Çımacı Şiiri - Ali Ayçil

Ali Ayçil
21

ŞİİR


13

TAKİPÇİ

Çımacı

Ben bu iskelenin süryanisiyim
giden gider
bana kalır güneşin kızıllığı
herkesi uğurlayan o uğurlanmaz hüzün
ayırmaz kıyısından içimdeki korsanı

Yalamadır rotası
ipi kopuk bir kavmin
suyu görünce yekten hain hain gülümser
çünkü karda iz tutan bir yüzü yoktur suyun
göç denen çingeneden aşinalığı siler

İki alem arası
bu zalim arasattan
bahar denilen savruk melek de geçen bazan
terli avuçlarında tuttuğu şu uyruksuz
ağır gülü unutur gider dalgınlığından

Artık kalın halatlar yalnızca ruhum için
dalgalar çekip onu sanki benden alacak
tükendi pörsük hayat
pösteki sayar gibi
geriye ne kaldı benden başka salacak.

Ali Ayçil
Kayıt Tarihi : 4.1.2001 17:46:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Orhan Balkarlı
  Orhan Balkarlı

  Mümkün olsa yaşımı bi 8-10 yaş büyütüp Muzo demeyi isterdim sana.Ama neylersin bizim tevellüt bayağı bir geriden geliyor.Saygımı bozmamak için hiç bir zaman çok istememe rağmen Muzo diyemedim.

  Yaşlı kalbimin ensesinden öpülmüş çocuğusun sen.

  Dostluğumuz bu camın arkası ile sınırlı değil biliyorsun Muzaffer ağbi.

  Yarın günün şiiri köşesine bakma fırsatın olursa senin için Bilal Oğlanın hikayesini anlatırım.

  Allah'a emanet kendine mukayyet ol ağbi.

 • Seyfi Orhon
  Seyfi Orhon

  Üçü birarada keyfiyle şiir

 • Hüseyin Demircan
  Hüseyin Demircan

  ben kendim burda şahsen: ammanin ne gadderde güsel.. ne gadder de eyi.. diyenlerin sözcüsü değilim.. ancak mümkün mertebe görebildiğim güzellikleri aktarmaya çalışacağım.. ki forumda bu kasavet.. akşam rehaveti dağılsın.. dört gözle katılımcı bekliyenler de rahat soluk alabilsinler..

  1- şairin beğenilmek alkışlanmak gibi kaygısı yok.. gayet mütevazi bu hususta.. ben kendim için yazıyorum yemişim okurunu.. düşüncesini.. yergisini.. havasın da.. bence doğru olan da bu.. doğalllık.. şiirin olmaz ise olmazı..
  2-kasılmamış içinden o an o geçmiş onu yansıtmış bir kaç sözcük kasıntı gibi duruyorsa da.. hep sokakta süklüm püklüm yürümüyoruz ya.. arada bir kafayı bir yere çarpmamak.. gören serseri sanmasın diye dik yürümeye çalışıyoruz.. kasıntı olarak algılanmamalı.. içten samimi..
  3- herkes gibi.. ah sevgili şimdi nerdesin ölüyordum kız aşkından.. farkım yok şimdi şaşkından.. sen mesulsün yüreğimde ki taşkından.. gibi dizeler ile sevi konusuna balıklama atlamamış marjinal bir alana.. etnisite sorunsalına yönlenmiş..
  bu sorunu..hem azınlık pisikolojisi (süryani)... hem ırkçı bir yaklaşım ( çingene) ile ele alıp..iki tarafın müşterek noktası arasat ta harmanlamış objektivitenin koynuna yelken açmış ki.. sanatçı yaklaşımı bu olmalı.. at gözlüğü ile bakmamalı her hangi bir olguya..
  4- pösteki sayar gibi.. ulu orta akıp giden bir hayatı bir yerinden.. sonra yok başka bir yerinden.. tutmaya çalıştığımız.. bir çıma işlevi gördüğümüz tutunamadığımız hayatı.. bundan daha iyi ifade eder sözcük olabilirmi..
  5- ben gelir bir şiir iliştirir giderim meğer millet burda hem de ne gadder güzel sosyalleşiyormuş diye keşfettiğim günün şiiri etrafında.. bu vesile ile hasbihal ediyoruz bundan güzel bir şey olurmu.. gir şiir forumuna konu açma iste 2000 yılında açılı konu on senedir orayı işgal etmiş.. söz temsil ben bugün nikah şairi bozarmı diye konu açmak istedim o vakit farkettim yeni konu almıyor.. halbu ki burda bu vesile taze taze konu işliyebiliyoruz an be an..
  6- içimiz de istidadı olup beğenmeyen arkadaşlar.. bak ne kadar kötü yazmış ben de kendi şiirimi beğenmezdim.. demekki kötü şiir sever bir çevre de var lay lay lom.. yaşasın kıymetim anlaşılacak diye sevinebiliyoruz.. daha çok güzellik vardır da.. görmek mesele.. mesela cama bakınca sinek pisliği görmekte mümkün dışarının yeşil bir manzarayıda.. saygılar ile.. bence..

 • Orhan Balkarlı
  Orhan Balkarlı

  Şiiri tam anladım,net ve kesin anladım diyen, o şiiri şiir saymamış olur.Çünkü böyle kıstaslar ancak nesir yazıları için mümkündür.Nesir yazılarında bile okuyan kişi için, o metne aşinalık, metni anlayabilecek kültürel alt yapı vs. gibi özellikler gerekir.Bir şeyler anlamak için bile kafa yormak gerekir.

  Şiiri çok anladım diyen kişi yine şairin keyfiyetine, irfanına, sarahatine bağlı kalmak zorundadır. Şiirden çok şey anladım diyene, neleri anladın ve en çok neyi anladın diye sormak icap eder. Kişisel olarak bendenizi az çok bir şeyler anladığım sezinlediğim şiirleri okumak mutlu ediyor. Ama illa da bir şey anlamak gerekir mi? Diye sorarsanız, şart değil derim.

  Bana diyorsanız iyelik güzellik uzmanı bu bir dalga geçmedir hoş olmuyor demekle yetineyim. Ama ne anladın diyorsanız, satır satır açıp gereksiz yere yanlış tahminlerde bulunup bilgiçlik taslayacak kişi ben değilim. Böyle bir şeyi her zaman gereksiz ve anlamsız bulmuşumdur. Buna her okur kendisi isteğine bağlı olarak kafa yormalıdır. Ben bu şiirden ne anladığımı yorumumda şu sözlerle özetlemiştim;

  ‘’Şiirinde kader bana gülmedi sözünü söylüyor en çok şair.’’Neden bunu söylüyor, şundan efendim;

  Herkesler birer gemi gibi hayat iskelesine canları istediği gibi yanaşıp hayatın bu berbat zehir gibi tadından canları istediği gibi uzaklaşırken bana çımacı olmak düştü, yani devamlı bu iskeledeyim. Bu hayata katlanmak zorundayım. Ne kadar zor olursa olsun bana düşen iskelede kalmak diyor. Bilmiyorum yanılıyor muyum?

  Özetle şiir ucu çok anlamlılığa çıkan mısralarla dolu güzel bir şiir. Neleri anladığımı anlatmam imkân dâhilinde değil. Ben en çok neyi anladığımı yazdım

  Selam ve Saygılarımla Nurani Bey.

 • Orhan Balkarlı
  Orhan Balkarlı

  ‘’Ağrısı olmayanın şiiri olmaz.’’ demiş Yaşar Kemal. İşte şiir bir bakıma acılarını, ağrılarını dillendiremeyen insanoğlunun günlük konuşma lisanından farklı bir lisan ile deşarj olmasıdır. Kalbine hükmü geçmeyen şairin kendisi bile bu lisanı bazen tam olarak anlayamaz. Bu Allah söyletir durumu diye izah edilebilir.

  Bu gün güne gelen şiir fikrimce günlük konuşma lisanından tam bağımsızlığını kazanmış, sanat zuhurattan tecelli eder, dedikleri türden yetkin bir şiir.Şairin sayfasındaki diğer şiirlerini de inceledim.İlk kez karşılaşıyorum, çok çok beğendim.Diğer şiirleri de güzel ve bu şiir imge cenneti güzel bir şiir.

  Okurun çektiği sıkıntı, anlayamamazlıktan kaynaklanan duygudaşlık kuramama olabilir, diye düşünüyorum. Şiirin ismini ilk gördüğümde deniz ve denizcilikle ilgili bir terim olduğunu hatırladım, ama tam olarak neydi sözlüğe bakma ihtiyacı hissettim.

  Evet, arasat, araf, arafat vs. sözcükler modadır günümüz genç şairler arasında. Ama her kullananın yanlış kullandığı ya da bir özenti yaranma, modaya ayak uydurma gibi gerekçelerle kullandığını düşünmek biraz söze ve sözcüğe önyargılılıktır diye düşünüyorum. Bilmiyorum yanılıyor muyum Naci ağbi?

  Şairlerin sözcüklere karşı önyargılı olmak gibi bir lüksü yoktur dur. Çünkü şairin malzemesi sözdür sözcüktür. Onları alıp zihninde ve yüreğinde yoğurarak ürettiği imgelerdir. Ben şairin ‘’arasat’’ sözcüğünü isabetsiz kullandığını düşünmüyorum. Sadece şu aşağıdaki dizede sehven küçük bir hata yapıldığını düşünüyorum şöyle ki;

  ‘’bahar denilen savruk melek de geçen bazan’’

  ‘’geçen’’ sözcüğü ‘’geçer’’ olarak düzeltilse gerek, zira anlam düşüklüğü oluyor.

  Söz çoğaldıkça eksiliyoruz.Özetle pek çok anlam çıkarmak ve yorumlamak mümkün. Ben en çok, ‘’ kader bana gülmedi’’ diyen ağzından öpüyorum şiirin.

  Değerli şair ve tüm okurlara, seçici kurula en derin saygılarımla.

 • Hüseyin Demircan
  Hüseyin Demircan

  özel bir uğraş verip.. ben bu milletin şiir zevkinin içine edeyim.. bir daha şiirin adını bile anmasın.. günümüzde yazılanlardan medet beklemesin.. iyi şiirden artık ümidi kesip kabuğuna kapansın.. düşüncesi ile hareket ettiklerini sanmıyorum.. hepsi güzel bir şey yazmıya çalışıyor..lakin yol yordam bilmiyor.. heykeltıraş olsa deve yapacak olsa en eğri büğrü taşı al hörgücü şu yukarı gelsin der tarif edersin.. resim olsa.. kuşun kanadı olur kedinin kuyruğu dersin.. şiir tarif edilmez duyguları içerde uyandırma ise.. salkım söğütler şiirin de olduğu gibi.. yaralı bir atlı yuvarlandı atından bağırmadı gidenleri geri çağırmadı baktı yalnız dolu gözlerle kızıl kanatlı atlıların ardından der.. hayatın bir döneminde tökezlemiş ama ufukta batan güneşi görüp yarın yine doğacağına ümit besler insanı dejavu edersin olay bu..
  eğer senin yansıttığın bi duygu okuyan da da düşünce uyandırıyorsa.. başlığından işkillenip onu okuma isteği doğar insan da.. ona verebilecek anlatabilecek.. bak bu da aynı şeyi yaşamış tek ben değilmişim dedirtecek kurgun olacak.. yoksa hızar testere gibi vır vır vır.. ne yani.. işmi bu?.. muhteva ne kadar dolu olursa olsun teknik bakımdan.. uyak kafiye hak getire.. mısraları müsiki yakalayamamış.. ahenk tempo tutturamamış.. kakafoni ile kimsenin kimse kulağına tecavüz etme hakkı yok.. gidip ıspanak yetiştirsin lahana büyütsün.. yoksa ben onlara vatan hainleri edebiyatı katlediyor demek arzusu elbette taşımıyorum.. saçmalamak kişisel bir haktır.. hiç bir anayasada yazılı olup verilmez.. alınır..
  saçmalarken kişi eğer ölçülü ve tutarlı saçmalıyorsa.. noksanı teknik bilgiden ziya de içerik yönündedir.. Ali Ayçil bey kimmiş dedim baktım.. taa 2001 de yazmış.. kimsede ay devam et oluyor olacak eksiğin şu şu demediği için hayata küsmüş kalem almamış eline.. bir konuya yanıt vermemekte onu eleştirmek bir yerde.. hemde en gaddarca.. oysa şiiri seven insan edebiyata saygı duyan insan eleştirecek bittabi..
  haa devamlı olmamış olmamış demek olmaz.. şurası hoş ama şura pek şık durmuyo diyeceksin.. eğer gerçekte istidadı var ve katır kafalı değilse.. yok katır kafalının biri ve ay onun burnu baskısından ezilecekse.. ay çok hoş olmuş eline sağlık hi hi hi.. felan deyip.. onu daha çok zırva yazmaya.. her gün foruma laf öbeği yetiştirtmeye mahkum edeceksin ki bundan güzel intikam olmaz.. bence.. sonra vatan mı kurtarıyoruz bu kadar pür dikkat aman çok ahım şahım şiir olsun çok marjinal egzantrik bi şey ortaya çıksın.. arzusu aşırı bencilce tüketme nefsin esiri olma değil de ne.. geçmişte sokakta dondurmam gaymak diye dolanan un bulamacını kepçe ile eline verirken.. bugün içi fındık fıstıklı kornetleri beğenmemek.. sadece tüketicinin lüksü değil bırakın üretmeye çalışanlar da ben çok uğraştım ama beğenmediler demek ki çok beğendiğim şaheserim de noksan var düzeltmeye çalışayım diye ona zaman tanımalı.. zaman her şey ilacı bence.. sanursam..

 • Hüseyin Demircan
  Hüseyin Demircan

  şiir yazılmaz şiir.. aksine şiir yaşanır..
  kalıcı bir eser.. verme gerekirse..
  komaz eve o karıyı.. şair boşanır
  göyneği mintanı iç donu bile kirse
  destan olur çıkar dağa silah kuşanır

  namı yayılır o vakit yedi düvele
  şanına yeterli mi? dikili anıt..
  esamesi çıkınca en yüce levele
  beton yığını heykeli neyi kanıtlar
  yapar yayıncı kralı ile mukavele


  serüvenin galibi ol duam niyazdır
  esirgeyip bir an için gözünü kırpma
  tarihe adını layıkı ile yazdır
  huzurda hasımı yumurta gibi çırpma
  vıcığını çıkar bir anda desem azdır..
  bu ve bunun gibi benzeri.. koftiden şair olmaya öykünürken.. günümüzün imkan ve şeraiti.. türlü ulaşım olanakları sunduğu bireye.. mecnun gibi çöllerde dolaşma imkanı ahvali tanımadığı sebebi itibarı ile.. şair tatmadığı.. tadamayacağı.. duyguları imgelemin de.. inşaa ederken.. ah kavruldum yandım öldüm kız ayoool.. gibi gibi çığlıkları.. günümüz de komiğe kaçmaktadır.. halbuğsem.. ya yanardağ yerle bir olacak.. ya zindan da çürüyecek.. ya sürgün edilecek.. şair öyle çıkar.. harp görme deprem su taşkını yaşama.. yaptığın tek şey elinde kumanda zap canavarına dönüşen birey.. ancak ve ancak birey ile uğraşır.. bireysel şiir yazar.. tutunamaz.. sokakta kendi kendine konuşan bir deli olmaktansa en iyisi.. tık tık tık günümüz imkanları ile sanal forumlarda.. birilerini yermek.. içerdeki öfkeyi kusup rahatlamak.. maç izleme sevmediğinden.. sevip değer vereceği hayat arkadaşı olmadığından artık doyduğu haz almadığı müzik dizi den soğuduğu için.. kendini bi nebze deşarj edebilme .. yergi ile.. fenamı.. yoh canım çoh küzel çoh.. ehü ehü..

 • Arap Naci
  Arap Naci

  efendim hep derim ya nacizane kabul edin yine lütfen..
  şair,mutlaka bilgi donanımlı olmalıdır..
  Süryaniler anadolu hristiyanlarıdır..Yerli malıdır diğer tüm dinler gibi..ve tüm hristiyanlar gibi onlar da arafa arasata inanırlar..

  araftaki arasattaki yoğunluk bundan bir bakıma..

  Sezai hocanın ilginç ve bir o kadar da güzel bir şiirini paylaşmak istedim sizlerle bu noktada..

  Doktorun Karşısında

  Doktor bir kavisim var bir kavisim var
  Geçen günden beri bir kavisim var
  Ondan bir akıntı mıdır yarasalar
  Bir kavis önünde linç mi demek kurtarılacak bir kent ki
  Yeşil bir toprak selameti
  Bir kabrin bir cihanlık cömertliği cesareti
  Kitaplardan kitaplara
  Atılarak erişilmiş bir saygı saati
  Bir kırağı yaprağında son direniş çiçekleri
  Ölen bir hristiyanda bir yahudi zambak sesi
  Çarşıların boşluğunda ben bir eski çeşme yası
  Affedersiniz doktor siz süryani misiniz
  (Hayır ben süryani değilim ama arkadaşim süryani)

  Ben çok incil gördüm çıkmamış boyalari
  Biraz daha gerilmiş yazıldığı ceylan derisi
  Ama silinmiş ölüme karşı dayatan
  Lazarı ayağa kaldıran muştu defnesi
  Bütün defnelerı kırdık bir güveç neşesi
  Fırınlar açıldı narlar kurudu
  Kuyu deştik sular çekildi
  Doğ ey kuyruklu yıldızı ülker kümesi
  Bilirim en çorak toprağın bile var bir kehaneti
  Bir kerameti
  Bir gelecek zaman ticareti
  Demet demet muştuları
  Demet demet nimetleri
  Doktor siz süryani misiniz
  Yani eski bir süryani
  (Hayır ben süryani değilim ama arkadaşım süryani)

  Bilirim bilirim incilden yola çıktınız
  Ama yolu çabuk şaşırdınız
  İncilden kendinize bir şeyler katacağınıza
  Kendinizden incile çok şeyler kattınız
  Sevdiniz öyle sevdiniz ki sevdiğinizi tutup mermere işlediniz
  Ama sonra tutup mermere taptınız
  Mermeri kadeh kadeh
  Bir alacakaranlik gibi içtiniz
  Sonra kustunuz mermeri
  Çağlarca kustunuz mermeri
  Ey mermer kusan ırk
  Ey oruçsuz tiyatro
  Acıkmış iftarsız acıkmışlar
  Güneşten başka ne bulmuşsa yemiş olanlar
  Doğuya hücum demek doğuya hücum var
  Işte size bir kent ki
  Yanlış yanan bir linç ampulünden
  Size eşsiz bir şölen var
  Kemiklerimin ışıklarindan
  İyi sanat doğrusu misyonerlik
  Doktorluk gibi doktor
  (Hayır ben süryani değilim ama bir arkadaşım var)

  *
  Siz çin diyorsunuz anlıyorum
  Bir pirinç hastalığı falan
  Geçiyorsunuz da bengisulardan
  Bir hızır hızarından
  Bir tabut pınarından
  Gözümün hastalığından
  Nasıl ki Meryem de bir çocuk sezmişti Cebrail sularından
  Nasıl ki yeşil sancaklar inmişti bir gün Diyarbekir surlarından
  Kurtarıyordunuz beni
  Bana bir gemi gibi yaklaşan
  Üsküdar akşamlarından
  Fatih camii gibi aydınlıktınız
  Bir fakir ölüsü kadar sessiz ve sade
  Sağımda kırgın solumda çılgın
  Önümde Yakup Yusuf ve İshaktınız
  Arkada kaynak sular kadar berraktınız
  Dün akşam üzeri güneşi siz batırdınız
  Başkası değil doktor güneşi siz batırdınız
  Ama inandim ki doktorsunuz değilsiniz süryani
  Doktorsunuz doktordan başka birşey değilsiniz yani

  Sezai Karakoç


 • Avni Çakar
  Avni Çakar

  Beni Bir Soyut Şiir Tüketti, (D) okunmadım...

  -
  Kılımı, kılçığımı ayıklayıp kenara koy,
  Tuz bas (y) aralanmış saç diplerime.

  -
  Öncesi hamam, sonrası tamam bir dolunay,
  Kuzeybatı rüzgarlarının iliklerimize iş(l) ediği bu sahrada.

  -
  Kalk gidelim, (biber) onlara doldurup gözyaşlarımızı,
  Gülmek istedikçe tıkarız gırtlaklarımıza…


  02.03.2011 / 11.55 – 12.03


  Ne olusa olsun yazayım derdi, hangi sebeple yazdığım derdini galebe çaldığında ben de böyle şeyler dök(tür) üyorum.

  Bilmem, sıkıntımı anlatabildim mi.

 • Osman Tuğlu
  Osman Tuğlu

  Haymatlos


  Boş gözlerle ufka bakan
  bir haymatlos,
  başka çağlardan gelmiş biri olmalı bu,
  gizemli biri, antik bir Grek mesela,
  ölü bir dinin mensubu
  cemaatsiz bir Pagan.
  Duruşu benziyor iskelete;
  ne arzusu, ne hevesi var
  bin razı sanki yükselse Akheron,
  gelse Kharon,
  alsa sandala.
  Acılarını unuttursa keşke Lethe;
  ağzında bir Obolos
  belli belirsiz bir de nefesi var
  öylece duruyor iskelede.


  Osman Tuğlu

  2o mart 2o1o

TÜM YORUMLAR (27)