Atatürk'ü Anlatabilmek / anı

Kâmuran Esen
146

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

Atatürk'ü Anlatabilmek / anı

Öğretmenlik yaptığım yıllarda rahatsızlık duyduğum bir konu vardı. O da Atatürk’ü öğrencilerimize anlatabilmek ve tanıtabilmek için giriştiğimiz yoğun çabalardı. Rahatsızlık duymam; Atatürk’ü tanıtmak ve anlatmak için gösterdiğimiz çabalardan değil, verdiğimiz bu çabaların hiç de amacına ulaşamıyor olmasından ve bizi amaca götürmeyecek yöntemler kullanılmasından kaynaklanıyordu.

Çünkü zamanlama hatası yapıyorduk, yanlış malzeme kullanıyorduk. Ya da doğru malzemeyi, yanlış yerde kullanıyorduk. Öğrencilere giydirmek istediğimiz elbise, bol geliyordu onlara.

1981-1982 Öğretim yılıydı. Bir köyİlkokulu’nda öğretmendim. Beş sınıfı bir arada okutuyordum. Her sınıfta az da olsa öğrencim vardı. Diyelim ki, birinci sınıfa giden iki öğrencim var; o iki öğrenci için ayrı bir ders veriyordum. Yani, kırk dakikalık ders saatinde, beş sınıfla meşgul oluyordum. Bu durumda, bir sınıfa ortalama olarak ancak sekiz dakika ayırabiliyordum. Dolayısıyla, bir derste öğrenciye verebileceklerim, çok ama çok sınırlı oluyordu. Buna bağlı olarak da, başarı düzeyleri, normal bir okulda okuyan çocuktan oldukça geriydi. Bunun aksini iddia etmek, gerçekleri yadsımak olurdu.

O zamanlar okullar Mayıs ayının ortalarında tatil olurdu. Okullar Eylül ayında açıldığına göre, yaz tatili dört ay kadar çok uzun bir süreyi kapsıyordu. Okullar açıldığında öğrencilerimi, hemen hemen her şeyi unutmuş,okumaları çok gerilemiş olarak buluyordum. Özellikle ikinci sınıf öğrencilerini. Köy çocuklarının yaz tatilinde, aileleri ile birlikte tarlada, bağda, bahçede çalıştığı, hiç kitap yüzü görmeden, bir günlük gazete okumadan okula geldiği düşünülürse; onların gerilemiş olarak gelmesinin hiç de şaşırtıcı olmadığı gerçeği ortaya çıkıyordu.

Bir gün, ikinci sınıf öğrencileriyle; 10 Kasım Atatürk Haftası nedeniyle, Atatürk’le ilgili okuma parçasını işliyorduk. Okullar açılalı henüz iki ay olmuş, öğrenciler tatilde neredeyse unuttukları okumayı, yenice yeniden öğreniyorlardı. Parçayı, öğrencilere önce ben okudum. Sonra sessiz olarak okuttum. İki, üç öğrenciye sesli olarak okuttum. Anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamını açıkladım. Henüz sözlük kullanamazdı ikinci sınıf öğrencisi. Aradıkları kelimeyi sözlükten bulmak, onların dakikalarını alırdı. Okumaları bile, yarım yamalaktı, deyim yerindeyse. Sözlüğü nasıl kullanacaklardı ki!

Parçada anlatılmak istenen şuydu: Atatürk Anafartalar’a giderken attan düşüyor, omuz kemiği kırılıyordu. Hekim kendisine, uzun boylu yatak istirahati tavsiye ettiği halde, Atatürk cepheye gitmek istiyordu. ”Gaye benim yaşamaklığım değil, milletin yaşamaklığıdır,” diyordu. Yani, Atatürk' ün fedakârlığı, vatan ve millet sevgisi anlatılmak isteniyordu. Ancak okuma parçasının dili, öğrenciye göre çok ağırdı. Okumayı ancak çat-pat yapabilen bir çocuğa göre değildi. Çocuk okuduğunu anlayamıyordu. Parçadaki yabancı kelimeler, çocuğun anlamasını zorlaştırıyordu. “Hekim” kelimesi, öğrenciye göre bir yabancı kelimeydi. Hekimin tavsiye ettiği “uzun boylu yatak istirahati” acaba ne anlama geliyordu? Bu da onlara göre, yabancı bir deyimdi. Çocuk, “uzun boylu yatak istirahati” ni, yatakta boylu boyunca yatmak olarak anlayabilirdi. “Gaye” ne demekti? Atatürk; “Gaye benim değil, vatanın-milletin yaşamaklığıdır,” demekle acaba ne demek istiyordu? Vatan nasıl yaşardı veya nasıl ölürdü? Velhasıl okuma parçası, öğrencilerin anlayamayacağı birçok kelime ve deyimlerle doluydu. Parçanın sonunda da “gaye” kelimesi “amaç” kelimesi ile açıklanıyordu.

Bir öğrencimi tahtaya kaldırdım. Bakalım çocuk okuduğu, dinlediği parçadan ne anlamıştı. Okuduğumuz parçayı anlatmasını istedim. Öğrenci “ Atatürk attan düşmüş öğretmenim,” diye başladı. Ve orada kaldı. Durup durup “Atatürk attan düşmüş” diyor, bir türlü gerisini getiremiyordu. Yutkunuyor, aynı cümleyi tekrar ediyordu. Çünkü o cümle, köy çocuğunun yaşantısına çok uygundu. Ve cümlede, öğrencinin anlamını bilmediği yabancı kelime yoktu. “Peki sonra ne yapmış Atatürk? ” diye sordum. ”Atatürk attan düşüp, omuz kemiği kırıldığı halde, kırık omzuyla savaşa gitmiş,” mi dediğini sanıyorsunuz. Hayır! Çünkü Atatürk’ün böyle yaptığını anlayamazdı ki çocuk. Öğrenci kaşlarını çatıp şöyle bir düşündü. Yüzünü buruşturup, başını yana eğerek, üzgün bir ifadeyle; “Atatürk attan düşmüş, omzu kırılmış, ondan sonra ağlamış ağlamış ağlamış,' diye cevap verdi.

Öyle ya! Kendisi attan düşse, ağlardı. Çünkü canı yanardı. O halde attan düşünce Atatürk de ağlardı. Atatürk de bir insandı. Çocuğun böyle düşünmesi çok normaldi...

Çocuğa; Atatürk’ün fedakârlığını, vatan ve millet sevgisini anlatmak için yazılan bu okuma parçası, ne yazık ki amacına ulaşmıyordu. Ulaşması da mümkün değildi. Çünkü çocuğa anlatılmak istenen şeyin, onların anlayabileceği bir dille yazılmış olması gerekiyordu....

Biz çocuklarımıza Atatürk’ü, onların diliyle anlatmadığımız müddetçe, onlar da Atatürk’ü anlayamazlar. Bunun gibi, öğrenci düzeylerinin çok üzerinde okuma parçaları vardı Türkçe kitaplarında. O nedenle öğrencilere Atatürk anlatılamıyordu. Öğrenciler Atatürk’ü anlayamıyorlar, onu öğrenemiyorlardı. Nedeni ise; yanlış araçlar kullanılmasıydı. Doğru araçların, yanlış yerde ve yanlış zamanda kullanılmasıydı. Dili ağır olan bu okuma parçalarını ders kitaplarına alanlar, çocukların kapasitesini bilmiyorlardı. Birleştirilmiş bir sınıf öğrencisi ile, müstakil sınıfta öğrenim gören öğrencinin seviye farkını dikkate almıyorlardı. Demek ki bu farkı bilmiyorlardı. Ya da bildikleri halde, bunu gözardı ediyorlardı. Benim aklıma gelen buydu. Siz olsaydınız ne düşünürdünüz?

Kâmuran Esen
Kayıt Tarihi : 19.5.2004 11:34:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Necip Zeybek
  Necip Zeybek

  Ben sizin gibi düşün müyorum Kâmuran hanım,

  Öğrenmenin ilk aşamasını hatırlayalım'.Anne ,baba'nın ne olduğunu anlayamadığımız bebekliğimizi.Sayısız kez annemiz veya bir başkası bize ilk kelimeleri tekrar ettirir.Önce anlamadan söyler ,sonra anlar duruma geliriz.

  Anadilil öğrenimi uzun ve zahmetli bir süreçtir.Öğrenciler,sözcükleri,yeni kavramları, öğrenecek ki,yeni düşünceleri ,yeni bilgileri anlayıp yorumlayabilsin.Yani gelişsin.Yani dünyasını korkular üzerine inşaa etmesin.

  Şimdi gelelim sizin ifade ettiğiniz.Öğrencilerin 'Atatürk'ü anlayamadılar yollu şikayetinize.Sayın hocam,biliyoruz ki, öğrencinin yazılı anlatımı kadar sözlü anlatımını da geliştirmeyi önemsemeliyiz.Yazı da anlatılan olayı öğrencilerin dünyalarında yer alan sözcüklerle sözlü olarak anlatmak da sizin göreviniz.Eminim ki bunu çok güzel bir şekilde de yapmışsınızdır.Yani öğrencileriniz,Atatürk,ün bir anısını hem kendi dilinin sözcükleriyle dinleyecek; Atatürk'ü kendi dar dünyalarında tanıyıp sevecek;hem de gelecekteki aydın dünyalarındaki kimlikleriyle anlayıp sevmenin yatırımı yapılacak bu çalışma ile.

  Okuma alışkanlığı kazanmanın , sevmedikleri,anlamadıkları şeyi de okur duruma gelmelerinin tek yolunun yine okumakdan geçtiğini unutmayalım.

  Öğretim işinde malesef işin kolayına kaçan zihniyet, bugün okullarda okuyarak etraflı öğrenmeyi,daha çok bilgiye ulaşmayı önemsemez oldu.Bunun için kitap yerine bilgisayar kullanılır oldu.Edebiyat eserleri okumak yerine filimlerini izlemek... furyası gün geçtikçe yaygınlaşıyor.Eminim ki sizin şuraya yazdığınız iki satırlık yazıyı gelecek kuşaktaki pek çok kişi ne uzun söz söylemiş bu kadın ya böyle! Ne anlaşılmaz laflar ...Öff,bu nasıl okunacak, okumam ya! der duruma gelecek.


  Elbet çağdaş yöntemler öğrenmeyi hızlandıracak,belki bilgileri ezberden kurtarıp kökleştirecek;belki çeşitlendirecek de....

  Ama İnsanlar daha az okudukları için daha az insan olacaklar lütfen buna inanın!


  Neylersiniz sayfanızda bir de ters görüş olsun dedim.Saygılarımla...

  Cevap Yaz
 • Naime Özeren
  Naime Özeren

  O KİTAPLARI YAZANLARIN BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLARDAN HABERİ BİLE YOKTU AZİZ MESLEKDAŞIM.bİR KAÇ SINIF SEVİYESİNE BİR DERSLİKTE DERS VERMİŞİZ KİME NE?ANLAYAMASALAR DA ATATÜRK'Ü KİME NE?.ŞİMDİKİ KİTAPLAR DAHA DA İÇLER ACISI.İLGİLENİYOR MUSUNUZ HALA BİLMEM?BEN EMEKLİ OLALI YİRMİ YILI GEÇTİ, BARİ YETİŞKİNLERE OKUMA YAZMA ÖĞRETEYİM DİYE ÇABALIYORUM HALA.SANIYORUM EMEKLERİMİZİİN YARISI BOŞA.SEVGİLER DOST YÜREĞİMDEN.TAM PUANIMLA.

  Cevap Yaz
 • Nesrin Göçmen İnankul
  Nesrin Göçmen İnankul

  Hala buna benzer yazılar var maalesef ilkokuma kitaplarında...Diliyorum yetkililerin birinin aklına bir gün takılır da dikkate alınır...
  Teşekkürler sn.Esen paylaşımınız için...

  Cevap Yaz
 • Uğur Böcüü
  Uğur Böcüü


  Çocuk çok da yanlış saptama yapmamış..Atatürk bugün yaşıyor olsa, ülkenin haline bir baksa, attan düşmüş gibi hisseder, ağlar, ağlar,ağlardı.......

  Cevap Yaz
 • Mete Başbuğ
  Mete Başbuğ

  Bırakın türkçeleşmiş yada türkçenin kabul ettiği kelimelerle okuma metni hazırlamayı ingilizce eğitimi savunanlar alın size bir ders notu okuyun da dersinizi alın.Elleriniz dert görmesin hocam.
  Mete Başbuğ

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (6)

Kâmuran Esen