Yâ Rab Bela-yı Aşk İle Kıl Âşîna Beni

Fuzuli
77

ŞİİR


665

TAKİPÇİ

Yâ Rab Bela-yı Aşk İle Kıl Âşîna Beni

Yâ Rab bela-yı aşk ile kıl âşîna beni
Bir dem bela-yı aşktan kılma cüdâ beni

Az eyleme inayetini ehl-i dertten
Yani ki çoh belâlara kıl müptelâ beni

Gittikçe hüsnün eyle ziyâde nigârımın
Geldikçe derdine beter et müptelâ beni

Öyle zaîf kıl tenimi firkatinde kim
Vaslına mümkün ola yetürmek sabâ beni

Nahvet kılıp nasîb Fuzuli gibi bana
Yâ Rab mukayyed eyleme mutlak bana beni

Fuzuli
Kayıt Tarihi : 25.1.2005 11:36:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Önceki Yoruma Bir Beğeni?? Bir İsim İşte Fan
  Önceki Yoruma Bir Beğeni?? Bir İsim İşte Fan

  "Bir İsim İşte" yorumunu yazan hanımefendi ya da beyefendi sizi tanımasam bile yorumunuzu çok beğendim lütfen yorumuma cevap verin.
  Sizin ba?ka yorumlarınızı da okudum ve çok beğendim.

  #Bir İsim İşte

  Cevap Yaz
 • Bir İsim İşte
  Bir İsim İşte

  Mükemmel bir şiir. İnsan şiiri okuduktan sonra anlıyor aşkın başka bir şey olduğunu , özellikle de Allah (c.c.) aşkının . Nacizane fikrim bu muhteşem şairlerin ve şiirlerinin yerinin zor tutulacağıdır. Gerek Fuzuli olsun gerek Yunus Emre akla başka kim gelirse artık . İşte bu kişilerin ve şiirlerinin yerini modern yazarların ve şairlerin tutabileceği tartışma konusudur. Düşüncelerimi Yunus Emre 'nin çok güzel anlamlı satırlarıyla bitirmek istiyorum ;
  ''Biz sevdik aşık olduk , sevildik maşuk olduk
  Her dem yeni dirlikte , sizden kim usanası ''

  ESENLİKLER

  Cevap Yaz
 • BİLGİ
  BİLGİ

  Harf inkılabı bizden bu güzelliği ALMAMIŞTIR. Harf inkılabı sadece alfabe değişikliğidir. Edebiyatta görülen değişim yüzyıllar içinde modernleşme süreciyle birlikte olmuştur. Bu modernleşme Tanzimat edebiyatı'na (1960) dayanır. Harf inkılabına değil.

  Cevap Yaz
  Nur Muhammed Kaplan

  Harf inkılabı bizi bizden almıştır 100 yıl önce vefat eden bi dedemizin mezar taşını okuyamaz kılmıştır. Konuyla alakalı İsmet Özelin videolarını youtebeden izleyebilirsiniz

 • Erol Öztürk
  Erol Öztürk

  Yorum yapan arkadaşlar şiirin herbir beytinde kendini bulmuş güzel de olmuş. Ne yazdığından önce şairi tanımalı.Fuzuli ıssız Irak çöllerinde yalınız yaşamış beşeri aşk dan ilahi aşka yönelmiş Türkçeyi güzel kullanmış allah aşkı ile yanıp tutuşan bir şairimizdir. Ne yanar bana kimse ateşi dilden özge. neaçar kapımı badı saba dan gayri diyerek yalnızlığını dile getirmiş. Burada şair hasta Değildir tabib Hasta zanneder ilaç vermek ister şair der ki ben aşk derdi ile (Allah aşkı) hoşem el çek ilacımdan bana ilaç verme şayet senin ilacın beni aşkımdan vaz geçirecek ise işte o zaman senin vereceğin ilaç benim zehirim olacaktır. Şairin edebi kişiliği dünyaya bakışı olaylara bakışı bilinmeden yapılan açıklamalar çok doğru olmaz. Sadece şiiri günümüz Türkçesine çevirisin o kadar. Medim farklı dur baki farklıdır yunus başkadır Karacaoğlan başkadır. Hepsinde çok kıymetli şairlerimizdir halk edebiyatı şairi divan şairi tasavvuf şairi fark etmez şairin edebi kişiliğinin bilinmesi önemlidir.bütün yorumculara saygımız sonsuzdur herkesten birşeyler aldım hepinize teşekkürler.

  Cevap Yaz
 • Saaaa
  Saaaa

  Ama nasıl şiir yazılmaz üzerine müthiş bir eser

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (31)

Fuzuli