Yeter ki Gel Şiiri - Abdurrahim Karakoç

Abdurrahim Karakoç
367

ŞİİR


752

TAKİPÇİ

Yeter ki Gel

Üzülme her hafta gelemem diye
Haftada olmazsa ayda gel canım.
Üç yüz altmış beşi böl on ikiye
Sırala otuzu say da gel canım.

Bekletme geciken müddet ziyandır
Güzele kin, öfke, hiddet ziyandır
Varsa gurur, kibir, şiddet ziyandır
Onları orada koy da gel canım.

Kitap 'aşk masal' der, yıkar, bırakmaz
Akıl 'tedbir al' der çöker, bırakmaz
Korku 'gitme kal' der çeker, bırakmaz
Sen gönül sözüne uy da gel canım.

Yazı, güzü, kışı bahar zamanı
Yaşadın bilirsin ki her zamanı
Dinle rüzgârları seher zamanı
Uzaktan sesimi duy da gel canım.

Abdurrahim Karakoç
Kayıt Tarihi : 29.5.2001 08:19:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Serhat Öner
  Serhat Öner

  Üstad'ın şiirlerini çok seviyorum severek de okuyorum her ne kadar şiir'in hakkını veremesek de..

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  bu güzel şiir de gitaristimiz wesley louden borland için gelsin.. yani wes borland..

 • Mehmet Binboğa
  Mehmet Binboğa

  MİHRİBAN

  Sarı saçlarına deli gönlümü
  Bağlamıştın,çözülmüyor mihriban
  Ayrılıktan zor belleme ölümü
  Görmeyince sezilmiyor mihriban

  Yar,deyince kalem elden düşüyor
  Gözlerim görmüyor aklım şaşıyor
  Lambada titreyen alev üşüyor
  Aşk kağıda yazılmıyor mihriban

  Önce naz sonra söz ve sonra hile
  Sevilen seveni düşürür dile
  Seneler asırlar değişse bile
  Eski töre bozulmuyor mihriban

  Tabiplerde ilaç yoktur yarama
  Aşk değince ötesini arama
  Her nesnenin bir bitimi var ama
  Aşka hudut cizilmiyor mihriban

  Boşa bağlanmış bülbül gülüne
  Kar koysan köz olur aşkın külüne
  Şaştım karabahtım tahammülüne
  Taşa çalsam ezilmiyor mihriban

  Tarife sığmıyor aşkın anlamı
  Ancak çeken bilir bu derdi gamı
  Bir kördüğüm baştan sona tamamı
  Çözemedim çözülmüyor mihriban

  ABDURRAHİM KARAKOÇ

 • Mehmet Binboğa
  Mehmet Binboğa

  YAZARLAR VE ESERLER
  Abdurrahim Karakoç

  Birçok telif esere imza atmış olan eğitimci-yazar, aynı zaman hemşehrim Sıddık Demir, bizim yörede önemli bir isme sahip olan “Dirgen Ali”yi romanlaştırmış..Gelenekleri, görenekleri, kavgaları, dostlukları söz deseni içinde okuyucuya sunan Sıddık Demir, belli ki Dirgen Ali efsanesinin tesiri altında kalmıştır.. Hani iyi de olmuş.. İnce Memet usulü hayale dayalı bir kitap değil, gerçeklerin su katılmamış romanlaştırılmasıdır Dirgen Ali..Ben, Dirgen Ali’yi tanımadım, çünkü çok küçüktüm.. Fakat oğlu Fakı’yı ve İsa’yı tanırım.. Torunu Merdan Binboğa da sevdiğim bir dostumdur..Sıddık Demir, 152 sayfaya vurdulu-kırdılı geçen bir devri sığdırmış.. Kitabın başlangıcında düz bir hikâye anlatımı çıkar önünüze. Amma sonlara doğru daha doyurucu, daha roman üslubu yerini alır.. Saf Anadolu insanlarının damgaladıkları bir devri anlamak isterseniz, Dirgen Ali’yi okumalısınız.. 10 bölümden oluşan eserin her bölümünü Yavuz Han’dan ve şimdiki şairlerden şiirlerle açmış Sıddık Demir.. Bir güzel çeşni olmuştur, diline sağlık..İsteme adresi: Berikan Elektronik Basım Yayım San. ve Tic. Ltd. Şti. GMK Bulvarı 80/1 Maltepe-Ankara. Tel: 0312/232 62 18. Faks: 0312/232 14 99..

 • Tayyibe Atay
  Tayyibe Atay

  66 diyen birisi mi var?beni kimse yenemez bu oyunda,valla!,..:)))))))))

  'gel' demenin guzel siiri...

  kutluyorum Karakoc'u....saygilarimla...

 • Aşık Kevseri
  Aşık Kevseri

  Kitap 'aşk masal'der, yıkar, bırakmaz
  Akıl 'tedbir al'der çöker, bırakmaz
  Korku 'gitme kal' der çeker, bırakmaz
  Sen gönül sözüne uy da gel canım  Bu dörtlüğün içindeki çiftli edebı sanatın inceliği mükemmelin ötesinde mükemmel...

  YÜCE ALLAH sizlere iman ve uzun ömür versin inaşallah. (amin)

  Saygılarımla...

 • Xalide Efendiyeva
  Xalide Efendiyeva

  İyi ki, varsın, şiir.

  Tebrik ediyorum günün şairini ve şiirini

 • Hülya Coşkun
  Hülya Coşkun

  Çok beyendim.Elinize sağlık...

 • Lara Açanba
  Lara Açanba

  ...bir kaç gündür...şiirin duruşu ve hikayesi ile kendimize belki bilipte söylemediğimiz bir durum fotoğrafı çekmeye çalıştık...oysa şiirde duruş kadar asıl mesele...şiire inanmaktır...neden mi...şiir en ilkel insanın tahta sofrasına bırakılan..ve ondan habersiz gizlice yüreğine sızan açlık ve onun garip öyküsüyle başlar...açlık ve şiir..garip bir ikili gibi görünse bile hadi..konuyu irdelemeye başlayalım...ilk hücrelerin ve gök olaylarının yeryüzü rahminde görüldüğü ta o günlere gitmeye ne dersiniz...tabi ki de şaka...o kadar uzak bir atmosfer oyunu veya ...beyinlerimizin kırılma noktasındaki asıl öyküsüdür insanın.. ve şiir hiçbir tokluğun yerine geçemediği..ruh ile ruhlarınızın el ele kendi otağında ki bir buluşması gibidir..çok derinlemesine aklımızın alması neredeyse mümkün olmayan...bir kurallar silsilesinin tek taraflı kapital hissiyatı ile diyaloğu gibi demek yanlış olmasa gerek...şiir aç insanların doyurulması olayıdır...açsınız..herkes gibi siz ve onlar ve diğerleri....talep o kadar büyük ki...şiir doyumsuz insanın hangi reçetesine ilaç yazacağına şaşırmadan ki bizlerin vahim yüz ifadelerine rağmen...doyurmaya devam ediyor...etmeli de...gördünüz mü bildiğiniz şiir ve bildiğimiz şiir aslın da çok farklı değil...konusu ..şekli...hacmi...becerisi..estetiği..ne olursa olsun...açlığınızın bitmeyen gerçek besin tarlasıdır şiir...şair mi...o bu toprakların gerçek hakimi iken devri dışı bırakılmaya..çalışılan..marabalarından çokta farklı değildir...tıpatıp aynısıdır...emek ve açlık...sömürü!... hiçbir vakit şair de yeri olmayan...o zaman kime ait bir sözdü..size mi acaba..kime...asla şiirin topraklarında adımlarını gizleyemeyen..uyruksuz ve sahte durumların gerçek analiz raporuna bakmak gerekir...birgün neden olmasın...ama o vakte kadar..günün şiirlerinde..bakın bakalım..kendi şiirleriniz kadar adımlarını gizleyen..ve umut senaryoları...durmakta mı...veya gizlenmiş mi sayfalarınızın açlıklarına ve şairlerinizin arkalarına...inanmak ve şiir...şairin gerçek helal lokmasıdır..bütün açlıklarımıza rağmen..gelecek en kötü durmların hiçbiri korkutmasın sizi..şair olduğunuza önce siz inanın..ve şiirinizin topraklarında yalnızca siz ekin ekin...onu biçeçek gönüllüler o kadar çok ki...saygılarımla

 • Yüksel Nimet Apel
  Yüksel Nimet Apel

  Ben de sayın şair Abdurrahim Karakoç'u beğenen okuyuculardanım.

  Şiirlerini haz duyrak lezzet alarak okuyorum. Benim için muteber olan şair farklı konularda farklı şiirler yazabilen yazar ve şairlerdir. Akrabalık derecelerini bilemediğim, bir de; sayın Bahaattin Karakoç 'un tarzını ve şiirlerini beğeniyorum. Her ikisi de beğendiğim şairler arasında kayıtlı ve gönlümde yerleri olan; zaman zaman, şiirlerini kıskandığım ve birazcık olsun birikimlerinden istifade etmek istediğim değerli yazarlardır. Her ikisi de iyi ki varlar iyi ki yazıyorlar ve ben onları tanıdığım için onur duyuyorum. Teşekkürlerimi ve her daim baki selamlarımı sunuyor, uzun ömür diliyorum.

  Ne var ki herkesin istediğinde ulaşacağı bir konumda olan şairlerimizin şiirlerinin bir kaç şiirden fazlası, günün şiiri sayfasında okumaya dayatılması, bütün dayatmalar gibi istenmeyen bir durum hasıl ediyor. Her şair kendi nev- i şahsıyla saygı görmeğe layık olabilecekken, böyle körler sağırlar bir birini ağırlar durumları artık usanç verici. Teşbihte ve tesbitlerimde hata olduysa hoş görünüze sığınıyorum.

  Lakin bizler hepimiz hoşlandığımız konularda bazen galeyana gelip, ifrada kaçabiliyoruz. Biribirimize uyarılarda bulunmalı, nezaketi elden bırakmadan doğruları söylemekten kaçınmamalıyız. Zira insan içinde bulunduğu duruma objektif bakamaz.

  Eğer eleştiri özü sözü doğru birinden geliyorsa kıskançlık yoksa, kaale alınmalıdır. Çünkü o bakış daha objektiftir. Seçici kurula da emeklerinden dolayı teşekkürler.

TÜM YORUMLAR (29)