Tefenni Şiiri - İbrahim Kavas

Şiir Yarışması
İbrahim Kavas
155

ŞİİR


81

TAKİPÇİ

Tefenni

Ufuktaki doğan güneşle uyanarak
Üstünden fırlat at, uyku sessizliğini!
Zamanı geldi de geçti deyip kalkarak
Anlat, çağlar süren tarihini TEFENNİ! ..

Gözlerini antik çağda dünyaya açtı.
İlk kurulduğun yer senin, şu Haraplanlı.
Barutlusu döker, tüm böbrek taşlarını,
Güzel yurduma, sen şifa dağıt TEFENNİ! ..

Ders kitaplarında geniş ovan yazılır,
Çişey Tepesi'nde bayrağın dalgalanır,
Kocapınar'da buz gibi sular akışır,
Konuğu ağırlar gölgesinde TEFENNİ! ..

Kuzular yayılır kekik kokan yaylanda,
Kuşlar öter çamlı- ardıçlı ormanında,
Herkes sana koşar, sıcak yaz aylarında,
Bezirgan, cennetten bir parçadır TEFENNİ! ..

Meydan okur sanki yıllara, şu heybeti,
Hayatta yaşını bilmez onun tek kişi,
Dalları göklerde, kalbimizde kökleri,
Ulu çınarınla sevdamızsın TEFENNİ! ..

İbrahim Kavas
Kayıt Tarihi : 17.6.2014 18:34:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Doğduğum yer TEFENNİ (Uyuyan güzel) Yurdumuzun Akdeniz Bölgesi, Göller yöresinde yer alan Tefenni ilçesi, Burdur ilinin 70 km. güney-batısında yer almaktadır.Antalya'ya 121 km., Denizli'ye 123 km., Fethiye'ye 132 km. uzaklıktadır. Nüfusu 5100, rakımı 1164 m., okul çağına gelmemiş küçük çocuklar ve evden dışarıya çıkamayacak kadar özürlü olan vatandaşların dışında okuma- yazma bilmeyen yoktur, okur-yazarlılık oranı %99'dur. Tefenni, M. Ö. 800 - 500 yılları arasında, Bizans döneminde -İstefany- adlı bir köy olarak kurulmuş, 13. yy. da Türkmenlerin eline geçmiştir. İlk kuruluş yeri merkezin 7 km. batısındaki HARAPLANLI adı verilen yerdir, meydana gelen büyük depremden sonra yıkılmış, bugünkü yerleşim merkezine, Kocapınar adlı su kaynağının çevresine taşınmıştır. Haraplanlı mevkiinde, hala kalıntılarına rastlanmaktadır. 1868 yılında, Konya vilayeti Burdur sancağına bağlı ilçe olmuştur. O tarihten bu yana ilçe sınırları içinden 6 ilçe daha (Yeşilova, Karamanlı, Kemer, Çavdır, Gölhisar, Altınyayla) kurulmuştur. Bugün itibariyle ilçemize bağlı 12 köy bulunmaktadır. 1930'lu yıllarda süvari alayı mevcutken, son zamanlarda her yıl, bir veya bir kaç resmi kuruluşumuzu kaybetmenin mutsuzluğunu yaşamaktayız. Tefenni, %75'i sulak geniş bir ovanın kenarında kurulmuştur. Son yıllarda, anason, şeker pancarı, haşhaş gibi endüstri bitkilerinin ekimine kota uygulaması sonucunda çiftçilikle geçinen aileler büyük maddi sıkıntılar içine düşmüştür. Büyükbaş hayvancılıkgelişme çabası içindedir. Önceleri iş istihdamı, sonraki yıllarda eğitim sorunları nedeniyle çevre illere yoğun göç yaşanmaktadır. Zengin krom yatakları bulunmasına rağmen bir kaç yıldır işletmeye açılmıştır. İlçemizin ilk kuruluş yeri Haraplanlı mevkiinde, içme deresi olarak anılan kaynaktan çıkan, içinde serbest hidroksil iyonları bulunan hafif kükürtlü ve bromürlü, kendine has tadı ve kokusu olan BÖBREK taşı ve kumlarını dökme özelliği gösteren BARUTLUSU adı verilen bir şifalı suyumuz vardır. sertlik derecesi 1,5 pH, soğukluğu 18 derecedir. Yosunlaşma özelliği yüksek olduğu için şişelenme olanağı bulunmamaktadır. Tarihçi, T. Ed. Vakfı kurucusu Prof. İbrahim Kafesoğlu, THM ses ve saz sanatçısı, derleme ustası, koro şefi Ahmet Yamacı, İzmir Radyosu saz sanatçısı Hamit Çine yetiştirdiği ünlü simalardandır. Yurdumuzun bir çok yerinde görev alan Tefenni'de yetişmiş bir çok tıp profesörü ve doktoru, savcı, yargıç, subay, öğretim görevlisi, öğretmen, veteriner, mühendis vs. hizmet vermektedir.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Osman Akçay
  Osman Akçay

  Memleket şiirlerinin hepsi güzel oluyor. Elinize ve gönlünüze sağlık.

 • Cevap Yaz
 • Osman Aktaş
  Osman Aktaş

  Vatan sevgisinin ta kendisidir, anıları saklayan doğulan yere duyulan vefa. Çok güzeldi Sayın İbrahim Kavas, kutluyorum kaleminizi.

 • Cevap Yaz
 • Hüseyin Hakan Kurtaran
  Hüseyin Hakan Kurtaran

  Tefenni...Gençliğimin en güzel yılının geçtiği bir yer.Aşkı orada tanıdım.Yosun yeşili gözlerde kendimi buldum.Barutlu suyundan içtim.En güzel dostluklar burada yaşandı.Hala o yıllardan kalma dostlarım var.Tefenni bir başkaydı.Anılarım canlandı bir an.

 • Cevap Yaz
 • Hümeyra Gün
  Hümeyra Gün

  'Kuzular yayılır kekik kokan yaylanda,
  Kuşlar öter çamlı- ardıçlı ormanında,
  Herkes sana koşar, sıcak yaz aylarında,
  Bezirgan, cennetten bir parçadır TEFENNİ! .. '

  Tefenli ovası, şiiri okuyana kadar coğrafyada okuyup öğrendiğimiz bir yerdi. Şiir öylesine güzel anlatmışki gitmiş kadar olduk. Soğuk sularını içtik,ormanınlarında dolaştık. Temiz havasını kokladık.İyi de geldi bana bu güzel şiir.
  Her insan için doğduğu yer güzeldir. Belli bir yaştan sonra oraya ,oraya çekilir insan. Siz de doğduğunuz yere vefa borcunuzu bu güzel şiirle ödemişsiniz. Sayenizde hem şiirle ,hem bilgilendirme notunuzla yeniden keşfettik Tefenni'yi. Kalemin daim olsun kardeşim.Kutluyorum. Sağlık sıhhat dileğimle selamlarımı bırakıyorum.

 • Cevap Yaz
 • Meltem Ege
  Meltem Ege

  Meydan okur sanki yıllara, şu heybeti,
  Hayatta yaşını bilmez, onun tek kişi,
  Dalları göklerde, kalbimizde kökleri,
  Ulu çınarınla sevdamızsın TEFENNİ! ..

  usta kaleme tebrikler

 • Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (38)