Hande Ortay: Hayatı, Biyografisi, Eserle ...

423

ŞİİR


16

TAKİPÇİ

HANDE ORTAY HAYATI

HANDE ORTAY

1993 yılında Almanya’nın Stuttgart yakınlarında bulunan Heilbronn şehrinde doğan Hande Ortay, aslen Trabzonludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Almanya’da tamamlayarak, ailesi ile birlikte Türkiye’ye dönüş yapmış ve üniversite yaşamı için tercihi İstanbul Üniversitesi Almanca Öğretmenliği bölümü olmuştur. 2018 yılında Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, Almanca Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. “Oysa Bir Umuttu (2016); Limanı Olmayan Aşıklar (2017); İki Dize Arası (2018); Düşlerimin Vazgeçilmezi (2018); Küllenen Aşklar (2019); Senden Ayrı Kalalı (2020) adlı altı kitabı bulunmaktadır. 2018’de DergiZan Yazı ve Sanat Ülkesi tarafından başarı plaketi ile ödüllendirildi.

Ortay aynı zamanda Adana Bölgesinin başarılı söz yazarı ile Adana Bölgesinin tanınmış ünlü yazarı olarak iki plaket ile ödüllendirildi. Book Culture Art Times Gazetesi tarafından düzenlenen “Altın Kalem Ödülleri” kapsamında yazar olarak ödül almaya değer görüldü.

Ödüllere doyamayan Ortay; Turyap Büyükçekmece Temsilciliği, Şaban Türker tarafından “Onur Yazarı Ödülü”ne layık görüldü.
2018 yılının Aralık ayında da, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin 100. yıl kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen 2. Azerbaycan Türkiye Kardeşlik ödülleri gecesinde yılın başarılı yazarı olarak ödüllendirildi.

Oyunculuk anlamında kendini geliştirmeyi hedefleyen Ortay, birçok ünlü ismi yetiştiren Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk eğitimi almaya devam etmektedir.

Hande Ortay, Sanatçı Selçuk Ural’ın söz ve bestesi kendisine ait olan “Dilara” şarkısının klip çekiminde eşlik etti.

Ortay, aynı zamanda Türk Sanat Müziği ile de yakından ilgilenmektedir. “Yavaşça Sokulup Kalbine Yatsam”, “Beklerim Bir Haber Neden Gelmez Ki?”, “Kaşına, Gözüne Taptığım Yarim” isimli şiirleri, bestekar Turhan Taşan tarafından Muhayyer Kürdi Şarkı, Nihavend Fantezi ve Hicaz Şarkı makamında, bestekar Ercan Akbay tarafından dördüncü güftesi olarak Nihavend Fantezi “Cenneti Buldum” ve bestekar Ahmet Çelik tarafından beşinci güftesi olarak “Söz Geçmiyor Deli Gönlüme“ bestelenerek müzik yaşamına sunulmuştur.

Eserleri


Oysa Bir Umuttu (2016) - öykü
Limanı Olmayan Aşıklar (2017) - şiir
İki Dize Arası (2018) - roman
Düşlerimin Vazgeçilmezi (2018) - şiir
Küllenen Aşklar (2019) - şiir
Senden Ayrı Kalalı (2020) - şiir