzere ve Uzmanlar ve dahası… Bir çok yerde açılmış olarak bizlere imkanlar sağlanması çok güzel, bence bu gibi eğitim merkezlerinden her zaman yararlanmalıyız ve çocuklarını götürmek istemeyenlere bile götürmelerini sağlamalıyız ki belki onlarında bir yerlere gelmesini ve başarılı olmasını sağlamalıyız.
Onları heder etmeyelim, sevdiği şeyleri yapmalarını isteyelim.
Hiç okuma yazma bilmeyen özürlü kardeşlerim bile var. Onların bir kelime öğrenmeleri bile bizleri ne kadar sevindiriyor.23 Nisanda çocukların şiir okumasında çok hüzünlendim. O kadar heyecanlıydılar ki okumanın onlar için ne güzel bir şey olduğunu ancak okumayı bilmeyenler anlar.
Engelli diyip geçmeyelim onlarında vatandaşlar gibi hakları var.
Her yıl onlar için programlar yapılıyor.Onlar için eğlenceler yapılıyor,
Biz onlara daha çok destek vermeliyiz. Onlarında kendilerince yapa bilecek çok şeyleri var.Mesela resim,el sanatları,müzik,mobilya,terzilik,bu gibi kaynaklardan yapabilirler.Tekerlekli sandalyede bile oturanların çok şey yaptıklarını gördüm. En çok topla ilgileniyorlar bu da güzel bir şey. Neden bizim burada olmasın bu tür avantajlar. Zaten engelli kardeşlerimizin sporla daha çok ilgilendiklerini biliyoruz. Onlara bu tür spor alanı ve yüzme alanı yapılmalı ki onlarda faydalansınlar.
Benim sayın başkanımızdan bir ricam olacak; bizim Bayburt’a da çocuklarımızın geleceği için bir takım çalışmalar yapmasını istiyorum mesela engelliler için iş imkanı ve rahatça yürüye bilecekleri bir ortam olması gerek.
Ben bakıyorum da bizim Bayburt da böyle bir şey yoktur.Her şeyden çok geri. Henüz ilerlememiş,bizimde bazı kaynaklarımızın olması gerek, engellilerimiz için.
Lütfen gelin el ele verelim ki bir çok şeyi başaralım büyüklerimizden de destek isteyelim, bakın ki o zaman neler yapabilirmişiz.
Hani atalarımız ne demiş gören köy kılavuz istemez:Bizlerde gördük işte engelli kardeşlerimizin neler yaptıklarını ve onlarla gurur duyuyoruz. Her zaman onların yanındayız, her şey onlar için olsun.

Zehra OKUR

Zehra Okur
Kayıt Tarihi : 19.6.2010 00:19:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Can Abdullah Yıldırım
  Can Abdullah Yıldırım

  Anlamlı güzel bir yazı okuttunuz
  Duyarlı yüreğinize sağlık arkadaşımız

  Cevap Yaz
 • Asi Karikatürist Necva Kıyak
  Asi Karikatürist Necva Kıyak

  'Her zaman onların yanındayız, her şey onlar için olsun.'
  Hepimiz her an enfgelli olabiliriz. engelli olmak asla suç deildir veya acınacak bir durum değildir.
  Yeterki gereken yapılsın çok şey başardıkları göründü engelli çocuklarımızın. Benim de engelli bir oğlum var yazmayı okumayı ve org çalmayı tek el kullandığı halde çok güzel öğrendi.
  Ellerinze duyarlı yüreğinize sağlık sevgili Zehra Allah yardım eder merak etmeyin.
  tam puanla

  Cevap Yaz
 • Unut Adımı
  Unut Adımı

  Engelliye acıyarak değil; hayranlıkla bakmalıyız. Çünkü bizim onun gibi engellimiz olmamasına karşın daha engelli gibi davranıyoruz.

  ... Bu duyarlı yüregi kutluyorum Tebrikler sayın Okur

  Cevap Yaz
 • Salih Kozan
  Salih Kozan

  SİZİ YÜREKTEN KUTLUYORUM TEBRİKLER BU YAZIYI GURUBUMUZLA PAYLAŞIYORUM

  Cevap Yaz
 • Zeynel Açıkgöz
  Zeynel Açıkgöz

  Hani atalarımız ne demiş gören köy kılavuz istemez:Bizlerde gördük işte engelli kardeşlerimizin neler yaptıklarını ve onlarla gurur duyuyoruz. Her zaman onların yanındayız, her şey onlar için olsun.

  Dünyada günlü kırık olanlara, detek ve moral vermek her insanın görevi olması gerekir.
  Takdir ediyorum çalışmalarınızı.
  Saygılar.

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (5)

Zehra Okur