Gramofon Şiiri - Uslu Zen

Uslu Zen
57

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

Gramofon

Bu akşam dinlence niyetine eski bir şarkı dinledim gramofonda. Şu gramofon öyle bir alet ki; iğnesinden gelen cızırtılar olmasa yoktan var olmuş bir ses karşılıyor sizi gibi hissediyorsunuz. Sanki derin bir dehlizden, ya da gaipten gelir gibi çıkıyor ses. Çalan müzik şenlikli olsa da, acıklı bir şarkı olsa da efsunlu sesi. İnsan ruhu da öyle değil mi? Kimsenin çözemediği bir muamma, sonu olmayan yol, dibi bulunamayan bir kuyu insan ruhu. Bulutsuz gecelerde gökyüzüne bakar, "Ne çok yıldız var" deriz. " Neredeyse birbirinin aynı büyüklükte ve parlaklıkta sonsuz sayıda yıldız". Bu cümleyi sarf ederken bile aklımızın bir yanı bilir her birinin birbirine kesinlikle benzemediğini. Ruhlarımız birer muamma olsa da çözülmüş kısımları ile biz insanlar da birbirimize çok benzeriz aslında. Seçimlerimiz ve tepkilerimiz hayattan aldıklarımızla, kültür düzeyimizle ilintili olarak değişse de, özde ateşe elimizi uzatmaz, biri arkamızdan sessizce yaklaşırsa korkar, uykusuzken sinirli oluruz.

Bir de içimizdeki gramofonlar aynı çalışır hepimizin. Evet gramofon... İç seslerimizi kulaklarımızda çınlatan alet. Hangimiz çok mutlu olduğumuzda içimizde çalan o bando mızıkayı duymadı ki. Hangimiz kendimize acıma anlarımızda içimizde acı acı kemanlar çalmadık. Hele aşık olduğumuzda.. Of, böyle bir müzik varmı acaba; bu kadar karmaşık notalı ama bu kadar harika? .. İç müziğimiz ne olursa olsun aynı gramofon sesi gibidir iç seslerimiz. Kaynaği firkirimizin en derininde saklı ve efsunludur. Aynı gramofonun iğnesi gibi dış seslerin cızırtılarıyla karışık duyumsarız iç müziğimizi. Araba kornaları, fırının yemek pişti alarmı, durmadan çalan telefon zili, bize seslenenler, bebeğimizin yatağından gelen feryatlı ağlama sesi.... Hayatın kendi gürültüsü, kendi müziği bizi onu dinlemeye mahkum bıraksa da bir öyle becerikli yaratıklarız ki iç seslerimizi dinleyebiliyoruz arada. İçimizdeki gramofon bizim için plakları değiştiriyor, ruhumuzun emriyle çalmaya başlıyor kulaklarımıza.Biz insanlar da birbirimize çok benzer ama bir o kadar birbirimizden farklı birer evreniz. Gramofonlarımız aynı çalışsa da plaklarımız farklı hepimizin. Duygularımızın kulaklarımızda çınlayan tınıları farklı.
Delice bir fikir geldi aklıma. Herkesin iç sesi duyulabilse ne olurdu diye düşündüm. Aman ne karmaşa. Ne çok ses... Viyolalar, trompetler,kanunlar, tubalar... Ne çok nağme ve ne çok nota. Sonra içimdeki gramofondan şöyle seslendi. Şu yüzündeki gülümseme var ya bu cümleleri yazarken. İşte o benim sesim. Haklıydı. Bir tek kulağımız duymuyordu sesini. Yüzümdeki her çizgiiçimdeki gramofonun bir şarkısının eseri.

Uslu Zen
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!