Gerçek miraç Şiiri - Ahmet İhsan Araç

Ahmet İhsan Araç
360

ŞİİR


18

TAKİPÇİ

Gerçek miraç

Miraç; ubudiyyetin (kulluğun) mümessili ile rububiyyetin sahibi, sultani yüce Alla c.c arasında geçen yuz yüze görüşmenin adıdır.

Kainat büyük bir insan, insan da kucuk bir kainat oldugunudan dolayi, insan ustunde kainattaki herseyden bir numune taşımaktadır.
Bir karinca bal uretemez, bir ari sut veremez. Bir koyun yumurta yapamaz. Programlandiklari halin dışına eğitim ve ogretimle dahi olsa çıkamaz. oysa insanoglu Karinca gibi çalışır, kuş gibi uçar, balik gibi yuzebilir. Insan bu ve benzeri bircok fiziksel ve ruhsal hunerleri varliginda cem eden kendini gelistirebilen tek varliktir. Butun bunlari zekasini ve iradesini kullanarak terakki edebilir melekleri de gecebilir. Aksi yonde kulanip Hayvandan daha assagilarada dusebilir

Butun bunlarin isiginda diyebilirizki efendimiz s a.v karincasindan arisina, kuşundan balığına, atindan inegine, atomundan hücresine, yıldızlarından galaksilere bütün alemlerin yüce yaraticisina olan ubudiyetlerini, kulluklarini yüce mevlâmiza sunmustur.

Arinin namazi bal yapmaktır, kanaryanin namazi bahari şen yapmaktir. Elmanin namazi elma vermektir. atomun cevresindeki elektronlarin görevi güneş etrafinda donen gezegenler gibi dönmektir
Onlarinda herbirisi allahin binler isimlerinden bir ya da bir kaç ismini mazhardirlar. Ve varlıkları süresince bu ismi yada isimleri zikrederler. Iste Efendimiz s.a.v varligin halifesi insan oğlunun en sereflisi olarak, önce Kuduse gider. ordaki peygamberlerin ve ümmetlerinin ubidiyetlerini alir, Dana sonra semadaki peygamberleri tek tek ziyarete eder ve onlarin zamanindaki peygamberlerin ve ümmetlerinin ubuduyetini de alir, en sonunda cebrailden bütün meleklerin ubudiyetini alir. cenabi mevlamizin huzuruna varir. Takdim eder. Bu efendimiz s.a.v in mirasıdır. Bizlerin miracida namazdır.
" namaz muminin miracidir. " Muminde namazinda yaşarken irtibata gectigi herseyin; ictigi sütü veren koyunun, yediği yumurtayi veren tavuğun, giydigi elbiseyi veren pamuğun, soludugu havanin ictigi suyun, dinledigi bahar şakısınin, ila ahir, ubudiyetlerini alir ve kildigi namazda kendinin ve kendine emanet bu ubudiyetleri kildigi namazla rabbine sunar. O yuzden namaz kilmayan bir insan kulluklarini eksiksiz yapan, bu yasamsal ihtiyaclarini sunan herseyin hakkina girmis olur. Dolayisi ile her namaz bu mirac şuuruyla kilinmali, asla ihmal edilmemeli.
Herkese gercek manada ifa edilen miraclar dilerim

Ahmet İhsan Araç
Kayıt Tarihi : 1.4.2019 19:51:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!