El Aldı Gitti Şiiri - Erzurumlu Emrah

Erzurumlu Emrah
67

ŞİİR


46

TAKİPÇİ

El Aldı Gitti

Çağrışır bülbüller gelmiyor bağban
Hoyrat dost bağından gül aldı gitti..
Yüz bin mihnet çektim bir bağ bezettim
Yari ben besledim el aldı gitti..

Nice mihnet çektim bin daha gerek
Hayli ômür ister bir daha görek
Nazlı yarim aldı o kanlı felek
Aktı gözüm yaşı sel oldu gitti..

Nazlı yardan kem haberler geliyor
Dostlarım ağlıyor düşmanlar gülüyor
Dediler ki sefil Emrah ölüyor
Kimi kazma kürek bel aldı gitti..

Erzurumlu Emrah
Kayıt Tarihi : 12.12.2001 08:32:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Mahmut DİKER
  Mahmut DİKER

  Öncelikle hayırlı günler diliyorum . Bir şeyi merak ediyorum . Erzurumlu EMRAH ın şiirlerini besteleyip okumak istiyorum. Bunun için telif ödemem gereklimidir veya yapabilrmiyim. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum teşekkür ederim

 • Yüksel Balcı
  Yüksel Balcı

  SEVGİLİ KEMAL BEY BİZDE ANADOLUDA VARIZ . BİZDE ANADOLUNUN ÇOĞU İKLİMİNDE YAŞADIK . BİZDE ANADOLUNUN HER ÇEŞİT SÖYLENCELERİYLE BÜYÜDÜK . SİZİN ŞİİR ANLAYIŞINIZ SİZE , BENİMKİ BANADIR .

  SIRF ANADOLU BENİ BEĞENMEYECEK VEYA ANADOLU BENİ ÜNLENDİRMEYECEK YİNE VEYA ANADOLU BENİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRMEYECEK DİYE ŞİİR ANLAYIŞIMI DEĞİŞTİRİCEK DEĞİLİM . SİZİN ANLAYIŞINIZ ÇİRKİN BİR DÜNYAYI KABULLENMEK OLABİLİR , BEN ASLA KABULLENMİYORUM . BU İNSANIN ETİK SORUNUDUR . BİR ŞAİR HALA LAY LOM LOM ŞİİRİ YAZIYORSA ÇÜRÜMÜŞLÜĞE ORTAK OLUYOR DEMEKTİR . BENİM DEMEK İSTEDİĞİM ARTIK HERKES İÇİN MUTLU BİR ÇAĞ GELSİN . BEN SİZİN GİBİ ÜN PEŞİNDE OLMAK İÇİN ÇIKMADIM BU YOLA . İNSAN OLMANIN GEREĞİNİ YAPIYORUM . ÇEŞİTLİ TOPLUMSAL KONULARDA KARŞILIKTA DURAN ŞİİRLERİ HEP KÖTÜLÜYORSUN . VARSIN ANADOLU BENİ ÜNLÜ YAPMASIN . ŞAN PEŞİNDE DEĞİLİM , BEN SADECE SÖYLER VE ONU YAŞARIM . VARSIN KEMAL İŞPİR BİNLERCE YILIN ŞAİRİ OLSUN . BENİM İÇİN DEĞERİN YOK .

  YUKARIDAKİ CANIM ANADOLU KOKAN ŞİİRİME SAYGIDAN DOLAYI TARTIŞMAYI SONLARDIRIYORUM ....... • Mehmet Binboğa
  Mehmet Binboğa

  Lara Hanımefendi,
  profilinizdeki meryem resminden etkilenerek okuyoruz yazdıklarınızı ve bu yazılar bize fazlasıyla uhrevi geliyor; mümkünse başka bir resim koyar mısınız?
  Zira yazdıklarınıza karşı çıksak çarpılacağımızdan korkuyoruz :))
  Eskişehir'den bir grup öğretmen adına Nazım Nazım.

  Saygılar efendim.

 • Nevin Subaşı
  Nevin Subaşı

  ercişli emrah ile erzurumlu emrah arasındaki 200 yıllık süreç şunu göstermektedir ki

  halk ozanlarının söyleyiş tarzındaki mütevazılık (kayda gereksinim duymayan ve geleneksel
  alışkanlıklar nedeniyle ( bknz: anonim halk eserlerin fazlalığı ) nesilden, nesile aktarım sisteminin problematik yönünü temelde kanıtlar niteliktedir.

  günün şiiri sayfasına ilk asıldığında tarifsiz bir incinmişlikle ifade etmeye çalıştığım çokseslilik; kaynağı belli olduğu halde yitirilen bir sevgiliye uzaktan bakmak kadar üzülmemin sonucuydu

  semsef rumuzlu şiir dostunun ifade ettiği gibi delile dayandırdığı bu karışıklığın giderilmesi dileği ile tesekkür ediyorum.
  maalesef içinde yer aldığımız şiir antoloji sunumu, bu tip kayıtlardaki başarısızlığını sürdürüyor. (bkn: helil cibran - ey kavmim şiiri hakkında tartışmalara duyarsız kalındığı gibi)

  ayrıca naci kasapoğlu arap1 isimli şiir dostumuzun hâLâ bir şiir sayfasından mahrum olduğunu da anlıyamıyorum. fakat şunu anlamamış olmayacağından da eminim
  kemal ispir’in ifadesiyle;
  halklar ozanlarını daima kalplerinde yaşatır. böylece oldukları derya içinde sonsuza dek yüzerler.

  sevgilerimle


 • Nadir Şener Hatunoğlu
  Nadir Şener Hatunoğlu

  Saygı ile,,
  Şiir hangi Emrah'ın sorusu dursun. Bu şiir, dil üstünde kaymak gibi kayıp eriyor. Şiirin de böyle olması gerekmez mi? Nur içinde yatsın.
  Değerli hemşerim Xalide EFENDİYEVA'NIN, 'çağrışır' sözcüğüne takılması doğru. Ancak sanırım şair, bülbüllerin koro halinde çığrışmasını da hayal etmiş olabilir.
  Kafkasya Türkçesi'nde, Erzurum'da, 'görelim' yerine 'Görek' pek yaygındır.
  Değerlendirme yapan herkese -şiir adına- saygılarımı sunuyorum.
  *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

 • Hasan Sefa Gazıoglu
  Hasan Sefa Gazıoglu

  hatta 2003 tarihli antoloji paylaşımında da Ercişli Emrah olarak görünüyor bu şiir.. linki tıklarsanız görürsünüz..
  http://www.antoloji.com/cigrisir-bulbuller-siiri/

 • Hasan Sefa Gazıoglu
  Hasan Sefa Gazıoglu

  yalnız bu şiir Ercişli Emrah'a aittir!!! yetkililerin bunu önce araştırıp, sonra düzeltmelerini rica ediyorum.. araştırılırsa bir çok kaynakta (trt arşivi dahil) görülecektir.. ilginize şimdiden teşekkürler..

 • Lara Açanba
  Lara Açanba

  Güzel olan ne varsa bildiğiniz... veya şöyle diyelim... çirkinlik aslında güzelliğin aynası değil midir… o değil midir...bir diğerinin peçesini kaldıran...(ve siz değil misiniz) ...insanın bütün çirkin bildiği şeyler aslın da...sadece bir ışığın yanlış kırılması...ve güzellik tam tersi bir yanılma değil mi...öyleyse...bir şiire ne vakit güzel deriz de...çirkin bazen şiir oluverir...bugün nedendir bilmiyorum...böyle bir yazı var avuçlarımda...öylece kendi kendini yazıyor size...ve ben hiç dokunmadan bırakıyorum kalemimi kendisine...garip bir şiir zevki var diyor...bana ve sonra bilgiç bir gülüşle mesela….zamanın bütün kralları ve maskaraları aslın da kendilerini tanırmışta falan filan...şiir o vakit canı sıkılmış olarak çıkıyor evrenin yeryüzüne...kış olsun… yaz olsun... şairler gelip geçiyor... kararsızlık bir dünyanın en aydınlık penceresini nasıl karartırsa... şiir çekiliveriyor...ırklardan...milletlerden...ölüyoruz sonra hep birlikte...şiirsizlikten...ne kötü bir senaryo...neden mi...şiir topraklarının gerçek hakimi gibi görünürken...kaç asırdır süren bir savaşın ve ölümün yanlış ve zamansız adresinde mi oturur...veya şair EMRAH geçerken Erzurum dan...onu iyi tanır mıydınız? ..elbette tanırdınız...
  şiir aslında savaşın tam da ortasında doğmuştur...adı veya nereli olduğu pekte önemli değil...bir cephe gerisinde...veya pencerenin önünde...Türk halısı serili bir salonda veya...Fransız mutfağının bahçesinde...havuzlu bir villanın fakir ambarında...saraylı bir aşkın...en pervazsız...salon sohbetlerinde...gördüğünüz gibi...o her yerde..ve siz onu iyi tanıyorsunuz...şiir bizi görseydi...olduğu gibi biz biz iken yine sever miydi...veya biz hala onun peşinden koşar mıydık...sorular hiçbir vakit şiirin defterinden eksilmez..ve insanın anatomisi...sadece atomun en küçük parçasına şiir yazacak kadar onu iyi tanırken...biz hala burda olmaktan...düşmanlarımızı arkamızda bırakıp...sırtımızı dayar mıydık şiire...hepsinin cevabı bugün...sende..ve onlarda..öyleyse şiirin çokluğu ve azlığı bağışıklık sisteminize hiçbir zaman zarar vermeyecek...ırklar ve milletler…şiir var olduğu süre …ölüme şiir yazacak kadar doğmaktan vazgeçmeyecektir…sevgilerimle

 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan

  kutlarım. sade ve anlamlı.

 • Xalide Efendiyeva
  Xalide Efendiyeva

  6+5 ölçüsüyle yazılmış aşık şiiri, yaşayan ve yaşatan, beğendim bu koşmayı
  Dördüncü bendin bir ve üçüncü mısrası 4+4+3 olmuş
  Bence 'çağrışır' değil 'çağırır' olmalı çünkü mısranın sonunda 'gelmiyor' demiş şair.
  Dördüncü bentteki hatayı da arkadaşlar söylemiş zaten. Bu şairin hatası değil

  Nur içinde yat, şair.

TÜM YORUMLAR (25)