Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
Bahattin Yavuz
Bahattin Yavuz

YAZI O KADAR GÜÇLÜ Kİ,EN SİLİNEBİLİR OLAN KALEME BİLE KURŞUN DEMİŞLER...SANA YAZDIKLARIMI OKURKEN DİKKATLİ OL,YAŞARKEN VE YAZARKEN BENİ ISKALADILAR AMA SİLERKEN SENİ ÖLDÜREBİLİRLER..!

 • SAMSUN TEKKEKÖY GÖKÇE KÖYÜ17.08.2010 - 19:07

  Gökce köyü,benim cocuklugumun gectigi yerdir.Yani ana yurdum.Ilk suyunu ictigim cesme,ilk ezan sesini duydugum camii,ilk okula gittigim sinif buradadir.Buna rahmen ait olduguma inandigim bu köydeki varligim,her zaman sorgulanir.
  Anne tarafimin köyün yerlilerinden olmasina rahmen,baba tarafimin Selanik göcmeni olmasi (Muhacir) köyün yerlileri tarafindan ayricalikli bir statüde degerlendirilmemize neden olur.
  Bu ayricalikli bakis acisi,gelmis oldugumuz bu gün bile degismis sayilmaz.Bu benim icin pekde ciddi bir sorun teskil etmemektedir.
  Nasilsa,yasadigim yurt disinda da bir yabanciyim.Köyümde bana atfedilen yabancilik etiketine,yurt disinda bir yenisi (Ausländer) eklendi.
  Durum böyle olunca benim icin degisen pek fazla birseyde yok.
  Yillik izinimin bir haftasini dogdugum köyde gecirmenin mutlulugu icersinde bu satirlari yaziyorum.
  O günlerden bu güne gözle görülür kayda deger pek fazla bir degisiklik hemen hemen yok gibi.
  Yasamini tütüncülükle kazanan yerli halk,ekonomik dayatmalarin zorunlulugundan bu ugrastan vaz gecerek farkli alanlara yönelmistir.
  Yillar önce yurt disina göc veren köy,simdi Istanbul ve farkli illere göc vermektedir.Köyün hicbir yerde sosyal dayanisma ve yardimlasma derneginin olmamasi kusaklar arasindaki ucurumu dahada derinlestirerek INSANLARIN bir birine yabancilasmasina zemin hazirlamaktadir.
  Genc nesillerin ait ve dahil olduklari yeri benimsemeleri icin sosyal bir dernegin kurulmasinin gerekliligine inaniyorum.
  Dogal oldugu kadar görsel bir cennet olan köyde bir cok faliyet hayata gecirile bilir.Bunu gerceklestirmek pekde zor olmasa gerek.
  Köyde eskiye ait bircok degerin zaman icersinde yenisiyle yok olmaya yüz tutmakta oldugunu gözlemledim.Yeni yapilasma da bunlardan göze carpan en önemli unsur.
  Aslinda yazacak cok sey var...
  Bu satirlari Izmir Adnan Menderes hava alanindan ucagimi bekler iken yazmaktayim.Zamanimin kisitli olmasi bir cok seyi yazmama mani olmustur.Berline döndügüm ve zamanimin elverdigi an daha ayrintili yazmaya devam edecegimi belirterek satirlarima son veriyorum.
  Görüsmek ve görsülerinizi okumak dilegiyle esen kalin
  Bahattin Yavuz