Şirler Bile Şiiri - Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim
7

ŞİİR


43

TAKİPÇİ

Şirler Bile

Merdüm-i dideme bilmem ne füsun etti felek
Giryemi füzun eşkımı hun etti felek
Şirler pençe-i kahrımda olurken lerzan
Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek

Yavuz Sultan Selim
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Sanane Salak
  Sanane Salak

  Ne güzel bir şiir ama ne için yazılmış aşık olduğu için mi sırtında çıkan çivan için mi yazılmıştır

 • Yavuz Arslan
  Yavuz Arslan

  Cennet mekan sultan selim han

 • Uğur Benek
  Uğur Benek

  'Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek'

  Sultan da bir aşka müptela imiş.

 • Türkiye Cumhuriyeti Yukselakcum
  Türkiye Cumhuriyeti Yukselakcum

  eh asrı ömürler yanmış ya daha ne denir ki şiir yürekleri birleştiyor asırlara eş zamnalarda ne harikulade sanatın edebiyatın güçü mükemmel diyorum.

 • Feyzi Kanra
  Feyzi Kanra

  Şirler pençe-i kahrımda olurken lerzan
  Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek

  Bir gözleri ahuya zebun olmayan var mı?
  Bir gözleri ahuya zebun olmayan mı var?

  Ruhun şad olsun şair sultan.

 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan

  keskin bir komutan,hükümdar bir kalem ama gönlüne hükmedmez.işte budur sevda.ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM.SİNA ÇÖLÜNÜ GEÇEN SULTAN

 • Hâriçten Gazel
  Hâriçten Gazel

  'Aşk, aklın en soylu zaafıdır' demiş bilge bir kişi. Misalde görüldüğü gibi işte...

 • İsmail Hakkı Naganlu
  İsmail Hakkı Naganlu

  Cihan padisahi Yavuz Sultan Selim, Sam yakinina otagini kurdurarak burada üç ay kadar kalmis. Bir Türkmen kizi da, zaman zaman padisahin çadirina gelerek, otagin temizlik islerini yapar, hünkâr çadirini tertibe ve düzene sokarak siradan gündelik islerle mesgul olurmus… Yine bir sabah temizlik için geldiginde, Sultan Selimi görmüs. Türkmen güzelinin gönlü sultana, su gibi anîden akiermis gönlünü kaptimis ona.- Hani kalbin, her an bir halden baska bir hale geçmek, gibi anlamlari da vardir ya- Zamanla kalbinin içini, ince bir sizi sarmis genç kizin ve baslamis kalbi için için göynümeye.

  Bir gün, gözü, hünkâr çadirinin diregine ilismis. Diregin üst kismina askin gücü ona, söyle bir satir yazma cesareti vermis:

  'Seven insan neylesin”

  Yavuz Sultan Selim, otagina yatmaya gelince, birden direkteki yaziyi fark etmis,” Bu da ne ola ki” diyerek uzun bir muhakemeden sonra, bir vehim ve bin endise derken… Almis eline kalemi söyle bir satir da o düsmüs ayni direkteki dizenin altina. '

  'Hemen derdin söylesin.”

  Türkmen kizi, ertesi gün gelip baktiginda otagin diregine, sevincinden aglamis, o küçücük kalbi heyecandan gögsüne sigmaz olmus, yer de onun olmus âdeta gök de… Fakat koskoca cihan sultanina ilân-i askta bulunmanin, atesle oynamak, ates girdabina bilerek atlamak gibi ölümcül bir tehlikesi de varmis. “Varsin olsun bu ask, buna deger diye düsünmüs.” Aldigi mesaji heyecanla hemen cevaplandirmaktan kendini alamamis ama yine de içinde bir korku kurdu varmis ki genç güzelin, yüregini her gün dis dis, burgu burgu kemiren... Askin gücü, zoru ve korkuyu nefes nefes yasayan o gencecik yüregin imdadina yetismis derhâl. Bir satır daha yazmis ayni direge

  “Ya korkarsa neylesin”

  Yavuz sultan selim, aksam, çadira döndügünde, not düstügü direkteki satir gelmis aklina. Bakmis ve okumus ki askin heyecanin ve korkunun karistigi, tezat dolu sözcüklerin bulustugu satirlar, bir mizrak gibi durmakta karsisinda. Hemen o satirin altina bir misra daha eklemis, aska yenik düsen koca padisah:

  'Hiç korkmasin söylesin.”

  Bir askin bulusan, karmasik ve bulanik duygulari söyle dizilmis diregin üzerine:

  “ Seven insan neylesin Hemen derdin söylesin Ya korkarsa neylesin Hiç korkmasin söylesin”

  Sabahin olmasini sabirla beklemis padisah. Seher vakti sirdasi Hasancan’i çagirtmis, derhâl bir emir vererek:
  ” Biz dahi merak edip onu görmek isteriz tîz elden bu kizi huzura getirin.”
  Emir derhâl yerine getirilmis ki Ahu gözlü, endami hos, alimli, nazenin, ceylân gibi bir Türkmen güzeli… Hünkârin emriyle derhâl bir dügün alayi tertip edilmis. Eglenceler, yemeler içmeler… Dügünün son gecesi, sirlarla dolu bu askin bilmecesi kader-i ilâhî tarafindan çözülmüs, Çözülen bu kara baht çikinindan yayilan aci haber, saskina çevirmis herkesi, yer gök âdeta üzüntüye, mateme bogulmus. Ahu gözlü Türkmen dilberinin
  ”Selim” diye çarpan saf ve küçük yüregi, bu büyük cihan sultanin askindaki sirri kaldiramamis ve birden duruvermis. O çadirin diregi, bu olayin canli fakat ketum sahidi olmus asirlardir. Bu dünya hayatinda vuslat nasip olmadigi gibi o gencecik yürege, buna fani alemde bir çare de bulunamamis. Bu hazin gönül çarpilmasinin ve gönül yangininin sonunda derler ki:
  “ Koca hünkâr, aglamis” ve Türkmen kizina yaptirdigi mezarin mermer tasina, su dörtlügü kazdirarak, dünyaya, askin gücünün karsisindaki çaresizligini en güçlü ordulari yenen koca hünkâr yukarıdaki şiiri yazar

  “ Merdüm-i dîdeme bilmem ne füsûn etti felek Giryemi kildi hûn eksimi füzûn etti felek Sîrler pençe-i kahrimdan olurken lerzân Beni bir gözleri âhûya zebûn etti felek.”

  Bilmem ki gözlerime felek nasil bir büyü yapti ki Gözümü kan içinde birakti, askimi artirdi Benim pençemin(gücümün) korkusundan arslanlar(bile) titrerken Felek beni bir ahu gözlüye esir etti.

  İlginç olan Babası Şir pençe kelimesinin ilk ortaya çıktığı yer babası Ahmet'i seferde yendikten sonra Ahmet'in ilenci vardır. Bu ilenç içinde geçer şir pençe terimi ne makus kaderdir ki. İmparatorluğu 3 katına çıkaran cihan padişahı bu ilencin tamamen oluştuğu bir biçimde acılar içinde hayata veda eder.

 • Fatih Sıhhatli
  Fatih Sıhhatli

  Y.S selim in hangi şartta yazdığını bilmiyodum.burdaki yorumlardan öğrendim hastayken birine duyduğu hayranlığı yazmışş..ALLAH'ım ne güzel b ecdadımız var..az sözle neler anlatıyo neler..

 • Ali Soyyiğit
  Ali Soyyiğit

  Gözbebeğime bilmem ne büyü etti felek
  Ağlamamı bol yaşımı kan etti felek
  Aslanlar kahrımın pençesinde titrerken
  Beni bir gözleri ahuya muhtaç etti felek

  Günümüz türkçesiyle yukarda yazdığım metnin orjinalinde enfes bir şekilde aşkını ilan eden Koca Padişah
  Yavuz Sultan Selim Han ruhun şadolsun.

TÜM YORUMLAR (27)