Şahin Karataş: Hayatı, Biyografisi, Eser ...

122

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

ŞAHİN KARATAŞ HAYATI

Şahin Karataş 15.11.1952 tarihinde Karabük’te doğdum. İlk ve orta öğrenimini Karabük’te tamamladım. Bolu Erkek Öğretmen Okulu’ndan mezun olup, sınıf öğretmeni olarak göreve başladım. 1973 yılında Aynur hanımla evlendim. Mutlu evliliğimiz devam ediyor. Karabük’te birçok okulda öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulundum. Bahaddin Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı’nı dört arkadaşımla birlikte kurduk.
İlk şiir kitabım “Dergâh İlâhiler ve Kasideler” 1977 yılında basıldı ve 9. basımı gerçekleşti. Deneme şiirlerim birçok yerel gazete ve dergilerde yayınlandı.
Yunus Emre, Karacaoğlan, Seyrani, Alvarlı Efe, Yahya Kemal, Rıza Tevfik ve Abdurrahim Karakoç, M. Ali Eşmeli, Mustafa Küçükaşçı, Mehmet Atilla Maraş sevdiğim şairlerdir.
Bekir Sıtkı Erdoğan ise hem feyz aldığım, hem de yüzyüze eğitim aldığım üstâdımdır.
Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleştim. 1996 yılında İnsanlığa Hizmet Vakfı Özel Mavigün Eğitim Kurumları Genel Müdürü görevine getirildim. Halen bu göreve devam etmekteyim. Aynı zamanda dört arkadaşımla birlikte kurduğumuz İrfan Eğitim ve Kültür Vakfı'nın Mütevelli Heyet Başkanıyım. Mavigün Koleji’mizin “Gönül Esintileri” şiir gecesi programı 2001 yılından bu yana geleneksel boyut kazanmıştır. Şiirleri Dil ve Edebiyat, Gonca, Genç Kardelen, Şiir Demeti ve Sanat Âlemi dergilerinde, ayrıca Türkiye'nin önde gelen, online olarak hizmet veren şiir web siteleri; Türkiye Şairler Birliği, Usta Kalemler ve Şiirvizyon'da şiirlerim yayınlanmaktadır. Aynı zamanda Türk Dil ve Edebiyatı Yüksek İstişare Heyeti üyesiyim.
Biri Tıp doktoru Kemal, diğeri Biyoloji öğretmeni olan Ayşe isimli iki çocuk babasıyım. Şiir yazmayı, şiir okumayı, şiir gibi konuşmayı, şiir gibi yaşamayı seviyorum.

Eserleri


Dergâh İlâhiler ve Kasideler (1977 - İstanbul) Cevher Yayınevi, Türk Edebiyatından Seçme Naatlar (2010 - İstanbul) Türkiye İlmi İçtimai Hizmetler Vakfı Yayınları. 40 Âyet 40 Hadis ile Zikrullahın Fazileti, Düzey Yayınevi, 2016 İstanbul. Sevgi Pınarı, Düzey Yayınevi, 2016 İstanbul. Evrâd-ı Şerîfeler, Gonca Yayınevi, 2018 İstanbul. Bahaddin Gazi Dede (Gonca Yayınevi, 2018 İstanbul.), Aşk Vurgunu (Basılacak).