Hülasa Şiiri - Rüştü Onur

Rüştü Onur
3 Ağustos 1920 - 2 Aralık 1942
9

ŞİİR


35

TAKİPÇİ

Hülasa

Ben ölsem be anacığım
Nem var ki sana kalacak
Ceketimi kasap alacak,
Pardösömü bakkal
Borcuma mahsuben...
Ya aşklarım
Ya şiirlerim ne olacak
Ya sen ele güne karşı
Nasıl bakacaksın insan yüzüne
Hulasa anacığım
Ne ambarda darım
Ne evde karım var.
Çıplak doğurdun beni
Çıplak gideceğim

Rüştü Onur
Kayıt Tarihi : 26.8.2000 04:05:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Fatma Aydoğdu
  Fatma Aydoğdu

  Benden zarar gelmez Kovanındaki arıya Yuvasındaki kuşa; Ben kendi halimle yaşarım şapkamın altında. Sebepsiz gülüşüm caddelerde Memnuniyetimden; Ve bu çılgınlık delicesine içimden geliyor. Dilsiz değilim,susamam öyle ölüler gibi Bu güzel dünya ortasında.'...

 • Nurdan Ünsal
  Nurdan Ünsal

  Çok hazin bir öyküsü vardır şairin...Nur içinde yatsın...

  Sevgiler okuyanlara paylaşanlara...

 • Rahim Recep Akdora
  Rahim Recep Akdora

  Selçul Bekar kardeş. burası kimin olduğuna bireyler karar veremez. ben Türküm. burası da Türkiye olduğuna göre burası benimde yurdum, benimde vatanım. ben kendimi her zaman savunacak güçteyim. neden mi?! ben anavatanıma kırk yaşımda cebimde 100 dolarla geldim. maden mühendisi olmama rağmen inşaatlarda amelelik yaptım. çalıştım usta oldum. çalıştım kalfa oldum. ve bana ilk başlarda çok yabancı olan sistemde yaşamayı başardım. başaramayanlar varsa onlar çok açık olarak yazıyorum tembellerfdir. sosyal demokrat bir adamım. ama çalışmayı sevenlerle beraberim. her şeyi devletten bekliyenler benim safımda yer alamazlar. ve ben onları zaten benim olduğum safta yer almalarına izin vermem.
  çalışkan olmak suçsa ben suçluyum.
  saygılazrımla:
  rr.akdora

 • Hasan Tan
  Hasan Tan

  Ölümün gözlerine bakmak cesaret ister elbette.. Ama ölümün gözlerinin içine baka baka anneye seslenmek erdemli bir cesaret..!!

  Hayatın gözlerine çırılçıplak düşen birinin, ölümün gözlerine üryan bir cesaretle bakması şiirden çok fazla bir şeydir..
  Sanırım bu şair bunu başarmış.. Belki de şiirin bercestesi bizzat ölmektir..Kimbilir.

 • Sezgi Türk
  Sezgi Türk

  gayet realist bi eser,,şairi tebrik ediyorum!şiiri okurken aklıma şu soru geldi;acaba insanoğlu sevincinimi yoksa gam.tasa,kederi mi daha kolay anlatır mısralarında?hangisini ifade etmek daha zordur?

 • Mehmet Yücedağ
  Mehmet Yücedağ

  Günün şiiri, yazım hatalarını gözardı ettiğimizde ve imgeyi (ki şiirde olması gereken önemli bir özelliktir, dün ki günün şiirindeki gibi abartılmaması kaidesiyle) gözardı ettiğimizde, güzel bir duygu aktarımı olmuş. Yani sokakta bir şeylere canı sıkılan herkesin annesine söyleyebileceği sözleri bu şekilde sııralayabileceğini düşünürsek, şiirin şairi özel kıldığını da tartıya koyarsak; bu şiir pek bir özellik taşımadığı gibi oldukça basit ve sıradan. Seçici kurulu tebrik ederken, şairi selamlıyorum... Mehmet Yücedağ

 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan

  valla çok orjinal vasiyet olmuş. kelimeler özenle seçilmiş . vurgulama yerli yerine oturtulmuş. kutlarım.

 • İbrahim Necati Günay
  İbrahim Necati Günay

  Bu şiir sanki yurdum insanının 2009 yılındaki akibetini gösteriyor gibi geldi bana.
  Kalemi çok başarılı buldum.
  Saygılarımla.....

 • Mehtap Altan
  Mehtap Altan

  Ya aşklarım
  Ya şiirlerim ne olacak
  Ya sen ele güne karşı
  Nasıl bakacaksın insan yüzüne
  Hulasa anacığım
  Ne ambarda darım
  Ne evde karım var.
  Çıplak doğurdun beni
  Çıplak gideceğim

  DOĞARKEN Mİ ÖLÜME ÖLÜRKEN Mİ GERÇEK DOĞUŞA GİDİYORUZ BİLİNMEZ ...

  BİLİNEN, ÇIPLAKLIĞIN TEK GERÇEK OLDUĞU...

  TEBRİKLER ....

 • Rahim Recep Akdora
  Rahim Recep Akdora

  rüştü kardeş insanlar hep cıplak dünyaya gelirler. sonra tabii ki ana-bablarının madi durumları, dünya görüşleri çocuğun gelişmesinde rol oynamaktadır. ben fakir bir ana-babanın ikinci oğluyum. benden sonra daha altı çocuk doğurup annem otuz yaşında bizi bırakıp öteki dünyaya göçetti. babam ikinci evlilik yaptı ; ondanda dört çocuk. gerisini anla. ama biz yine de kendimizi kaderimizin eline bırakmadık, çalıştık.
  bir sorun daha var. anneler çocuklarını gömmek için değil kendilerini bu dünyadan uğurlasmak için doğururlar. benim size tavsiyem çalışmayı kendinize hedef bilin ve en az paraya bile olsa çalışın. arkası gelecektir. evin olur, içinde seni seven bir de eşin derken çocukların gelir. ve onlar sizin gibi yaşama bıkmış şiirler yazmazlar. çünkü çalışarak ayakda durmayı öğrenmiş bir babanın çalışkan çocukları olur.
  şiirinizi beğenmeseydim asla yorum yazmazdım. saygılarımla:
  rr.akdora

TÜM YORUMLAR (34)