Yeşil Ay Şiiri - Menşure Öktem

Menşure Öktem
143

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Yeşil Ay

Eskiden babacığım
Hep içki içyordu
Zavallı anacığım
Durmadan ağlıyordu
Babam yemek yemiyor
Bazen kan kusuyordu
Hem annemi dövüyor
Hem bizi üzüyordu
Birgün bir amca gelip
Yüzümüzü güldürdü
Babamla sohbet edip
Yeşiay'a götürdü
Babam artık içmiyor
Annemi de üzmüyor
Çocuklar arkasından
''Sarhoş Bekir''demiyor
Yeşilay umut demek
Yeşilay hayat demek
Çok iyi biliyorum
Yeşilay BABAM demek.

Menşure Öktem
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Yiğenlerim ilk okula gidiyorlardı,öğretmenleri yeşilay konulu bir şiir istemişti.Kaynak yoktu elimizde ama çocuklar da üzülüyordu.Ben de çocukları mutlu etmek için bu şiiri yazmıştım.Çocuklar değişik bir şiir okumanın keyfine vardılar.Daha sonra diğer yiğenler,komşu çocukları ve benim çocuklarım bu şiiri okumaya devam ettiler her yeşilay'ın haftasında...yiğenlerim şimdi üniversite mezunu oldular ve hala bu şiirimi ezbere bilirler.ONLARDAN DİNLEMEK NE BÜYÜK BİR KEYİF.... :)))

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Ali Gökhan Cihan
  Ali Gökhan Cihan

  çokkk güzel

 • Murat Sarıkaya
  Murat Sarıkaya

  çok güzel :D

 • Kerime Kaya
  Kerime Kaya
  gönlünüzün gördüğü pencereden sesinize
  saygılar.

 • Cengiz Çetik
  Cengiz Çetik

  sanki o günleri yaşamış gibi duygu yüklü anlatmışsınız. okurken etkilenmemek elde değil.kutlarım. saygılarımla...cengiz çetik

 • Yakup İcik
  Yakup İcik

  Yeşilay umut demek
  Yeşilay hayat demek
  Çok iyi biliyorum
  Yeşilay BABAM demek.tbrkler

 • Yasemin Çağla Arslan
  Yasemin Çağla Arslan

  İÇİNİZDEKİ O KOCAMAN ÖOCUK YÜREĞİ HİÇ ÜZÜLMESİN...
  ÇOK GÜZELDİ ÇOK DUYGULANDIM...
  SEVGİLERLE...

 • Ergin Bingöl
  Ergin Bingöl

  İnsanların, zamansız ve yersiz içtikleri alkolü, giderek artırdığı şu günlerde gündeme taşıdığınız için sağolun!! Aydınlık gönlünüzün sayfaları karaemasın, sağlıcakla Kalın!!!

 • Vahit Kemal Kısa
  Vahit Kemal Kısa

  şiir aslında bazı mesajları da derinden sunmaktır
  anlayana
  elinize sağlık efendim

 • İrfan Yılmaz
  İrfan Yılmaz


  Güzel bir konuya dikkat çektiğiniz ve güzel şiiriniz için teşekkür ediyorum.

  Sevgili kardeşim: Menşure Şahin

  Severek, gönülden isteyerek bir şiire yorum yazma mutluluğuna eriştirdiğiniz için tebrik ve teşekkürlerimi iletirim. Ben bu şiiriİlk -10- Tam Puan ile selamlıyorum. Çünkü şiir:

  7 'li hece vezni şiir kalıbının kusursuz bir örneğidir.

  Şiirin bütün mısralarına duygu yoğunluğunun etkili ve eşit yoğunlukla dağıtılışı var. Ne aşırı duygu yüklenimi ile çökmüş bir mısra ne de duygusuz kaldığı için ayağı yere basmayan havada uçuşan bir mısra görmedim.

  Aslında uzunluğuna rağmen duygu yükünün şiir boyunca kuvvetten düşmeyerek şiirin devamı süresince, kendini her mısrada etkili ve kusursuz bir şekiklde hissettirmesi başlı başına yeterli bir beğeni ve tebrik sebebidir.

  Üstelik bu şiir, sanat ve edebi yönden özel değer taşıyan kusursuz bir eserdir. Kimsenin şüphesi olmasın ki gereken ilgiyi görecektir.

  Güzel şiirlere tepki duymak yerine onlardan ilham almasını bilmek gerekir. Benim de kendilerinden ilham aldığım benden daha kudretli yazan yüzlerce kardeşime sayfanızda teşekkür etmek isterim. Zaten şair böyle bir yolu seçtiği sürece zaman içerisnde gittikçe daha güzel ve sanat ve edebi yönü ağırlıklı eserlere imza atabilir.

  Zamanını, okumak, kendini geliştirmek, çok güzel bir şiire canı gönülden bir yorum yazmak ve şaire destek vermek ve moral kazandırmak yerine; Kıskançlı,. bir birine çelme takmakla, veya şairin şiirlerindeki puanı düşürmenin kimseye bir yararı da yoktur, aksine gönüldeki yüce duyguları köreltmek ve basit tatmin duygusuyla yetinmenin getireceği pasif ve sıradan duyguların içinde kalarak yeteneğini geliştirmemek gibi, Şairin edebi yönünü körelten bir tehlikeyi de beraberinde getirir ki en sakıncalı yönü de budur.

  Severek altına yorum yazdığım bu vesile ile bir kaç konuda görüşümü de belirtmeme vesile olan bu güzel şiiriniz için tebriklerimi lütfen kabul buyurunuz. Bundan da daha güzel eserlerin altına imza atacağınıza olan inancımla sevgi ve saygılarımı sayfanıza bırakıyorum.

  Her şey sizin ve sevdiklerinizin gönlüne göre olsun.

  Dr. İrfan Yılmaz. TEKİRDAĞ.

 • Şefik Aydemir
  Şefik Aydemir

  mükemel bir şiir, şiirinizi zevkle okudum kaleminiz daim,ilhamınız bol olsun
  saygılar sevgiler

TÜM YORUMLAR (10)