Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Esnemek sizce ne demek, Esnemek size neyi çağrıştırıyor?

Esnemek terimi Sezgin Yeşiltaş tarafından 13.07.2005 tarihinde eklendi

 • Mahmut Ali Karamanlı
  Mahmut Ali Karamanlı 21.11.2010 - 16:10

  ESNEMEK NEDİR?  Esnemek, dünya tıbbının şu ana kadar çözümleyemediği 10 esastan birisidir. Şu anda tıp otoritelerinin hiç birisi esnemenin neden olduğu konusunda en ufak bir bilgi birikimine sahip değildir. Bu araştırmamı sizinle paylaşmak mutluluğuna eriyorum. Otorite kabul edilen kimseler, esnemenin ne işe yaradığı konusunu belki yıllar sonra anlayabilirler.

  Sevgili okurlar, canlıların elektrik ile çalıştığını bilmeyen yok gibidir. Ancak akan elektrik ile yani polarize olmuş elektrik ile statik yaygın elektrik birbirinden farklı davranış gösterirler. Elektrik konusunda kaynak bilgi olarak bir yazı yazmıştık. İnsan vücudunun, statik elektrik birikimi , zaman zaman 35000 volta hatta daha fazla olabildiğini anlatmıştık. İnsan her gün sabah, normal şartlarda belli bir potansiyel ile uyanır. Akşama doğru, günlük yaşam ile belli seviyelere çıkar. Statik elektriğin dolan bardak misali zaman zaman boşaltılması gerekir. Statik elektrik birikimini vücudun bir şekilde atması gerekir. Bu elektriğin boşaltma yollarından birisi esnemektir. Esnemek ile kapasitif hava miktarında artış olur. Havada bulunan karbon atomları statik elektriği üzerine alıp vücuttan atma yeteneğine sahiptir. Kış aylarında hava kuru olduğu için statik yük havaya daha kolay boşalır. Kış aylarında ve soğukta esnemek daha fazla olur. Vücudun kış aylarında daha fazla statik üretmesi hem giyim şeklinden, hem de üzerimize ve ayağımıza giydiğimiz kauçuk esaslı ayakkabılardan olur. Aynı zamanda üzerimize giydiğimiz sentetik esaslı elyaf türü elbiseler statik elektrik birikimini artırırlar. Gün boyu devamlı yükleme yapılan insan akşam saatleri gelince yük miktarında artış ile hem sıkıntısı hemde esnemesi artar. Artık uykusu gelmiştir uyku hazırlıkları yapacaktır. Bu arada çevresel problemler yüzünden uyku uyuyamayan insan dengeleri bozmaya başlar. Beyinde elektriksel akış yönü ve miktarı bozulmuştur. Bu kişinin hastalanmaması mümkün değildir. Hayvanlarda daha enterasan bir durum olarak bir papağan cinsinde daha fazla esneme görüldüğüdür. Diğer hayvanlarda esneme görülmez veya çok azdır. Sebebine gelince toprak üzerinde herhangi sentetik ürün olmadan toprakla direkt olarak temasları bunu engeller. Çünkü statik elektrik birikmediğinden sıkıntı ve esneme oluşturmaz. Papağanlar devamlı izalatör gibi ağaçlarda olduğundan esneme olabilir. Bu papağanların enteresan diğer bir özelliğide çok fazla tuz tüketmeleridir. Bilindiği üzere tuz manyetik alan ve statik elektrik tutucusudur. Vücutta aşırı tuz miktarı olduğunda oradaki statik elektrik birkimi de fazla olacaktır. Bu gerekçeyle papağanlardaki esneme açıklanabilir.

  Statik elektrik insan vücudunda stres, anksiyete, depresyon, çeşitli psikozlar, hatta şizofreni gibi psikiyatrik hastalıklar. Alzeimer, MS, çeşitli laküner enfaktlar gibi nörolojik hadiselerde. Diğer sistemik hadiseler ve kanser oluşumunda statik elektriğin mutlak etkisi vardır. Yeri geldikçe bunlar anlatılacaktır. Statik elektriğin neler yaptığını görsel videolar kanalı ile internet üzerinden izleyebilirsiniz. Statik elektriğin birikimi, birkaç şekilde boşaltılır.

  Uyku, statik elektrik boşaltımı konusunda en önemli fonksiyonlardan birisidir. Peki ; uyku bunu nasıl yapar? Uyku sırasında beyin dalgaları CAP denilen değişken ritme sahiptir. Bu ritim statik elektriğin kendi içinde polarize edilerek nötralize edilmesine sebep olur. Çoğu insan geceleyin herhangi bir sebeple uyku uyuyamadığında beyin elektriğinde değişken ritim olamayacağı için birikim olur. Bu birikim vücut ısısının aşırı yükselmesine ve terleme miktarının artmasına yol açar. Tabi ki uyku uyuyamayan kimse aşırı sinirli ve gergin olacaktır.

  Sayın okurlar, kullandığım CAP ‘s tabiri çok enteresan bir olaydır. Beyin elektrik dalgaları alfa,beta,gama ve teta diye dört ana formda siklus gösterir. Tıp adamları arasında, bunun ne işe yaradığını bilen kimse yoktur. Allaha inanmayanlar, işine gelmediğinde, sorulunca Allahtan derler. Hafızalanma ve statik elektrik konusu yeri geldiğinde detaylandırılacaktır. Yalnız şunu söylemek gerekirse, hafızalanma için frekans mutlak gereklidir. Frekans değişimi içinse değişik frekans gerekir. Hafızalanma bu şekilde yazılıma tabi tutulabilir.

  Statik elektriği, gün içinde boşaltabilmek için su , toprak, metal topuzlar vb. metal aksam teması gerekir. Dinimiz burada insan vücudunu, bu konuda korumaya almak için beş vakit abdest almayı ve namaz kılmayı emretmiştir. Açıklamak gerekirse, su ile temas eden uzuvlar üzerlerindeki statik elektriği kullanılan suya boşaltırlar. Namaz kılmada ise alın vasıtası ile statik elektrik toprağa aktarılır. Vücut bu şekilde rahatlar. Spor yapıp terleyince terleme ile vücuttan temelde elektron yükü boşaltılır. Isıyı tutan asıl olarak elektronlardaki yükün çekim gücüdür. Uzun yol şoförlerinin çok bildiği bir gerçek; uykuları gelip esnemeye başladıklarında, arabayı yolun kenarına çekip alınlarını toprağa yasladıktan sonra uykuları açılmış şekilde yollarına devam ederler. Uyku ve uykusuzluk konusunda kişilik yapısına göre biriken statik elektrik irritabıl kişilerde uykusuzluk, zorluktan kaçanlarda ise uykuya düşme halini yapar.

  Havanın ve dünyanın statik yük miktarı insan psikolojisini direkt olarak etkiler. Bu hafızada ve öğrenme yeteneğinde de söz sahibidir.

  Ağrı fizyolojisinde statik elektriğin çok büyük rolü vardır. Şöyle ki; bilindiği gibi romatizmal aktivasyonda olan hastalar, hava basınç ve sıcaklık değişikliklerinde çok şiddetli ağrı duyarlar. Normalde eklem ve kemik yüzeyi bozulmuş insanlarda, müphem kemik ağrıları derin duygu ile algılanır. Eğer yüzeyel ağrıların daha fazla iletilmesi olursa derin ağrı duygusu ortadan kalkar. Tersi yüzeyel ağrı azaldığında derin ağrı artacak demektir. Statik elektrik birikimi başlangıçta ağrı iletisi artarken belli dönem sonra ileti azalır ve yok olur. Düşüncenin çok fazla yoğunlaşması ise endorfinler kanalı ile ağrı iletisini yok ederek anestezi etkisi yapar.

  Sevgili okurlar statik elektrik konusu ve vücut elektriksel dinamiği o kadar geniş ve bilinmeyen konular ki, her birisi tez olacak büyüklüktedir. Daha sonra ki yazılarda detaylar anlatılmaya devam edecektir.

  Yalnız şunu söylemek gerekirse esnemek vücut statik elektriğinin fazlalaşmasından kaynaklanan, aynı zamanda aşırı yorgunlukta kasların aşırı elektrik üretmesi neticesi boşaltımın olmamasından yorgunlukla beraber algılanan bir durumdur. Tedavisi ise statik elektriğin boşaltılmasıdır. Laktik asit birikimi ile yorgunluk ve kasılmalar olduğu söylense de asıl olan statik elektrik birikimidir. Çünkü çizgili kasların elektrik üretimi kapasitör olan vücutta dolmaya sebep olup bunun hafızalanması ise kronik yorgunluk sendromu sebebi olabilir. Yaşlı insanlarda statik elektrik birikimi gençlere göre daha az olmaktadır. Cinsel uyarılma ve orgazm hadisesi de benzeri sebeple yaşlılarda daha az olur.  Saygılarımla  Dr. Efser GÖKÇEN

  http://www.manyetikdunyamiz.com dan alıntıdır

 • Masalin Perisi
  Masalin Perisi 16.09.2008 - 02:40

  uyu lütfenn demek :)

 • Minel Yemen
  Minel Yemen 08.07.2007 - 13:25

  esnemenin sebebi beyinin ısınmasıdır. bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş 13.07.2005 - 12:24

  * Sabahları aynı zamanda gerinerek hareketsiz kalmış kaslara kan gitmesini sağlayan yüksek öksijen alma hareketi.

  * Geceleri uyku ihtiyacı içindeki bedenin, dinlenme durumuna geçememekten kaynaklanan normale aykırı durumda ayık kalması için oksijen ihtiyacını karşılaması..

  * Bizim din hocasına göre, ciğerlerde bronşlarda sürekli duran bayat havanın tazelenmesi