Abdurrahim Karakoç: Hakkında ziyaretçi g ...

Abdurrahim Karakoç
368

ŞİİR


1367

TAKİPÇİ

 • Abdullah Toprak
  Abdullah Toprak 18.05.2022 - 14:05

  Abdurrahim Karakoç'un şiirlerini okuduktan sonra başka şiir okuyamaz oldun. Tek kötü yanı bu sanırım

 • Erdal Koca
  Erdal Koca 18.11.2021 - 15:48

  Tüm zamanların en iyi şairi

 • Gülçin Aytan Açıkalın
  Gülçin Aytan Açıkalın 09.09.2020 - 21:05

  Çok haklısınız büyükler bilir

 • Abdurrahim Kaya
  Abdurrahim Kaya 29.04.2019 - 12:47

  Merhaba sayin hocam erdemin kadinina ve huzur isimli şiirlerimin degerlendirmelerinize mazhar oldugunu gormek bana onur verecektir.saygilarimla..

 • Mustafa Onur
  Mustafa Onur 17.12.2018 - 11:30

  Değerli şairimizin şiirini yorumlamak benim için mutluluktur.
  Dinlemek için tıklayınız.
  https://youtu.be/3hFX3PIQn9E

 • Cemal Gören
  Cemal Gören 04.10.2017 - 21:40

  UNUTMAYALIM UNUTTURMAYALIM!

  Milletlerin tarihinde ismi ilelebet yaşatılması gereken şahsiyetler vardır. Onlar milletin geleceğine ışık tutan yol göstericilerdir. Türk milleti için bu şahsiyetlerden birisi de büyük şair, büyük dava adamı Abdurrahim Karakoç’tur.
  Bu düşünceden yola çıkarak, onu derinliğine tanımayan, az tanıyan veya hiç tanımayan kardeşlerimizin tanımalarına -az da olsa- vesile olmak amacıyla onunla ilgili bir derleme ve değerlendirmemi dostlarla paylaşmak istedim... Ruhu şad, mekânı cennet olsun inşallah.

  Çağımıza Damgasını Vuran Şair
  ABDURRAHİM KARAKOÇ (7 Nisan1932 - 7 Haziran 2012)

  Abdurrahim Karakoç’u -hakkını vererek- anlatabilmek çok zor… Ama değerli dostların hoşgörüsüne sığınarak gücüm yettiğince, dilim döndüğünce o müstesna insanı anlatmaya gayret edeceğim.
  Birçok kişi Karakoç’u “zamanımızın Karacaoğlan’ı” olarak gösterir. Bu ifade güzel bir ifade ama bana göre eksik bir ifade… Neden? Çünkü Karacaoğlan genel olarak beşerî aşk şiirleri yazan ve ismi Türk Edebiyatına altın harflerle yazılmış çok değerli bir ozanımızdır. Amacım asla bir Karacaoğlan - Abdurrahim Karakoç karşılaştırması yapmak değildir. Zaten üslupları da farklıdır. Vurgulamak istediğim husus şu: Abdurrahim Karakoç beşerî aşk şiirlerinin yanında ilahî aşk, hiciv(taşlama), tabiat, didaktik şiir dediğimiz eğitici-öğretici nitelikli şiirleri de ustalıkla yazan nadir şairlerimizden birisidir. Bu yönleri ile onda Karacaoğlan’ın yanında Yunus Emre’yi, Köroğlu’nu, Dadaloğlu’nu, Nef’i’yi, Âşık Veysel’i ve benzeri şair ve ozanlarımızı bulabiliriz. Ama Abdurrahim Karakoç’un tarzı bu şair ve ozanlarımızın hiç birisine benzemez. O der ki: “Açılmış çığırdan dosta gidemem/Ayaklarım ize sığmaz ölürüm”. Yani o, kendi çığırını kendisi açmış, kendi tarzını kendisi belirlemiş ve o çığırda emin adımlarla yürümüş olan güzide bir şairimizdi…
  O, toplumun her kesimine hitap edebilen bir şairdi... Bazı şairler vardır, şiirleri sadece üst kesime hitap eder, tabandaki vatandaşlarımız bir şey anlamaz. Bazı şairlerimizin şiirleri de köydeki vatandaşın ilgisini çeker ama derinliği olmadığından üst kademedeki şahıslara yavan gelir.
  Bu noktada sizlerle bir hatıramı paylaşmak istiyorum:
  Üstadımla birlikte Yargıtay Eski Başkanı, değerli hemşerim Osman Arslan'a -başkan olduktan sonra- hayırlı olsun ziyaretine gitmiştik. Hoşbeşten sonra sevgili Başkanım, Karakoç üstadımızın “Hâkim Beğ” şiirini baştan sona ezberden okudu…
  Gene bir dergide okumuştum. Bir yazar diyordu ki: Babamın kasketinin içinde Abdurrahim Karakoç’un şiirleri vardı; kahvehane veya sohbet ortamlarında kasketinden çıkarır onları okurdu… İşte anlatmak istediğim budur; gerçek şairlik budur… Şairin şiirlerinden en üstteki bürokrat, profesör ve benzeri kişilerle birlikte alt kesimdeki köylü vatandaşlarımız da aynı şekilde etkileniyor, heyecanlanıyor ve tefekküre dalabiliyorsa şair hedefine ulaşmış demektir. Üstadımızın hemen hemen bütün şiirleri bu özelliği taşır. Şiirlerinin toplumun bütün kesimlerinde heyecan ve ilgi uyandırdığını görürüz. O, toplumun her kesiminin anlayabildiği, faydalanabildiği bir şairdi... Onların ağzı, dili, duygusu, sevinci, neşesi, hüznü, öfkesiydi... Abdurrahim Karakoç toplumun çok kaliteli bir tercümanı idi... Şair, toplumun ufkunu açan, ona yol gösteren, ona kılavuzluk eden bir öğretmen olabildiği ölçüde şairdir. Bir öğretmen de öğrencilerinin seviyesine inebildiği ölçüde iyi öğretmendir.
  Üstadımızın şiirleri ile ilgili olarak onlarca mastır ve doktora tezi hazırlanmıştır. Yüzün üzerinde şiiri bestelenmiş; dilden dile, gönülden gönüle dolaşmaktadır.
  Şiirlerinde, insanı tefekküre mahkûm eden ifadeler vardır. Üçüncü göz, dördüncü cemre, beşinci mevsim, suların ıslatılamaması, kaplara belenerek uyutulması, testereyle kesilmesi, iplere serilerek kurutulması, lambada titreyen alevin üşümesi, gölgenin armağan verilmesi, göğsünden vurulması, güneşte görülmesi ve benzeri yüzlerce sır taşıyan ifadeler…
  Abdurrahim Karakoç sadece şair miydi?.. Hayır… Karakoç insanlığa örnek teşkil edecek şahsiyetli bir duruşa sahipti... O, her şeyden önce mangal yürekli, dik duruşlu, özü sözüne uygun örnek bir insandı… O, aynı zamanda güçlü bir yazar ve de en önemlisi, bir dava adamıydı…
  Ben milletim uğruna adamışım kendimi
  Bir doğrunun imanı bin eğriyi düzeltir
  Zulüm Azrail olsa hep hakkı tutacağım
  Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir.
  Diyen şairdi…
  Abdurrahim Karakoç Allah’tan başka hiç kimsenin karşısında eğilmemiş, doğruları çekinmeden dile getirmiştir. Bu yüzden defalarca yargı karşısına çıkmış, mahkemelerde kendisinin avukatlığını kendisi yapmış ve davaların tamamından beraat etmiştir. İlk yargılanması ise 27 Mayıs Darbesi’nden sonra kaleme aldığı,
  “Hürriyeti gelin ettik dul çıktı
  Çal davulcu fırsat ele bir geçer.
  Bu düğünün şakşakçısı bol çıktı
  Çal davulcu fırsat ele bir geçer.”
  Dörtlüğünden dolayı olmuştur.
  Bu, arı-duru, pırıl pırıl akan Karakoç ırmağı her ne kadar aramızdan ayrılmış olsa da bırakmış olduğu eserleri ile gönüllerdeki yolculuğuna devam etmektedir. O, geçmişi tertemiz, geleceğini de tertemizliğe adayarak; haksızlıkların, adaletsizliklerin, ahlaksızlıkların, siyasi idraksizliklerin, milli ve manevi değerlerimize yapılan saldırıların üzerine pervasızca giden bir Anadolu yiğidiydi…
  Karakoç’u sadece Mihriban şairi olarak tanımlamak bir damla sudan haberdar olup da o suyun bağlı olduğu okyanustan haberdar olmamaktır. Üstadın eserleri dikkatlice okunduğunda daha nice Mihriban’larla karşılaşılacaktır.
  Çok iyi biliyorum ki, hakkında kullanmış olduğum bu ifadeler onun hiç hoşuna gitmezdi... Çünkü onun mizacı övülmeye, methedilmeye müsait değildi…
  O, her yazdığı şiirde, yazıda ve her yaptığı işte Allah rızasını gözeten müstesna bir insandı… Ama gerçeklerin karanlıkta kalmaması gerektiğini düşünüyorum.
  Daha önce de ifade ettiğim gibi onu okuyup da tefekküre dalmamak mümkün değildir.
  Ben: Gönlü aklına uymayan deli…
  Ben: Az düşünceden doymayan deli…
  Ben: Beni ben diye saymayan deli...
  Bırakın, ben benden uzaklaşayım.
  ------------------------------------------------
  “Belemişler kaplara, uyutmuşlar suları
  Ve sermişler iplere, kurutmuşlar suları
  Dalmışlar eğlencenin fikirsiz oyununa
  Ya toprakta ya gökte unutmuşlar suları.”
  -----------------------------------------------
  Elimle musluğunu açtığım sular yandı
  Yürüyerek içinden geçtiğim sular yandı
  Boyu üç yılı aşan sabır orucu tuttum
  İftar vakti olanda içtiğim sular yandı.
  ------------------------------------------------
  “Önce kökü dalda, dalı çiçekte
  Çiçeği meyvede, meyveyi renkte
  Var olan her şeyi bir çekirdekte
  Onu da Mevla’da yitirdim anam.”
  ------------------------------------------------
  “Mezar taşlarında kitabeleri
  Okumak huyundu öteden beri
  Giderdin ezele, dönmezdin geri
  Solardı gözlerin, hatırlar mısın?”
  -----------------------------------------------
  Yalnızlık… Caddede, sokakta, evde
  Ben beni özlerim; gurbet bu derim.
  Mezarlıkta güler yaşlı bir dede
  Yaşarır gözlerim; gaflet bu derim.
  -----------------------------------------------
  Kaybettim mesafeyi, zamandan uzaklaştım
  Sevgi diye sarıldım, isyanla kucaklaştım
  Ne kendimden kurtuldum, ne kendime yaklaştım
  Toprağın üstü mezar, zevke dalmış ölüler
  Can sıkmaya yetiyor canlı kalmış ölüler.
  -----------------------------------------------------
  Yürüyen heykellerle aynı müzedeyim ben
  Konuşan mumyalara kimden söz edeyim ben
  Fikren işkencedeyim, ruhen cezadayım ben
  Korkaklığın sükûtu kol geziyor her yerde
  Sanki tek başımayım, tek kişilik mahşerde.
  -----------------------------------------------------------
  Sevgi ektim, naz biçmeye çalıştım
  Ne zamana, ne kendime alıştım
  Kırk senede yedi hasret bölüştüm
  Yedi dünya bana düştü sandım oy!
  Hadi düşünmeyin, tefekküre dalmayın elinizdeyse…

  Üstadımla nasıl tanıştım?
  Yıl 1983… Gazetelerden TOBB’nde kitap fuarı açıldığını ve Abdurrahim Karakoç’un, kitaplarını imzalayacağını öğrendim. Abdurrahim Karakoç sevdalısı bir kişi olarak hemen ertesi günü -halk tabiriyle- oraya damladım. O zamana kadar üstadımla yüz yüze hiç görüşmemiştim.
  Kitap reyonunda bir kişi vardı. Reyon görevlisi zannederek sordum:
  Abdurrahim Karakoç yok mu?
  O kişi gayet mütevazı bir şekilde,
  “Benim” dedi.
  Ben, biraz da şaşkınlıkla,
  Abdurrahim Karakoç sen misin? Diye tekrar sordum.
  (Şaşırmıştım çünkü karşımda kasıntısı olmayan, saygılı, mütevazı bir Anadolu insanı duruyordu… Demek ki insan ister istemez o müthiş şiirlerin sahibinden yüksekten bakan bir duruş bekliyor. Aslında o, bu duruşu ile bana ve benim gibilere insanlık dersi veriyordu…)
  Tekrar cevap verdi,
  Evet benim…
  Ben heyecanla,
  Üstadım, “ver şu mübarek elini öpeyim” diyerek eline yöneldim, ama öptürmedi; sadece tokalaştı(sonradan sevgili üstadımın elini hiçbir zaman öptürtmediğini öğrendim.)
  Hâl hatır sorup kitaplarımı imzalattıktan sonra oradan ayrıldım.
  …….
  Aradan 4 yıl geçti…
  O zamanlar TRT Ankara Radyosu’nda görev yapıyordum. Bir bayram öncesinde gelen tebrik kartları içinde üstadımın kartını görünce adeta dünyalar benim oldu… Büyük bir sevinç ve heyecan içinde tebrik üzerindeki dörtlüğü okudum.
  Şöyle diyordu:
  “Dilekler mi büyük, gökyüzü mü dar?
  Niçin menziline ermez dualar?
  Gül yüzlü bayramlar nereye gitti?
  Neden gönüllerde gamlı bayram var?”
  Dörtlüğün altında da “Bayramlar bayram ola” yazıyordu.
  (Sonradan, bu tebriki çok sevdiğim, saygı duyduğum İbrahim Yalçınkaya kardeşimin tavsiyesi üzerine gönderdiğini öğrendim.)
  Ben de o sevinç ve heyecanla hemen şu cevabî dörtlüğü yazarak üstadıma gönderdim:
  “Ne dilekler büyük, ne gökyüzü dar
  Bir gün menziline erer dualar
  Yürekli yiğidim, can Karakoç’um
  Gelecek gül yüzlü gamsız bayramlar!..”
  Ve aradan 8-10 gün geçmişti ki görevli arkadaşlarım misafirimin olduğunu söylediler. Büyük bir hayretle çalışma odamın kapısından Karakoç üstadımın girdiğini gördüm. İlk şaşkınlıktan sonra “vay Karakoç’um!..” diyerek yerimden fırladım ve boynuna sarıldım.
  Heyecanım biraz yatıştıktan sonra tatlı bir sohbete başladık. Uzun sohbetten sonra gitmek için kalktığında kendisine dedim ki: Sevgili üstadım, buraya kadar gelip beni sevindirdin, şereflendirdin; Allah senden razı olsun. Şayet kabul edersen senden bir isteğim olacak… Benim çok sevdiğim iki tane ağabeyim var, üçüncüsü de sen olur musun?..
  “Elbette, çok sevinirim.” Cevabını verdi.
  İşte o günden sonra üstadımla ilişkilerim hiç kesilmedi. Onun hem dostu, hem kardeşi, hem de asistanı diyebileceğim bir yakınlıkla hep birlikte oldum. Aile ziyaretlerine, tatillere, şiir şölenlerine, bazı televizyon programlarına birlikte gittik…
  “antoloji.com” isimli şiir sitesine hem şahsım hem de Karakoç hayranlarınca gönderilen şiirlerinin -kendisinin verdiği vekâletle- kayıt ve kontrolünü yaptım/yapmaktayım.
  Şiir programlarında kendi şiirlerinin seslendirmesini genellikle ben yapardım. Sahneye çıktığında bir iki şiirini okuduktan sonra “Ben güzel şiir yazarım, ama güzel okuyamam; onun için yanımda güzel okuyanı getirdim.” diyerek beni takdim ederdi ve şiirlerini bana okuturdu…
  Sevgili dostlar!
  Üstadımın, ağabeyimin yokluğuna bir türlü alıştıramadım kendimi… Her dakika, her saniye onu düşünmekten, hatıralarını hatırlamaktan kendimi alamıyorum. Yokluğunun dayanılmaz acı ve ızdırabı ebedi dünyada ona kavuşuncaya kadar benimle birlikte olacaktır. Yüce Rabbimden bu müstesna insana tekrar tekrar rahmet dileyerek değişik konulardaki şiirleri içinden aldığım dörtlüklerle baş başa bırakıyorum sizleri:
  Şiir bir cennet bahçesi
  Girmeyene anlatılmaz.
  Cennet nedir, bahçe nasıl?
  Görmeyene anlatılmaz.
  ---------------------------------------------------------
  ---------------------------------------------------------
  Hiciv(taşlama) Şiirlerinden birer dörtlük:
  Köye çoban ettik sağır ibiş'i,
  Çatal doğurtuyor erkek çebişi
  Yağcılıktan yükün tuttu çok kişi,
  Gene aşiretin yüzü güldü de. (Hasan’a Mektuplar’dan)
  --------------------------------------------------------
  Beni dinle ey kadı
  Bozuldu işin tadı!..
  Zulûmse eğer adı
  KENAN yapsa da aynı
  YUNAN yapsa da aynı...
  ---------------------------------------------------------
  Paylaştık zahmet çekmeden İslâmlık mirasını
  İbadet etmeyiz Hakk’a, almadan kirasını
  Esiriz nefsin elinde, bilen yok çaresini
  Namaz, oruç, hac ve kurban hep riyadır, hep riya
  Bir acayip ümmet olduk ey Resul-ü Kibriya!
  ----------------------------------------------------------
  Kurnaz emer budalanın kanını
  Böyle yürür hokkabazın kanunu
  Doğru karar eğri dostun canını
  Sıkar amma neden sonra anlarsın.
  ------------------------------------------------------------
  Giderken alkolden girdi komaya
  Meyhaneyi yurt sayardı bu deyyus.
  Yemin eder “Pazar” derdi Cuma’ya
  Ağustos’u Mart sayardı bu deyyus.
  ------------------------------------------------------------
  Kevser bardakları atıldı raftan
  Her şaraba KÜP olanlar ön safta.
  İffet timsalleri kovuldu saftan
  Her bebeğe TÜP olanlar ön safta.
  --------------------------------------------------
  “Yalan-dolan ile devran sürmeyi
  Biz ne bilek beğim böyükler bilir
  Milletin başına çorap örmeyi
  Biz ne bilek beğim böyükler bilir.”
  ------------------------------------------------
  “Soyguncu soysun da, vurguncu vursun
  Sen ana karnında boşa durursun
  Doksan günde çık gel, dokuz ay dursun
  Doğmaya gayret et, doğmaya bebek
  Sonra geç kalırsın yağmaya bebek.”
  -------------------------------------------------
  Zor kullanır, aka kara dedirir
  Kurbağaya kuş tutturur bu düzen.
  Namussuza ballı kaymak yedirir
  Namusluya taş yutturur bu düzen.
  --------------------------------------------------
  Eşkıyalar, huzuru bu ülkeye yâr etmez
  Beyinsiz mandalara ne söylense kâr etmez
  Umutlanma boş yere ey milleti mücella
  Kendi bermurad olan seni bahtiyar etmez.
  ---------------------------------------------------
  Doğru mu, yanlış mı karar sizlerin
  Biz aklın durduğu çağda yaşadık.
  'Ben dinsizim! ' diyen beyinsizlerin
  Din dersi verdiği çağda yaşadık.
  --------------------------------------------------
  Allah'tan korkmuyorsan dışla ALLAH diyeni
  Her mekândan uzak tut, fişle ALLAH diyeni
  Bugün için güç sizde, sonsuz yetki sizdedir
  Taşla ALLAH diyeni, şişle ALLAH diyeni!..
  ----------------------------------------------------
  Sorsanız çok kişi “turp gibiyim” der
  Sanki ne değişir “hıyarım” dese…
  İnsanlar mantarı severek yerler
  Ben mantarım diyen çıkmaz nedense.
  -------------------------------------------------
  Gene tehir etme üç ay öteye
  Bu dava dedemden kaldı hâkim beğ.
  Otuz yıl da babam düştü ardına
  Siz sağ olun, o da öldü hâkim beğ.
  ------------------------------------------------
  Avrat yeğin sayrı, benim karnım aç,
  Keyf için gelmedik bura tohdur beğ.
  Fukara harcından yaz da bir ilaç,
  Olsun derdimize çare tohdur beğ.
  ------------------------------------------------
  Gitmişti makama arz-ı hâl için
  'Bey' dedi, yutkundu, eğdi başını.
  Bir azar yedi ki oldu o biçim..
  'Şey' dedi, yutkundu, eğdi başını.
  --------------------------------------------------
  Kancayı dine taktı tüm sapıklar sürüsü
  Medyayla yol alıyor dinde reform virüsü
  Emir yüksek yerlerden verilmiştir belli ki
  Dikkatle bize bakar Washington'u, Paris'i! .
  ----------------------------------------------------
  Yoksa Allah korkusu, hükümransa çağdaşlık
  Çekirgeyle zürafa takaslanır yukarda.
  Kişinin liflerine sinmiş ise yobazlık
  Hak, hukuk ve insanlık makaslanır yukarda.
  -----------------------------------------------------
  Öğrenemedik hâlâ Baykuş kimdir, Doğan kim?
  Vatanı parselleyen, milletimi sağan kim?
  Dinmeyecek mi acep bu uğursuz fırtına? !
  Şamata çok, şaşırdık, gürleyen kim, yağan kim?
  -----------------------------------------------------
  Beyaz camda kara baykuş
  Gül üstüne türkü söyler.
  Yaş tezeğe sinek konmuş
  Bal üstüne türkü söyler.
  -----------------------------------------------------
  Tarihe taht kurup oturan canlar
  Âleme adalet götüren canlar
  Üç kıtayı dize getiren canlar
  Prensleri bulduk... Unuttuk sizi.
  -----------------------------------------------------
  Derisini yüzdük demokrasinin,
  İşi iştir imtiyazlı asinin.
  Hakikatte vahşi, sözde ‘vasi’nin
  Dörtnala gidilir yolunca Hasan.
  -----------------------------------------------------
  Güneş yükselmeden kuşluk yerine
  Bir adam camiden döndü evine
  Oturdu sessizce yer minderine
  Kızı “Bayram” dedi, yalınayaklı
  Adam “Bayram” dedi, tam ağlamaklı…
  ------------------------------------------------------
  Sınırlar çizildi rüyalarına
  Yasaklar konuldu dualarına
  Hangi sesler hâkim semalarına
  Oy güzel vatanım, oy Anadolu!..
  -----------------------------------------------------
  -----------------------------------------------------
  Eğitici, öğüt verici bazı şiirlerinden birer dörtlük:
  Yiğidim aslanım, ha gayret eyle
  Gaflet üstümüzde kalmasın böyle
  İmanla yatıp-kalk, ihlasla söyle
  Kutlu mesaj verilmeyi bekliyor
  Ölü dünya dirilmeyi bekliyor.
  --------------------------------------------------
  Bilir misin gardaş Türk illerinde
  Havada yıldızlar, dağda kar üşür.
  Tutsak soydaşların türkülerinde
  Dört mevsim ötede bir bahar üşür.
  --------------------------------------------------
  Dünün insan yiyen kanlı çarkı yok…
  Yüzlerde gam, gönüllerde korku yok...
  Çerkez’i yok, Kürt’ü yoktur, Türk’ü yok...
  Kardeşiz, tek vücut, tek bir milletiz.
  --------------------------------------------------
  Almak-satmak, tapu-senet nafile
  Toplayıp yığdığın servet nafile
  Sıla nafiledir, gurbet nafile
  Yağmaya tozmaya değmez bu dünya.
  --------------------------------------------------
  Yürü, koş, uyu, otur, kalk
  Yukarı bak, aşağı bak
  Dört yana dönmeyi bırak
  Her duruş ecele doğru…
  --------------------------------------------------
  Gerçeğin hayalden en bariz farkı
  Uzağa atarsın yakına düşer.
  Öyle yüzler, öyle simalar var ki
  Unutmak istersin aklına düşer.
  -------------------------------------------------
  Gölgesinde otur amma
  Yaprak senden incinmesin.
  Temizlen de gir mezara
  Toprak senden incinmesin.
  --------------------------------------------------
  Serçe kadar yok musun be? !
  Hadi uç uçabilirsen...
  Akıl, izan, idrak sende
  Kader seç, seçebilirsen...
  ---------------------------------------------------
  Alev sardı âlemi, uyanmayın daha siz!
  Altta döşek yanıyor, üstte yorgan yanıyor.
  Beşikler besmelesiz, mezarlar fâtihasız…
  Doğan insan yanıyor, ölen insan yanıyor.
  --------------------------------------------------
  Bu bir cinnet krizi, gerçekler yolunuyor
  Gönül parkımızdaki çiçekler yolunuyor
  Kuzular yolunuyor, ördekler yolunuyor
  Kazlar tüyünü döktü, uyan artık Türkiye! .
  Iğdır’da şafak söktü, uyan artık Türkiye! .
  ----------------------------------------------------
  Aşçılık yapmasan da benden sana tavsiye
  Dibi delik kazandan, tencereden uzak dur.
  Bencil tabansızlara sakın yazma mersiye
  Pislik kokan kapıdan, pencereden uzak dur.
  ---------------------------------------------------
  Uyu uyu yat uyu masallarını bırak
  Uyan sen, karış karış toprakları uyandır.
  Çiçek açsın her taraf sizinle revnak revnak
  Uyan çocuğum, çalış, yaprakları uyandır.
  --------------------------------------------------
  Türksün, Müslümansın; dahası var mı?
  Unutma bunları aman ha bacım.
  Senin ak yüzünden ak olmamalı
  Dağda kar, külekte ayran ha bacım.
  --------------------------------------------------
  Dalıver derinlere, derinler şekillensin
  Bugünkü eserinle yarınlar şekillensin
  Dedene şekil vermek senin elinde değil
  Öyle gayret göster ki torunlar şekillensin…
  ----------------------------------------------------
  Nefret boşta kalsın, aşk ile dol da
  Işık, kılavuz ol gittiğin yolda
  Kur'an'dan feyz alan bir mektup ol da
  Yazdığın kitaplar seni okusun.
  --------------------------------------------------
  Seyreyle âlemi ibret içinde
  Görene hikmet var hikmet içinde
  Türlü renk, sayısız lezzet içinde
  Topraklar meyveye rahmet dağıtır.
  --------------------------------------------------
  Unutma, tez geçer zulmün ezası,
  Sabretmeyi bileceksin; tamam mı?
  Yiğide ar değil bahtın kazası
  Hakk'a teslim olacaksın; tamam mı?
  ---------------------------------------------------
  Ya... işte tarihin böyledir oğul!
  Geçmişten hız alsın geleceğin de..
  Göster Türklüğünü tunç bileğinle!
  Bu dine, bu ırka ve bu toprağa
  Sataşmak isterse herhangi gâvur:
  Vur! ALLAH aşkına vur!
  --------------------------------------------------
  Ya Allah!.. Deyince yedi zinciri
  Kıracak güçtesin, zayıfım sanma
  Fikir koşusunda çok dingişleri
  Yoracak güçtesin, zayıfım sanma.
  --------------------------------------------------
  Gün gelecek
  Tomurcuklar taşacak kılıfından
  Ve kılıçlar sıyrılacak kınından
  Edepsizler edebini takınacak.
  --------------------------------------------------
  Canım sağ oldukça rahmetli babam
  Susarsam, hakkını helâl etmesin.
  Ak sütün emziren ihtiyar anam
  Susarsam, hakkını helâl etmesin.
  --------------------------------------------------
  Uyanır Yörük’ü, Laz’ı, Afşar’ı
  Bir eyler zeybeği, horonu, barı
  Aydın ovasının ılık rüzgârı
  Efeden dadaşa selâm götürür.
  -------------------------------------------------
  -------------------------------------------------
  Dini içerikli bazı şiirlerinden birer dörtlük:

  Deseler ki: “İslâm’ın pınarından içmek suç”
  O suçu kabullenir, içerim avuç avuç.
  ---------------------------------------------------
  Hak kelâm' duyduğum, kitap Kur'an'dır
  Başka yok! Uyduğum kitap Kur'an'dır.
  Dolduğum, doyduğum kitap Kur'an'dır
  Beşerin 'boş'unda arama beni...
  -------------------------------------------------
  Can özünden besmeleyi çekende
  Dil yanmazsa ben yanarım sultanım.
  Hak uğruna bir sefere çıkanda
  Yol yanmazsa ben yanarım sultanım.
  -------------------------------------------------
  Bana Mevlana'yı, Yunus'u verin
  Mecnun'u, Leyla'yı size bıraktım
  Kırk yıldır susuzum, bir tas su verin
  Irmağı, deryayı size bıraktım.
  -------------------------------------------------
  Sular aşka gelir, çoşar HAK diye
  Başın taşa vurur vurur HÛ çeker.
  Rüzgâr dağdan dağa koşar HAK diye
  Arada bir durur durur HÛ çeker.
  -------------------------------------------------
  Ulaşmak için rahmete
  Katlandım bin bir zahmete
  Karışıp söze, sohbete
  Dillerde Seni aradım.
  --------------------------------------------------
  Seyrettim uzaktan benliğimi ki,
  Et, kemik, kan değilmiş mânâ.
  Habibin hakkına, İsmin hakkına
  Af dilemek için ağlayarak,
  SANA geliyorum SANA
  Ya HAKK!
  -------------------------------------------------
  Bunca yıldır bir hiçliğe
  Gittim, sana geliyorum…
  Yeter artık döne döne
  Bittim, sana geliyorum…
  -------------------------------------------------
  Ne saklarım, ne gizlerim
  Yalnızca O'nu özlerim
  Tabutta bile gözlerim
  Bakar gider dosta doğru.
  -------------------------------------------------
  Sormuşlar “ezelde aşk var mı? ” diye
  Ben kalpten vuruldum doğmadan önce.
  İster azap deyin ister hediye
  Meçhule sürüldüm doğmadan önce.
  -------------------------------------------------
  İçte deprem olur dışın düğümü
  İhlâssız çözülmez işin düğümü
  Aklımdan geçeni, düşündüğümü
  Okusam kim dinler, yazsam kim anlar?
  --------------------------------------------------
  Sevgi, kardeşlik hissi çıkacak zirvesine
  Kâinat 'HİÇ DİNMESE AH BU YAĞMUR' diyecek.
  Ve herkes Lâilâhe İllallah zikri ile
  'MUHAMMED RASULULLAH-ŞÜPHE YOKTUR' diyecek.
  --------------------------------------------------------
  Gösterir gün gibi, düşüncelerin
  Derinden derine âşıksın gönül.
  Çıkla kadın desem yalan söylerim
  Sen başka birine âşıksın gönül.
  --------------------------------------------------
  --------------------------------------------------
  Beşeri aşk şiirlerinden birer dörtlük:

  Sen aşka hiç dersin, bense hayata…
  Kim bilir, belki de bendedir hata.
  Bu dalgalı deniz, bu yanlış rota
  Beni benden, beni senden ayırır.
  ---------------------------------------------------
  Sen: 'Ben'sin, gel gör ki ben 'sen' değilim
  Sen: Benim düşüncem, ruhum ve dilim
  Sen: Benim gözlerim, ayağım, elim...
  Emin ol, sen bana benden berisin.
  ----------------------------------------------------
  Ey SEVDAM! Nerede kucaklaştık seninle,
  Ne zaman dolduk, ne zaman taştık seninle?
  Beklediğimiz sabahları görmeden
  Bak... Bak işte mezara yaklaştık seninle.
  ----------------------------------------------------
  Gidip de yorulma çok uzaklara
  Sen, 'sen'i gel benim içimde ara...
  Umut güneşimin mor bulutlara
  Girip girip çıkışında sen varsın.
  ---------------------------------------------------
  Ve bilenler dediler ki:
  Aşk da, söz de yalan imiş
  Akıl işi değil bu iş…
  Ve sonra hatırladık ki
  Sevenler hep boşa sevmiş...
  ----------------------------------------------------
  Dikkat eyle geçmiyorum sırayı;
  Bozar ise kader bozsun arayı.
  Aç ekmeği sever, fakir parayı...
  Ben de seni seviyorum, darılma.
  ----------------------------------------------------
  'Yâr' deyince, kalem elden düşüyor
  Gözlerim görmüyor, aklım şaşıyor
  Lâmbamda titreyen alev üşüyor
  Aşk, kâğıda yazılmıyor Mihriban.
  ---------------------------------------------------
  Süt emerdin gündüz-gece
  Unuttun ya, büyüyünce...
  Ha işte tıpkı öylece
  Unutursun Mihriban’ım.
  --------------------------------------------------
  Gün erdi zevale, gam zeval oldu
  Baktığım noktada başka hâl oldu
  Aklım kilitlendi, dilim lâl oldu
  Hangi aşk içime girdi bilmem ki?
  --------------------------------------------------
  Gönlümü vermişim, güle ne hacet
  Daha başka bir gönüle ne hacet
  Altına, elmasa, tüle ne hacet
  Şefkatimle duvakladım ben seni.
  --------------------------------------------------
  Aşk deyince anlattığı her şeydir;
  Öldürdükçe tadı gelen bir şeydir..
  Azrail'e can vermesi zor şeydir;
  Sen istersen sana vermek ne güzel.
  ---------------------------------------------------
  Dinlemek zor, anlamak zor yâr beni
  Göreceksen dertte, gamda gör beni
  Gönül toprağıma yaptım türbeni
  Dirilirsen ben ölürüm, unutma...
  ------------------------------------------------
  Karagözlüm, kavuşmayı beklerken
  Ayrılığın vakti geldi, duydun mu?
  Beraberce diktiğimiz çiçekler
  Açılmadan önce soldu, duydun mu?
  -------------------------------------------------
  Kıskançlık çakılı kazıktır serde
  Bölünsün bu rüya en tatlı yerde
  Seni canlı kullar öpmesinler de
  Kefenler sarılsın, topraklar öpsün.
  -------------------------------------------------
  Kara gözlüm bu ayrılık yetişir,
  İki gözüm pınar oldu gel gayrı.
  Elim değse akan sular tutuşur
  İçim dışım yanar oldu gel gayrı.
  -------------------------------------------------
  Aşk yarası ilaç kabul etmezmiş
  Bir gelirse daha dönüp gitmezmiş
  Tıp ilminin aklı fikri yetmezmiş
  Hatip ağlar, ebkem ağlar yarama...
  (Ebkem: Dilsiz, konuşamayan)
  --------------------------------------------------
  Başımdan bir kova sevda döküldü
  Islanmadım, üşümedim, yandım oy!
  İplik iplik damarlarım söküldü
  Kurşun yemiş güvercine döndüm oy!
  ---------------------------------------------------
  Görmediğim bir bambaşka durum var
  Sizin şehrin kızlarında savcı bey
  Yaklaşanı tâ yürekten vururlar
  Kan kokuyor gözlerinde savcı bey.
  ---------------------------------------------------
  Sırattan incedir sevda köprüsü
  Beraber geçelim tut elerimden
  Niyet ak güvercin, vuslat gökyüzü
  Beraber uçalım tut ellerimden.
  ---------------------------------------------------
  Sizlere KARAKOÇ ırmağından birkaç damla sunmaya çalıştım.
  Aramızdan ayrılan bu muhteşem ırmağın gönüllerimizde devamlı olarak akması, susamış, kurumuş gönülleri yeşertmesi dileğiyle üstadımıza yüce Allah’tan tekrar rahmet diliyorum. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

  Cemal Gören

  Sevgili ağabeyimin vefatından önce ve sonra yazdığım iki şiirle yazımı noktalıyorum:

  ABDURRAHİM KARAKOÇ ÜSTADIMA

  Açtığın çığırdan dosta giderim
  Ayaklarım izde nokta üstadım.
  Senin her sözünde hikmet güderim
  Mânâ gizli azda, çokta üstadım.

  Ölürüm sırlarla görüşmek için;
  Duygu zirvesine erişmek için.
  İnce çözümlere girişmek için
  Korkuyorum; gücüm yok da üstadım.

  İki gözün üçüncüsündeki sır
  Üç cemrenin dördüncüsündeki sır
  Dört mevsimin beşincisindeki sır
  Görünmez karada, akta üstadım.

  Kaybolmuş kök dalda, dal da çiçekte
  Çiçekse meyvede, meyveyse renkte
  Daldım tefekküre bir çekirdekte
  Kilitlendim “var”da, “yok”ta üstadım.

  Senden duydum uyutulan suları
  Gökyüzünde unutulan suları
  Islanmayan, kurutulan suları
  Hâlimi gör, şöyle bak da üstadım.

  Armağan verilen gölgeyi duydum
  Göğsünden vurulan gölgeyi duydum
  Güneşte görülen gölgeyi duydum
  Kuşlar gezinirken gökte üstadım.

  Hayâl mermerinde donan hâtıra
  Halka halka hâl getirir hatıra
  Bin bir sayfa sığmış bir tek satıra
  Gizlenmiş çokluklar tekte üstadım.

  Gâh yanarım garipteki yaslarla
  Gâh şişerim yiğitteki ısrarla
  Gâh üşürüm alevdeki esrarla
  Ruhum sarhoş, aklım şokta üstadım.

  Her atışta buluyorsun hedefi
  12’den vuruyorsun hedefi
  Firesiz tutturuyorsun hedefi
  Bir tılsım var yayda, okta üstadım.

  Küplere biniyor bilen böyükler
  Saldırıyor tüm boynuzlu geyikler
  Mankurtlar sürüsü seni sayıklar
  Hepsinin midesi tok da üstadım.

  Topal itler her dem dalar üstüne
  Akbabalar tehdit salar üstüne
  Günden güne şeref dolar üstüne
  Yürek mangal, niyet pak da üstadım.

  Kuruyan damarlar kanlansın artık
  Yürüyen heykeller canlansın artık
  Konuşan mumyalar sonlansın artık
  Gönülden gönüle ak da üstadım.

  Akılları denizlere salalım
  Baş belâsı ayrıkları yolalım
  Önümüzde gerçekleri bulalım
  Işığı devamlı yak da üstadım.

  Ummandan bir damla etmez sözlerim
  Her sözünü aç kurt gibi özlerim
  Nasiplense dünya, görse gözlerim
  Alınacak dersler çok da üstadım.

  Cemal Gören
  Aralık – 2004

  Üstadım, ağabeyim, yol ışığım Abdurrahim Karakoç’un aziz hatırasına…

  MANGAL YÜREKLİ YİĞİDİN ARDINDAN

  Aktın yıldız gibi dünya üstünden
  Yürekler dağlandı, yandı üstadım.
  İçtim ömür boyu şiir testi’nden
  Ruhum mutluluğa kandı üstadım.

  Kandım diyorsam da inanma bana
  Doymadım can suyum, doymadım sana
  Doyulur mu senin gibi insana
  İsmin kalp tahtıma kondu üstadım.

  Sen benim içimde titreyen telim
  Sen benim kalp gözüm, ayağım, elim
  “Sen öldün” demeye varmıyor dilim
  Gönlüm “şaka yaptın” sandı üstadım.

  Çiçeksin içimde her renk, her biçim
  Bu saygı, bu sevgi acaba niçin?!
  Bunaldığım yerde sığınmak için
  Varlığın limandı, handı üstadım.

  Sen gönlü aklına uymayan bilge
  Sen az düşünceden doymayan bilge
  Kendini kendinden saymayan bilge
  Akıllar tıkandı, dondu üstadım.

  Ey Anadolu’nun yiğit efesi!
  Ey çilekeşlerin hayat nefesi!
  Garibin, mazlumun kısıldı sesi
  Umut ışıkları söndü üstadım.

  İstenilen yerde durdun, bunu bil!
  Gönüllere tahtlar kurdun, bunu bil!
  Bu çağa mührünü vurdun, bunu bil!
  Milyonlar hep seni andı üstadım.

  Sevenler su gibi aktı arkandan
  Tekbirler göklere çıktı arkandan
  Adeta şimşekler çaktı arkandan
  Caddeler mahşere döndü üstadım.

  İman abidesi alperen yiğit
  Dostluk bahçesinde gül deren yiğit
  Çatlak dudaklara su veren yiğit
  Karakoç yağmuru dindi üstadım.

  Yaşıyorsa şayet çöktü Mihriban
  Hicranını kalbe döktü Mihriban
  Kadere boynunu büktü Mihriban
  Kurudu bahçesi, bendi üstadım.

  Millet has yolunda yürüyecektir
  Koyduğun potada eriyecektir
  Ülkün dört bir yanı bürüyecektir
  Bu yük omuzlara bindi üstadım.

  Rahmet yağsın böyle güzel insana
  Bu vatan, bu millet minnettar sana
  Rahat uyu, dönüp bakma arkana
  Aşkın ruhumuza sindi üstadım.

  Cemal Gören / 09.06.2012

 • Cemal Gören
  Cemal Gören 04.10.2017 - 21:35

  Üstadım, ağabeyim, yol ışığım Abdurrahim Karakoç’un aziz hatırasına…

  Mangal Yürekli Yiğidin Ardından

  Aktın yıldız gibi dünya üstünden
  Yürekler dağlandı, yandı üstadım.
  İçtim ömür boyu şiir testi’nden
  Ruhum mutluluğa kandı üstadım.

  Kandım diyorsam da inanma bana
  Doymadım can suyum, doymadım sana
  Doyulur mu senin gibi insana
  İsmin kalp tahtıma kondu üstadım.

  Sen benim içimde titreyen telim
  Sen benim kalp gözüm, ayağım, elim
  “Sen öldün” demeye varmıyor dilim
  Gönlüm “şaka yaptın” sandı üstadım.

  Çiçeksin içimde her renk, her biçim
  Bu saygı, bu sevgi acaba niçin?!
  Bunaldığım yerde sığınmak için
  Varlığın limandı, handı üstadım.

  Sen gönlü aklına uymayan bilge
  Sen az düşünceden doymayan bilge
  Kendini kendinden saymayan bilge
  Akıllar tıkandı, dondu üstadım.

  Ey Anadolu’nun yiğit efesi!
  Ey çilekeşlerin hayat nefesi!
  Garibin, mazlumun kısıldı sesi
  Umut ışıkları söndü üstadım.

  İstenilen yerde durdun, bunu bil!
  Gönüllere tahtlar kurdun, bunu bil!
  Bu çağa mührünü vurdun, bunu bil!
  Milyonlar hep seni andı üstadım.

  Sevenler sel gibi aktı arkandan
  Tekbirler göklere çıktı arkandan
  Adeta şimşekler çaktı arkandan
  Caddeler mahşere döndü üstadım.

  İman abidesi alperen yiğit
  Dostluk bahçesinde gül deren yiğit
  Çatlak dudaklara su veren yiğit
  Karakoç yağmuru dindi üstadım.

  Yaşıyorsa şayet çöktü Mihriban
  Hicranını kalbe döktü Mihriban
  Kadere boynunu büktü Mihriban
  Kurudu bahçesi, bendi üstadım.

  Millet has yolunda yürüyecektir
  Koyduğun potada eriyecektir
  Ülkün dört bir yanı bürüyecektir
  Bu yük omuzlara bindi üstadım.

  Rahmet yağsın böyle güzel insana
  Bu vatan, bu millet minnettar sana
  Rahat uyu, dönüp bakma arkana
  Aşkın ruhumuza sindi üstadım.

  Cemal Gören
  09.06.2012

 • Cemal Gören
  Cemal Gören 04.10.2017 - 21:31

  ABDURRAHİM KARAKOÇ ÜSTADIMA

  Açtığın çığırdan dosta giderim
  Ayaklarım izde nokta üstadım.
  Senin her sözünde hikmet güderim
  Mânâ gizli azda, çokta üstadım.

  Ölürüm sırlarla görüşmek için;
  Duygu zirvesine erişmek için.
  İnce çözümlere girişmek için
  Korkuyorum; gücüm yok da üstadım.

  İki gözün üçüncüsündeki sır
  Üç cemrenin dördüncüsündeki sır
  Dört mevsimin beşincisindeki sır
  Görünmez karada, akta üstadım.

  Kaybolmuş kök dalda, dal da çiçekte
  Çiçekse meyvede, meyveyse renkte
  Daldım tefekküre bir çekirdekte
  Kilitlendim “var”da, “yok”ta üstadım.

  Senden duydum uyutulan suları
  Gökyüzünde unutulan suları
  Islanmayan, kurutulan suları
  Hâlimi gör, şöyle bak da üstadım.

  Armağan verilen gölgeyi duydum
  Göğsünden vurulan gölgeyi duydum
  Güneşte görülen gölgeyi duydum
  Kuşlar gezinirken gökte üstadım.

  Hayâl mermerinde donan hâtıra
  Halka halka hâl getirir hatıra
  Bin bir sayfa sığmış bir tek satıra
  Gizlenmiş çokluklar tekte üstadım.

  Gâh yanarım garipteki yaslarla
  Gâh şişerim yiğitteki ısrarla
  Gâh üşürüm alevdeki esrarla
  Ruhum sarhoş, aklım şokta üstadım.

  Her atışta buluyorsun hedefi
  12’den vuruyorsun hedefi
  Firesiz tutturuyorsun hedefi
  Bir tılsım var yayda, okta üstadım.

  Küplere biniyor bilen böyükler
  Saldırıyor tüm boynuzlu geyikler
  Mangurtlar sürüsü seni sayıklar
  Hepsinin midesi tok da üstadım.

  Topal itler her dem dalar üstüne
  Akbabalar tehdit salar üstüne
  Günden güne şeref dolar üstüne
  Yürek mangal, niyet pak da üstadım.

  Kuruyan damarlar kanlansın artık
  Yürüyen heykeller canlansın artık
  Konuşan mumyalar sonlansın artık
  Gönülden gönüle ak da üstadım.

  Akılları denizlere salalım
  Baş belâsı ayrıkları yolalım
  Önümüzde gerçekleri bulalım
  Işığı devamlı yak da üstadım.

  Ummandan bir damla etmez sözlerim
  Her sözünü aç kurt gibi özlerim
  Nasiplense dünya, görse gözlerim
  Alınacak dersler çok da üstadım.

  Cemal Gören
  16 Aralık 2004

 • Mahmut Nazik
  Mahmut Nazik 07.04.2017 - 11:06

  Bende çok hakkı var... Ozanlar ölmez ama yine de Allah rahmet eylesin...

 • Ziya Arifoğlu
  Ziya Arifoğlu 05.08.2012 - 20:21

  Büyük Ozana,
  Bir kuş gördüm yaralanmış uçamıyor.
  KIrık kanatların açamıyor,
  Zalım avcılardan kaçamıyor.
  Vurmayı, avcılar onu vurmayın.

  İğde ağacının çiçeği sarı,
  Şairler, ozanlar severler yari,
  Bilemedim, bu yıl kışı, baharı,
  Sormayı nedenin bana sormayın.

  Lambanın titreyen alevi söndü,
  Ulu aşıkların ölümü dündü.
  Mihriban'a kavuşmanın yolu göründü,
  Durmayın yoluna, onun durmayın.

  Ecel gelip kapısına dyanmış,
  Ulu Allah'ına dua edip yaarmış,
  Ne güzel deyişler söyler, yazarmış.
  Nurlarla olasın, ey Büyük Ozan.