Dursun Özden Antoloji.com

DURSUN ÖZDEN
Şair-Gezi Yazarı-Belgesel yönetmeni
21.10.1950’de Niğde - Ulukışla - Beyağıl Köyü`nde doğdu. Yoksulluk için yatılı okudu ve Niğde Lisesi’ni bitirdi(1969). İşletme ve Jeodezi (Haritacılık) eğitimi aldı. A.Ü. Basın-Halkla İlişkileri bitirdi. “Bulgaristan Kırcali Akademisi Balkanlar Folklor Enstitüsü” ve “Bükreş Ünv. Grigore Kiazim Popülar Muzik Araştırma Enstitüsü”nden diploma aldı. İlk şiiri 1970’de yayınlandı. 1976’da Politika Gazetesi Kocaeli Muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. Özden’in; edebiyat, kültür, sanat, turizm, dil, eleştiri, folklor ve araştırma dergilerinde, gazetelerde, radyo ve televizyonlarda ürünleri yayınlanıyor. Bazı şiir, araştırma, deneme ve gezi yazıları İngilizce, İspanyolca, Arapça, Çince, Makedonca ve Rusça yayınlandı. Dünyanın 66 haline tanık olan ve Anadolu’yu arşınlayan; Afrika’da kaybolan etnik kültürler, inançlar, folklor, Mübadele ve Anadolu Yörükleri üzerine araştırma yapan Özden; Karayolları, İstanbul Haber Ajansı, Politika, Cumhuriyet, Milliyet, Anadolu Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve Ulusal Kanal’da çalıştı. Zengin fotoğraf arşivi olan Özden’in tüm kitapları; internet satış noktalarında, seçkin kitapçılarda ve Halk Kütüphanelerinde bulunuyor.
Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanan antoloji, edebiyatçılar, şairler ve yazarlar sözlüğü ve öteki kaynak eserlerde yer alan Özden; Gezi Yazarları Cemiyeti, Türk-Arap Bilim, Kültür ve Sanat Derneği, Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (BESAM) kurucu ve denetçisi., Belgesel Sinemacılar Meslek Birliği, Uluslar arası Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu (FIJET), Dünya PEN Yazarlar Federasyonu, Türk Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Edebiyatçılar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan Özden, Uluslar arası Sarı Basın Kartı taşımaktadır.
Basın ve Halkla ilişkiler danışmanlığı, yöneticilik, metin yazarlığı, editörlük ve genel yayın müdürlüğü de yapan araştırmacı gazeteci Dursun Özden; ASSAI-IRADA (Daily News Agansia), AZER NEWS (English Newspaper), DAILY NEWS TRAVEL (Italian) gazetelerinin Türkiye temsilcisidir.

Aldığı Ödüller:
..

Devamını Oku

Toplam 16 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR