Açık Deniz Şiiri - Yahya Kemal Beyatlı

Yahya Kemal Beyatlı
45

ŞİİR


435

TAKİPÇİ

Açık Deniz

Balkan şehirlerinde geçerken çocukluğum;
Her lâhza bir alev gibi hasretti duyduğum.
Kalbimde vardı 'Byron'u bedbaht eden melâl
Gezdim o yaşta dağları, hulyâm içinde lâl...
Aldım Rakofça kırlarının hür havâsını,
Duydum, akıncı cedlerimin ihtirâsını,
Her yaz, şimâle doğru asırlarca bir koşu...
Bağrımda bir akis gibi kalmış uğultulu...
Mağlûpken ordu, yaslı dururken bütün vatan,
Rü'yâma girdi her gece bir fâtihâne zan.
Hicretlerin bakıyyesi hicranlı duy
..........
..........

Yahya Kemal Beyatlı
Kayıt Tarihi : 12.8.2000 11:06:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Numan Aydın
  Numan Aydın

  YALANMIŞ
  SEVMELER YALAN OLUR
  AŞK OLMAYINCA
  GİTMELER KOLAY OLUR
  SEVDA OLMAYINCA

  SEVGİLİ OLMUŞUZ DERSİN
  OYSAKİ BİR HİÇMİŞİZ
  KALBİNLE SEVMEN GEREKİRKEN
  AKLINLA SEVMİŞSİN

  KENDİMİZİ YALANIN İÇİNE SOKMUŞUZ
  FARKINDA BİLE OLAMAMIŞIZ
  ŞUNU ANLADIM
  BİZ FARKLI DÜNYANIN FARKLI İNSANLARIYMIŞIZ

 • Menderes Austa
  Menderes Austa

  Bazen gündüz ortasında gece olur dünyam
  Bir ben …bir sen kalırız
  onca kalabalıkta
  kulaklarım duymaz, sesinden başkasını
  gözüm görmez, karanlıktayım bir ışık yok
  Aydınlığına….. susadım

  Ne senden önce gördüm ilkbaharı
  Ne senden sonra gördüm
  Kış oldu…kar yağdı….üşüdüm sensiz
  Yaz oldu…sıcaktan… kavruldum sensiz
  Zaman artık hep sonbaharda
  sıcaklığına…susadım

  Bir fırtınada alır sürükleri deniz ortasında beni
  Sensiz Alabora oldum çırpınıyorum
  Ben bende değilim artık
  Bir kurtuluşum yok
  Sığınacak tek limanımsın
  Sular içinde sana..…. susadım

  yolda bir köşeyi bir dönsem bir girdaptayım
  Nereye gitsem..nereye koşsam
  Bütün yollar sana çıkar
  Nereye baksam seni görürüm
  senden gelip …..ben Sana giderim
  bir kılavuza ….susadım

  şarkılara güfte olur
  seni söyler bütün şarkılar
  sana yazılırsa, bir anlamı olur şiirlerin
  sana söylenir bütün sevdalı sözler
  bir aşk romanı seninle başlar, seninle biter
  bir güzel sözüne…. Susadım

  hangi yağmur ıslatır dudaklarımı
  hangi rüzgar serinletir içimi
  hangi güneş yakabildi senin kadar
  hangi deprem yıkabildi beni
  yokluğun kadar.
  Hasretine …susadım

  İçimdeki Toprağa ektim aşkını
  Sen öldürdüm sandın
  Ben büyüttüm özenle
  Gözümden sakındım
  Kimseler bilmedi.. Kimseler görmedi
  Sen bende kaldın …sen bilmedin
  Sevdana …susadım

  doya doya içsem abı hayat suyunu
  yine de kandım diyemem
  bir sahra çölü ki yanar içim
  mecnunum leylasını arayan
  aşkına…susadım

  29 Eylül 2012

  Menderes ALİUSTA

 • Neris Bahar
  Neris Bahar

  Şairin bu şiiri 15 senede yazdığı ve ' Bir gün dedim ki 'istemem artık NE YER, NE YAR! ' ' bölümünün Abdülhak Hamit'in Makber'indeki 'Eyvah NE YER , NE YAR kaldı' bölümünden esinlenme olduğu da söylenir.

 • Neris Bahar
  Neris Bahar


  ' Gittik , bahs açmadık dönüşten '

 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan

  bir devrin değerli şairiydi ama sonraki devirlerde ışık tutan saygın bir şairdi o.

 • Eren Taşdelen
  Eren Taşdelen

  düşlerce: saygıyla anıyoruz namık cem
  sinyali: şiirimizin çınarlarından....söz haddimize değil
  Aşık Balkari: Trafo nedir? Trafo elektirik akımını hem toplayıp hem dağıtan bir aygıttır.Yahya Kemal ile ilgili kaleme alınan bir makalede onun bir trafoya benzetildiğini okumuştum.Yani eski ile yeni, geçmiş ile gelecek, doğu ile batı gibi zıt kutupları birleştirici özelliği ile Türk şiirinin merkezinde yer aldığına ilişkin bir saptama. Kuşkusuz bunun Yahya Kemal’in dil, şekil, söyleniş gibi divan şiirindeki malzemeyi alıp günümüze taşıması ile ilgisi olduğu kadar; yaşadığı dönemde ülkemizin ve ulusumuzun içinden geçtiği serencamın, büyük değişim ve devrimin de rolü vardır. Şiir araştırmacıları son ikiyüzyıllık serüveninde Türk şiirinin iki ana damar üzerinden geliştiğini ve günümüze geldiğini kabul ederler.Birincisi Şeyh Galip, Ahmet Haşim, Behçet Necatigil, Necip Fazıl, Asaf Halet Çelebi ve günümüzde Hilmi Yavuz’a kadar gelen içe dönük ve kapalı kendini kolay kolay ele vermeyen ekol; ikincisi Nedim , Yahya Kemal, Nazım Hikmet,Fazıl Hüsnü Dağlarca, Atilla İlhan gibi şairlerle müşahhas dış dünyaya dönük, kısmen baskın ve hedonist şiir. Kişisel kanaatimce o bilgili, görgülü, iyi eğitim almış bir aristokrattır.Şiirlerinde manzara resmeder gibi bir üslubu var.Osmanlı Türk toplumu Avrupa gibi eski ve köklü bir aristokrat sınıfa sahip değildir.Egemenlik ve paylaşım bütünüyle saray çevresinde geliştiği için sanat ve edebiyatta çoğunlukla bu çevrede gelişmiş, Anadoluda ancak yerleşik düzenle barışık bir halk edebiyatı gelişebilmiştir.Osmanlı’nın yıkılması ve cumhuriyetin kurulması ile genç kalemler garipçiler vesaire edebiyatımızda da bir sıçrama, bir inkişaf gerçekleşmiştir.İşte Yahya Kemal bu geçiş döneminde bir nevi geçmişle köprü işlevi görmüştür.Bu yönden trafo benzetmesi isabetlidir. Kendisi her ne kadar çağdaşı Ahmet Haşim, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Yakup Kadri, Halit Ziya, Oktay Rıfat gibi şair ve edebiyatçıları beğenmekte imtina etse de bendenize göre ilk üçü kendisinden çok daha büyük şairlerdir. Açık deniz şiiri de klasik Yahya Kemal şiiri özelliklerini taşıyan bir güzellikle arz-ı endam etmektedir.Son dönem Osmanlı’nın kadük aristokrasisinin parlayan yıldızıydı ruhu şad olsun
  Nazır Çiftçi 2: Bir şiir yazıp okuyucusu ile paylaşmak çok güzel bir duygu. Rahmetli yazarın AÇIK DENİZ şiiri bir yerden bir yere yolluğu çok çok şahane anlatıyor Beyitleri o kadar çok uyumlu ve şiir bir bütünlük içindeki ritmiyle çok anlamlı.Böyle değerli bir şiiri okumak okuyucusunu vesveseden kurtarır ve halis duygular sahibi yapar. Beğenerek okudum. Saygılarımla.
  Yavuz Said: Yahya Kemal'in şiir söyleyişte takip ettiği lisan anlayışını tek makalede ifade etmek mümkün değildir.Şu bir kaç madde kendisinin Türkçesini meydana getiren anlayışın hülasası sayılabilir. 1.Şiirde yaşayan Türkçeye girmemiş hiç bir yabancı kelime kullanmamak. 2.Yaşayan Türkçeye girmiş arapça ve farsça kelimeleri bizim verdiğimiz ses ve mana içinde Türkçe kabul etmek. 3.Türkçede cümleye verilen mimariye sadık kalmak. 4. Şiirde ritmin lisan haline gelmesi demek olan halis mısrayı bulmak ve böyle mısralardan oluşan manzumeyi ilk mısradan son mısraya kadar yekpare bir ritm halinde terennüm etmek.Böylelikle şiiri nesre zıt bir tarz haline getirmek 5.Sonuç olarak yahya Kemal'in şiirinde göze çarpan şey ' Türkçe duyuş' ve bu duyuşu Türkçe deyiş halinde kalbetmektir. ve buna kendisinin verdiği örnek mısralar ; ' Çok sürse ayrılık aradan geçse çok sene Biz sende olmasak bile sen bizdesin yine' - Kaybolan Şehir ' Lakin az sonra leziz uyku bir encama varır Hilkatin gördüğü rüya biter,etraf ağarır Som gümüşten sular üstünde giderken ileri Ta uzaktan şafak bir bir açar perdeleri' - Deniz Türküsü ' Ölüm asude bahar ülkesidir bir rinde' - Rindlerin Ölümü Mülakat : Nihat Sami BANARLI -Türkçenin Sırları

  3.seviye bilinmeyen

 • Namık Cem
  Namık Cem

  saygıyla anıyoruz
  namık cem

 • Hasan Büyükkara
  Hasan Büyükkara

  şiirimizin çınarlarından....söz haddimize değil

 • Orhan Balkarlı
  Orhan Balkarlı

  Trafo nedir? Trafo elektirik akımını hem toplayıp hem dağıtan bir aygıttır.Yahya Kemal ile ilgili kaleme alınan bir makalede onun bir trafoya benzetildiğini okumuştum.Yani eski ile yeni, geçmiş ile gelecek, doğu ile batı gibi zıt kutupları birleştirici özelliği ile Türk şiirinin merkezinde yer aldığına ilişkin bir saptama.

  Kuşkusuz bunun Yahya Kemal’in dil, şekil, söyleniş gibi divan şiirindeki malzemeyi alıp günümüze taşıması ile ilgisi olduğu kadar; yaşadığı dönemde ülkemizin ve ulusumuzun içinden geçtiği serencamın, büyük değişim ve devrimin de rolü vardır.

  Şiir araştırmacıları son ikiyüzyıllık serüveninde Türk şiirinin iki ana damar üzerinden geliştiğini ve günümüze geldiğini kabul ederler.Birincisi Şeyh Galip, Ahmet Haşim, Behçet Necatigil, Necip Fazıl, Asaf Halet Çelebi ve günümüzde Hilmi Yavuz’a kadar gelen içe dönük ve kapalı kendini kolay kolay ele vermeyen ekol; ikincisi Nedim , Yahya Kemal, Nazım Hikmet,Fazıl Hüsnü Dağlarca, Atilla İlhan gibi şairlerle müşahhas dış dünyaya dönük, kısmen baskın ve hedonist şiir.

  Kişisel kanaatimce o bilgili, görgülü, iyi eğitim almış bir aristokrattır.Şiirlerinde manzara resmeder gibi bir üslubu var.Osmanlı Türk toplumu Avrupa gibi eski ve köklü bir aristokrat sınıfa sahip değildir.Egemenlik ve paylaşım bütünüyle saray çevresinde geliştiği için sanat ve edebiyatta çoğunlukla bu çevrede gelişmiş, Anadoluda ancak yerleşik düzenle barışık bir halk edebiyatı gelişebilmiştir.Osmanlı’nın yıkılması ve cumhuriyetin kurulması ile genç kalemler garipçiler vesaire edebiyatımızda da bir sıçrama, bir inkişaf gerçekleşmiştir.İşte Yahya Kemal bu geçiş döneminde bir nevi geçmişle köprü işlevi görmüştür.Bu yönden trafo benzetmesi isabetlidir.

  Kendisi her ne kadar çağdaşı Ahmet Haşim, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Yakup Kadri, Halit Ziya, Oktay Rıfat gibi şair ve edebiyatçıları beğenmekte imtina etse de bendenize göre ilk üçü kendisinden çok daha büyük şairlerdir.

  Açık deniz şiiri de klasik Yahya Kemal şiiri özelliklerini taşıyan bir güzellikle arz-ı endam etmektedir.Son dönem Osmanlı’nın kadük aristokrasisinin parlayan yıldızıydı ruhu şad olsun

 • Nazır Çiftçi
  Nazır Çiftçi

  Bir şiir yazıp okuyucusu ile paylaşmak çok güzel bir duygu. Rahmetli yazarın AÇIK DENİZ şiiri bir yerden bir yere yolluğu çok çok şahane anlatıyor Beyitleri o kadar çok uyumlu ve şiir bir bütünlük içindeki ritmiyle çok anlamlı.Böyle değerli bir şiiri okumak okuyucusunu vesveseden kurtarır ve halis duygular sahibi yapar. Beğenerek okudum. Saygılarımla.

TÜM YORUMLAR (20)