Karınca Şiiri - Birhan Keskin

Birhan Keskin
63

ŞİİR


78

TAKİPÇİ

Karınca

Ruhumdaki sabır, kalbimdeki aşkla kurdum
kor dantellerden bu yolu, ormanın altına
yeter ki oku onu.

Senin gördüğün ağzımın kenarında duran dua,
ben ayaklarımın altındaki toprağa, döktüğüm
gözyaşına inandım. Öyle uzun ki dünya;
katlanmaya, kıvrılmaya, açılıp çarşaf olmaya.
Mümkündür yol yapmaya bir ömür, yol almaya.

Ah! yine de yolumdaki kederi kimse bilmesin,
büyüsün, genişlesin, dolansın ömrümü;
kapısı kapalı çoktandır, penceresi dargın.

Kim anlayacak bu kor işaretleri?
Kimsenin dilinden okunmasın içimde ufalan.
Ovada ve dağda saklı bir mavi için
düştümdü yola. Benim de yaban bir çığlığım vardı,
çok zaman oldu, teslim ettim onu rüzgara.

Kışa girdik kıştan çıktık
ama değişmiyor insan
karınca duası diyorlar ördüğüm yola..

Birhan Keskin
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Doğa Fendi
  Doğa Fendi

  sevdiğim şairlerdendir, her mısrasına anlam yükler ..

 • Müyeser Nur
  Müyeser Nur

  ilmek ilmek örülüş bir işçiliktir bu şiir ...
  ve birhan keskinin en beğendiğim şiiridir
  emek ve gönül dayanışması bu olsa gerek

 • Selçuk Bekâr
  Selçuk Bekâr

  Hmmm, boşa dememişiz 'Şaşırtacak şiir, iç kâfiyeler var' diye.

  Kahretsin, bugün yine çok yakışıklı.

  Pardon.

  Kahretsin, bugün yine haklıyım.

 • Hasan Büyükkara
  Hasan Büyükkara

  Şair hangi ödülleri aldı bilmiyorum ama bence behçet necatigil ödülüne layık bir şair...tam anlamıyla necatigil üstadı bir familya kabul edersek, birhan kardeşimizde tam olarak necatigillerden...

  ince bir ruh...derin bir gözlem..kaneviçe işçilik..ince ve çelebi bir siluet..bu bir tarzdır..necatigiller familyasının tarzı..''yumuşak atın çiftesi pek olur'' atasözünü doğrulama yöntemi içinde yazan şairlerdir bunlar..


  necatigil olmuş mu şair..bu şiirine bakınca epeyce yaklaşmış diyorum. Şairin şiirinde ,zaman yavaşlatılmış çekimde kaydedilmiş.....ama necatigil gibi zamanı donduramamış...belki başka şiirlerinde yakalamıştır üstadı..

  şiirin tinleri de zayıf değil doğrusu..kor'dan , rüzgardan , kozmik tinlerden , yol ve bitki tinlerinden istifade etmiş..

  Bendenize böyle gözüktü şiir..herkesin baktığı tepe ayrı elbette..

  saygılarımla..

 • Meneviş Köylü
  Meneviş Köylü

  Saygıdeğer Günün Şiiri Editörü;

  Normal üye olarak şiir eklerseniz, eklediğiniz şiirler Antoloji Yetkilisi tarafından şekilsel özellikler açısından kontrol edilir ve bu süre içinde ziyaretçiler tarafından görülmez. (Bu işlem duruma göre 1-7 gün alabilir.)

  Normal üye olarak ekleyeceğiniz şiirinizi daha sonra değiştiremez, silemezsiniz. (Değişiklik ya da silme isteklerinizi bize yazarsınız; Antoloji yetkilisi bu işlemi sizin için yapar)

  Normal üye olarak HERHANGİ bir kişi adına şiir (Örneğin Orhan Veli'nin Antoloji'de yer almayan bir şiirini) kayıt edebilirsiniz.

  Şimdi bu yukarıya aldığım açıklamalardan sonra sizin kaydetmediğiniz bu şiiri 27/10/2012 tarihinde bir başkası kaydetmiş, Antoloji Yetkilisi tarafından şekilsel özellikler açısından kontrol edilmiş. Kontrol etme işlemi 1 ila 7 gün içerisinde oluyor açıklamaya göre ve ziyaretcisine bu kontrolu geçtikten sonra görünüyor.

  Diyelim ki bu şiir, o kafa karıştıran es geçilmiş aralıklarıyla kontrolden geçip 28/10/2012 tarihinde görünür olmuş olsun. İktisat derslerinde gördüğümüz Lifo (Last İn First Out) gibi bir durumda, bir şiir seçicisinin dikkatini çekebilmiş ve bu şekliyle onaylanıp hatta güne Günün Şiiri olarak gelebilmiş bir şiir. İyi ki gelmiş çünkü, anlayanlar anlamayanlara anlatırken şiirin aslı da sayfada salındı.

  'gocunma' kelimesini bana, üstüne 'alınmama' kelimesini de kendinize yakıştırmışsınız. Ben çok bilmiş diye yazarsam sizin isminizi mi yazmış oluyorum, bunu anlamadım.

  Siz bana başka bir şey söylemek mi istiyorsunuz da ben anlamıyorum, onu da anlamadım.


  Aklıma bir Orhan Gencebay şarkısını getirdiniz, çok yaşayın e mi.

  Hatasız kul ooolmaaaz

  ...

  ...


  Saygılar,

 • Naime Erlaçin
  Naime Erlaçin

  Hata elbette yapılabilir. Bunu sorun etmeye gerek yok. Yeter ki düzeltebilelim. Burada da o düzeltme yapılmış işte. Şiir adına teşekkür ediyorum.

  Not: Yıllarca editörlük yaptım. İşim düzeltmek ve bazen de düzyazıları yeniden yazmaktı. Ama hiç bir şairin/yazarın basılmış ve yayımlanmış eserinin tek bir noktasına bile dokunmam, dokunanmam. Dolayısıyla yukarıdaki şiirin orijinal halini öylece alıp getirdim.

  Kimseyi kimseye anlatmak, sevdirmek, açıklamak gibi bir görevim ya da niyetim yok. Şaire saygıdan kaynaklanan bir müdahaledir yaptığım. Ne mutlu ki ciddiye alınıp kabul görmüş...

 • Günün Şiiri Editörü
  Günün Şiiri Editörü

  Saygıdeğer Meneviş Köylü hanımefendi !

  Hata yapmak bütün canlılara mahsus bir husussiyet iken.Hatasından dönmek ve bir daha yapmamaya çalışmak insana mahsus bir hususiyettir.

  Şiirin siteye kaydını günün şiiri editöryası yapmamıştır.Dolayısıyla metindeki hatalar bize ait değil.Naime hanım doğrusunu göstermiş ve biz de doğru olanı kaydetmişiz.Bunda , bunca gocunup sitem edecek ne var anlayabilmiş değilim.Kem söz sahibinindir düsturu gereği 'çok bilmiş' ifadenizi üzerimize alınmadığımızı da ayrıca beyan etmek isterim.

  saygılar

  Günün Şiiri Editörü

 • Meneviş Köylü
  Meneviş Köylü

  Naime Hanım'in yorumunda yazdığı gibi 'kafa karıştırması' meselesini, şiiri şiir(!) kalıbınıza koyup sunmanızdan belli ki, illa bu şiiri sevcez.Hem sevmek ne kelime, bu şiiri kendi anladığımız gibi değil, çünkü, kendi kendimiz hep yanlış anlıyoruz, hep önce birinin yorumunu okuyacağız. Okuyup da anlamayanlar için basitleştirilmiş şiir formunda sunulacak şiir. Daha da anlamazlarsa... yani, anlarsınız ya.

  Birhan Keskin kimmiş, nerde doğmuş, nerde yaşamış, ne görmüş, ne duymuş gibi hayatı kısmına ekleme yapak yerine şiiri kalıptan kalıba sokup anlamayana(!) illa anlatma gayretinizi de pek anlıyamadımdı. Ya şair şiirini yazarken o ARALIKLARI bilerek ES getmişse n'olacak?

  Ama şairi şiirini o aralıkları es geçerek yazmadı. BU şiir başka adreslerde Naime Hanım'ın buraya taşıdığı gibi kayıtlı. Kendisi tesadüfen identik düzeltmiş olabilir.

  O ARALIKLARI, şairin şiiri buraya kaydeden çok bilmiş(!) ES geçerek daha yeni kaydetti. Şurda oturmuş şairin şiirini eleştiriyoruz...

  Ne haddimize!

  Saygılar,

 • Günün Şiiri Editörü
  Günün Şiiri Editörü

  Saygıdeğer Naime Erlaçin Hanımefendi !

  Şiir metni ile ilgili düzenleme ,foruma yazdığınız şekilde dizeler ayrıştırılarak kaydedildi.Gözümüzden kaçan bu tür yanlışlıklar yapabiliyoruz..Şiirleri kaydedenin şairi olduğu varsayımından hareket ettiğimiz için metinler üzerinde oynama yapmamaya özen gösteriyoruz.

  Uyarıp düzeltmemizi sağlayıp şiiri daha okunur ve anlaşılır kıldığınız için teşekkür ederim efendim.Saygılar

  Günün Şiiri Editörü

 • Ünal Akbulut
  Ünal Akbulut

  Oldum olası anlamam şiirden.Şair anlatan adem değil diye inandığımdandır..hissettiren kaleme sahip olana 'şair ' demek gelir içimden, bu şiiri okuduğumda geldiği gibi..

TÜM YORUMLAR (25)