Zekâi Budak Antoloji.com

8.Ocak.1956 Karacabey doğumluyum. Babamın memur olması sebebiyle Karacabey 'de başladığım ilkokul öğrenimimi Babaeski 'de ve Babaeski 'de başladığım ortaokul öğrenimimi Keşan 'da tamamladım.1972 Yılında Edirne Lisesi 'nden, 1976 Yılında İ.D.M.M.A. Kadıköy Mühendislik Yüksek Okulu 'ndan (inşaat mühendisi olarak) mez'un oldum. Halen Lüleburgaz 'da bir YAPI DENETİM ŞTİ.'nde Proje ve Uygulama Denetçisi İnşaat Mühendisi olarak çalışmaktayım. Evliyim, iki oğlum var. Büyük oğlum anestezi ve reanimasyon uzmanı tıp doktoru, küçük oğlum İTÜ mezunu İnşaat Mühendisi.

Amatörce şiir ve güfte yazar, TSM beste çalışmaları yaparım. Şiirlerim, öğrencilik yıllarında, Kadıköy Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Akbaba mizah mecmuasında yayınlandı. Yakın yıllarda ise yerel gazeteler olan Görünüm Gazetesi ve Hayat Haber Gazetesi 'nde yayınlandı. 1976 Yılında 'GÖZLER' isimli minik şiir kitabımı yayınlattım. Aynı yılın Mayıs ayında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Salonlarında Mehmet Tanju Akerman ile birlikte ortak şiir sergisi açtım. 1977 Yılında ihtisas öğrenimi için gittiğim Belçika 'da 'ÇARESİZLİK ÇATLATACAK GÖĞSÜMÜ' isimli şiir kitabımın teksir baskısını gerçekleştirdim. Hasselt Radyosunda kendi sesimle 2 adet şiirli program hazırlayıp yayınlattım. Bu arada mesleğimle ilgili olarak 'LA MAİSON EN BETONARME' isimli teknik kitabı Fransızca'dan Türkçe'ye tercüme ettim.

1998 Yılında ani olarak koroner arter bypass ameliyatı oldum. Böylece hayatın ne denli bitimli olduğunu en yüksek manada idrak ederek, o güne kadar şiir ve beste çalışmalarımı gün ışığına çıkaramamış olmanın üzüntüsünü duydum. Gerçek ölümün, geride san 'at adına bir şeyler bırakamamak olduğunu anladım. Ve şu dizeleri yazdım: 'Hayat koca bir yalan / Mal mülk hepsi yalanmış / Bir faniyi yaşatan / Ondan geri kalanmış ' Şiirlerimi toparlayıp kitlelere ulaştırabilmek için kolları sıvadım. 2000 Yılında hazırlamış olduğum 'YOK DÖNMENE İHTİMAL' isimli şiir kitabı taslağım halâ yayınlanacağı günü bekliyor. Bu taslak kitap ile 2003 yılında, Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği Sedat Simavi Ödülleri yarışmasına katıldım. 2004 Yılında, TRT 'nin düzenlediği 'Alaturka Türk San'at Müziği Beste Yarışması' 'na 3 adet bestem ile katıldım. Maalesef arzuladığım sonuçlara ulaşamadım. Taşrada ikâmet ediyor olmamın ve san 'at çevrelerine uzak bulunmanın dezavantajlarını yaşadığımı düşünüyorum.

Bana göre şiir, söz dizme san'atının doruğudur. O dorukta benim de bayrağım dalgalanabilirse kendimi bu dünyada yaşamış sayacağım.
..

Devamını Oku
 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 08.01.2019 - 22:16

  Gruplar arkadaşımız Sn. Zekai Budak
  < DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN >

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 08.01.2018 - 21:29

  Gruplar arkadaşımız Sayın Zekai Budak


  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

 • Meltem Ege
  Meltem Ege 28.06.2017 - 00:33

  bayramınız bayram olsun can..

Toplam 49 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • Serseri Yaşıyorum

  Mehmet Nacar

  19.11.2016 - 16:56

  Enfes betimlemeler ve duygu bütünlüğü taşıyan, sağlam ve sarsılmaz kurgulu şiiri hayranlıkla kutluyorum. Selam ve saygılarla değerli üstadım.

 • Düzenbaz

  Mehmet Nacar

  13.02.2016 - 00:18

  Müthiş güzel, ustalıklı ve muhkem şiir. Anlayana sivrisinek saz kabilinden. Kaleminizin hayranıyım üstadım. Selam ve saygılarımla...

 • - Vedasız Şiir -

  Leyla Gül Varoglu

  17.04.2015 - 22:49

  Yürek sesiniz hiç tükenmesin değerli şair, ki daha nice güzel şiirlerinizi okuyabilelim. Külsüz, dumansız vedalarınız olmaksızın, itiraf edilmemiş aşkların kıskacına düşmeksizin ve yüreğiniz hiç kanamaksızın, mutlu, mesut, sağlıklı yaşayın inşallah...

Toplam 130 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • aşk

  21.05.2007 - 22:36

  Aşk yanıştır kuşkusuz, hem ruhen hem bedenen
  Sevmeye yeltenmesin yanmasını bilmeyen

  ZEKAİ BUDAK - Lüleburgaz/KIRKLARELİ

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR