Zekâi Budak: Hayatı, Biyografisi, Eserle ...

271

ŞİİR


12

TAKİPÇİ

ZEKÂİ BUDAK HAYATI

Zekâi Budak Zekâi BUDAK

8 Ocak 1956 'da Bursa'nın kazası Karacabey'de doğdu. İlk şiirini 8 yaşında iken yazdı. 1972 Yılında Edirne Lisesi'nden, 1976 yılında İ.D.M.M.A. Kadıköy Mühendislik Yüksek Okulu'ndan (inşaat mühendisi olarak) mez'un oldu. Aynı yıl 'GÖZLER' isimli şiir kitabını yayınladı ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi San'at Galerisinde Mehmet Tanju AKERMAN ile birlikte ortak şiir sergisi açtı. 1977 'de ihtisas öğrenimi yapmak için gittiği Belçika'da 18 ay kaldı. Fransızca Dil Kursunu müteakiben kendi mesleğinde 'LA MAİSON EN BETONARME' isimli teknik kitabı tercüme etti.

Birlikte çalışmalar yaptığı profesör José Hanusét 'nin yanında 'ÇARESİZLİK ÇATLATACAK GÖĞSÜMÜ' isimli şiir kitabının teksir baskısını gerçekleştirdi. Hasselt Devlet Radyosunda kendi sesiyle şiirli iki program hazırlayıp yayınlattı. Şiirle geçen yıllara rağmen şairliğini öne çıkarıp ünlenme çabasına girmedi. 1998 Yılının Şubat ayında ani olarak koroner arter bypass ameliyatı geçirince hayatın ne denli kısa ve bitimli olduğunu görerek yazdıklarını gün ışığına çıkarmaya karar verdi. Bu amaçla hazırladığı 'YOK DÖNMENE İHTİMAL' isimli şiir kitabı taslağı ile 2003 yılında Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği Sedat Simavi Ödülleri Yarışmasına Edebiyat dalında iştirak etti. Güfte ve Türk San'at Müziği beste çalışmaları da yapan şair, 2004 Yılında TRT 'nin açmış olduğu 'Alaturka Türk San'at Müziği Beste Yarışması' na üç adet bestesiyle katıldı. Arzu ettiği sonuçlar maalesef gerçekleşmedi.

Kadıköy Belediyesi ve KASDAV'ın birlikte düzenlemiş olduğu TÜRK SANAT MÜZİĞİ BESTE YARIŞMASI ile TÜRK SANAT MÜZİĞİ GÜFTE YARIŞMASI 'na, 2005 yılından bu yana her yıl düzenli olarak katılmaktadır.

Ömrünün bundan sonraki bölümünde, şiirlerini ve bestelerini şiirsever ve müzikseverlere ulaştırabilmek en büyük gayesi olacaktır. Zira bir faninin yaşamasının, geride kalıcı bir şeyler bırakmasıyla mümkün olduğunu çok iyi bilmektedir. ''Hayat koca bir yalan / Mal mülk hepsi yalanmış / Bir faniyi yaşatan / Ondan geri kalanmış'' dizeleri bu düşüncesinin özetidir.

Söz dizme san'atının doruğu saydığı şiirin burçlarında onun da bayrağı dalgalanabilirse, kendini bu dünyada yaşamış sayacaktır.

Eserleri


GÖZLER (Şiir 1976)
ÇARESİZLİK ÇATLATACAK GÖĞSÜMÜ (Şiir 1977)
YOK DÖNMENE İHTİMAL (Şiir 2003)

LA MAİSON EN BETONARME (Teknik Tercüme 1978)