Kültür Sanat Edebiyat Şiir

KAHRAMANMARAŞ ELBİSTAN YOĞUNSÖĞÜT KÖYÜ sizce ne demek, KAHRAMANMARAŞ ELBİSTAN YOĞUNSÖĞÜT KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

KAHRAMANMARAŞ ELBİSTAN YOĞUNSÖĞÜT KÖYÜ terimi tarafından tarihinde eklendi

 • Ahmet Doğan
  Ahmet Doğan

  Ankara / Yenimahalle nüfusuna kayıtlı olup, 1954 Yılında Kahramanmaraş / Elbistan da doğdu. İlk ve ortaokulu Elbistan da, liseyi Malatya / Akçadağ’da Yüksekokulu Ankara da bitirdi. Ayrıca İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Kolejini de üstün başarı ile bitirerek Sivil Savunma Öğretmenliği Sertifikasını aldı.
  1976 Yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığında Memur olarak göreve başladı. 1976 - 1990 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesinde eğitim, denetim ve yönetim kadrolarında hizmet verdi. 1990 yılında Türkiye Halk Bankası Genel Müdürlüğüne Teknik Şef olarak tayin edildi. 1992 yılında Amir, 1994 yılında Bankanın Sivil Savunma Uzmanı (Müdürü) oldu. 1999 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Ankara İl Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı (Müdürü) , 2000 Yılında Türkiye Gübre Sanayi Genel Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı (Müdürü) ve Savunma Sekreter Vekili olarak görev yaptı.
  1990-2000 Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Türkiye Milli Komitesi’nce yapılan çalışmalarda KENT ve YAPILAŞMA GÜVENLİĞİ ile YANGIN ve TAHLİYE SİSTEMLERİNİN KURULMASI’ na yönelik çalışmalarda uzman kurul üyeliği yaptı. Bununla birlikte Türk Standartları Enstitüsü Başkanlığında Hizmet Standartları Hazırlık Grubu, Yangın Önleme Standartları Özel Daimi Komitesi Kurul Üyesi ve Raportör olarak çalıştı.
  Görev yaptığı kuruluşlarda savunma ve güvenlik hizmetleri ile ilgili kanun, yönetmelik, yönerge ve talimatların uygulanmasını sağladı. Kamu Kurum ve Kuruluşların ilgili personele bu konuda eğitim, seminer ve konferanslar verdi.
  Yangın Güvenliği ve Tabii Afetlerde Müdahale Tarzı Ders Kitabı’nı (Emniyet Genel Müdürlüğü Yayın Kurulunca uygun görülen ve 81 İl Emniyet Müdürlüğüne bildirilen) , Türkiye Halk Bankası Sivil Savunma ve Yangın Güvenliği Kitabı ile İtfaiye Teşkilatlarının Görevleri ve Yetkileri Kitabı olmak üzere yayınlanmış eserleri bulunmaktadır.
  Ağustos 2004 Yılında İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğünden Sivil Savunma Uzmanı iken kendi isteği ile emekli oldu.
  Halen, Özel Güvenlik Kuruluşlarında Yangın Güvenliği ve Tabii Afetlerde Müdahale Tarzı konularında Uzman Eğitimci olarak görev yapmaktadır.
  Evli, iki çocuk babasıdır.

 • AHMET DOĞAN
  AHMET DOĞAN

  B bölümü son cümlesi düzeltme;Bunların lideri ise Kahramanmaraş’ta BOZDAĞLI ( YAKUP PAŞA- ALİ BOZDAĞLI) ailesi olarak bilinmektedir.

 • Ahmet Doğan
  Ahmet Doğan

  Kahramanmaraş-Elbistan-Yoğunsögüt Mah.(Köyü) :

  a-Köyün Adı; Yoğunsöğüt köyünde çıkan su dere boyunca akmakta olup,Bu dereye yoğunsöğüt deresi denilmektedir,dere tamamen soğut ağaçları dolu olmasi nedeniyle Bol Sögüt’lu yada yoğun söğüt olarak isimlendirildiği düşünülmektedir.
  b-Tarihi: 1696 -1750 yıllarında AtmalI Aşiretinin bir kolu olan LORDİN Kabilesi tarafından keşif edilerek ikamete acilmiş olup, Ancak bu bölgede söz sahibi olan Alhas aşireti buna karşı tavır almış, Lordin Oymağını istememışler. mücadele etmişlerdir, fakat Lordin Oymağı Kalmayı başarmıştır.
  LORDİN Kabilesi üç boy olarak bilinmektedir.1-Çakolar, 2- Xexolar, 3- Sululer olmak üzere daha sonraları bir bölüm Lordinler Karahasan –Türkören köyüne göç etmişler, bu kabile Erzincan Urfa Gaziantep Pazarcık ve Elbistan’a adar gelen bir Türk boyudur. Bunların lideri ise kahramanmaraş’ta Bozbeyli ailesi olarak bilinmektedir.
  1800 yıllarında Alhaslı aşiretine bağlı Kandolar, Kıcolar, İsmailler, Hacımemetler bu köye gelmiş Lordinliler’le birbirine kız alıp vermiş akraba olmuşlardır. Ayrıca Kürecikten gelen Kurtlar ailesi ve Sınemili’de gelen birkaç tane hane bu köyde ikamet etmektedirler.
  c- Kültürü: Bu köyde Atmalı Aşiretine bağlı Lordin’ler ile Alhas’lı Aşiretine bağlı diğer kabileler yaşamaktadır. Köyün genel kültürü yüksek olup komşuluk ilişkileri çok düzenlidir. Eğitim düzeyi yüksek olan bu köyde yasalara kanunlara bağlı eğitime önem veren Öğretmen, Mühendis, Subay, Genel Müdür Doktor, Daire Başkanı ve Uzman yetiştirerek Kamuda ve Özel alanlarda hizmet vermektedirler.