31 Yıl Önce Bugün / itiraf

Kâmuran Esen
146

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

31 Yıl Önce Bugün / itiraf

Otuzbir yıl önce bugün, hayatımın en önemli kararına imza attım.Onsekiz yaşımı henüz doldurmamıştım bile. Utangaç, ürkek, korkak bir şekilde ve adına “sevgi” deyip diyemeyeceğime karar veremediğim duygular arasında, bir erkeğin hayatına karıştım.

Coşkun akan iki dereyiz biz. Sularımızı aynı yatakta akıttık yıllarca. Bazen, yağan yağmurlarla çoğaldı sularımız, debimiz yükseldi. Bazen de kurak geçen mevsimler nedeniyle eksildik, sularımızın bir kısmını kurak topraklarda bıraktık.

Zaman zaman bazı engeller çıktı önümüze.Güç alıp birbirimizden, aşmaya çalıştık engelleri. Kimi zaman da inişlere düştü yolumuz. Hızlandık, köpürdük, türküler söyleyerek coştuk yatağımızda.Ta ki düz bir ovaya yolumuz düşene dek.

Devam ediyoruz akmaya; kâh düz ovada durulmaya, kâh inişlerde coşmaya. Zaman zaman yorgunluk hissetsek de ve yine zaman zaman sularımızı yabancı maddeler kirletse de.

Tek korkum, iki derenin birleşmesiyle oluşan bu mütevazi ırmağın bir gün, bir kolunun kuruması.Geride kalanın tek başına akacak olması.Önüne çıkacak engelleri aşmada zorlanacak olması.

Önce ben kurusam, eksilen ırmağım beni arayacak. Akmakta zorlanacak. Belki yatağına başka bir dere karışacak.......Önce o kurusa, ben eksileceğim. Ne kadar süreceğini bilmediğim yolculuğuma onsuz nasıl devam edeceğim? Kirlerimi bir başıma nasıl temizleyeceğim? ....Biliyorum ki biz, ayrı yataklarda akamayız.Tek başımıza, önümüze çıkan engelleri aşamayız.

Birlikte aktığımız ve otuz bir yıl süren yolculuğumuz ne güzeldi! Her gece birlikte daldık uyukuya, her sabah birlikte “merhaba” dedik hayata.

Ah keşke, iki dere aynı anda kurusa. Kaçınılmaz sonu, aynı anda yaşasa. O suyu bol ırmak, bir kolunun kurumasıyla eksilmese.Geride kalan, gideni özlemese.

Biz bir ırmağız.....O ırmağın bir koluyum ben.Yatağıma karışan derenin varlığıyla mutluyum ben......Onsuz akamam, çalkalanamam, sularımı uzak ovalara taşıyamam ben.

- Otuz bir yıldır devam eden mutlu bir evliliğin anısına.-

17 / Haziran / 2004

Kâmuran Esen
Kayıt Tarihi : 18.6.2004 09:59:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Nuray Ulusu Şanlısoy
  Nuray Ulusu Şanlısoy

  Ne de güzel anlatmışsınız Kamuran hanım.okurken dalmış gitmişim..31 yıl değil biten zaman..31 sn.kadar geçivermiş..mutluluk olunca yağan yağmurda..akan derede..herşeyde..ehhh..35 yılımı düşündüm de..size imrendim ve içimden derin bir nefesle..derinde bir yerden.kocaman bir ahhhhh.çıkıverdi..mutluluğunuz daim olsun..Sevgiyle..

  Cevap Yaz
 • Naime Özeren
  Naime Özeren

  Bu sevgi dolu ve saygın otuzbir yıllık anıya tam puanımla tebrikler.

  Cevap Yaz
 • Meral Yağcıoğlu
  Meral Yağcıoğlu

  devamını dilerim

  Cevap Yaz
 • Reyhan Sur
  Reyhan Sur

  evimde, kütüphanemde bir dosya.. dosyada Kamuran ESEN'in yazıları:))
  gelene gidene açıp okuyoruz..
  hepsi, herkesin yaşadığı olayların ikizi..

  kızım beni kendinden geçmiş gülümserken gördüğünde soruyor; anneeeee Kamuran Teyzemi:) diye..
  artık evimizin bir parçasısınız...

  evet sevgili Kamuran dost.. verin el ele beyefendiyle.. ve lütfen anılarınızı birlikte yazın..

  itirafı okuyunca, tezatını söyleme yetkimin olmadını biliyordum.. hepimiz birgün yalnız sürdüreceğiz akışımızı.. ve tek kollu akışlarda bile çevreyi yeşertmeye devam edin lütfen olur mu.. (ikiniz için de söyledim tabii ki)

  daha nice yıllara.. sevgiyle...

  Cevap Yaz
 • Nigar Adak
  Nigar Adak

  Esinizle birlikte daha nice yillara sevgili Kamuran.. Kendinize öz tarzinizla, icten duygularinizi yine mükemmel dile getirmissiniz..Cok etkilendim.. Gönülden tebrikler, sevgilerimle: Samanyolu (Nigar Yildiz)

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (13)

Kâmuran Esen